گفت و گو با مهدی ربیعی

بازیگر نقش کاشف ۵ «لیسانسه ها»:صبر کردم تا دیده شدم!

گروه تلویزیون – زینب علیپور: مهدی ربیعی را با سروان نعیمی یا همان کاشف ۵ با همان لحن و بیان معروفی که در سریال «لیسانسه ها» دارد، می شناسیم. بازیگری که از همان ابتدا توانست مورد توجه مخاطبان این سریال قرار گرفته و به یکی از شخصیت های محبوب سریال تبدیل شود.
وی پیش از این سال ها در تئاتر فعالیت می کرده و در نخستین تجربه بازی مقابل دوربین یک سریال توانست مورد توجه قرار بگیرد. از این رو بانی فیلم با وی گپ کوتاهی درباهر این سریال داشته است که در ادامه می خوانید:

 آقای ربیعی شما را به عنوان «کاشف ۵» سریال «لیسانسه ها» بیشتر می شناسیم. اما در ابتدا کمی از فعالیت هایی که در زمنیه بازیگری پیش از این سریال داشتید بگویید.
– اولین باری که مقابل دوربین رفتم، سال ۶۸ بود که من در مقطع ابتدایی تحصیل می کردم که برای یک کاری انتخاب شدم و با آقای محب اهری در آن سال سریال «از قلم شما» را بازی کردم که نقش یک پسربچه شرور را داشتم. این کار استارت حضور من در کارهای هنری بود.
 گویا بیشتر در حوزه تئاتر فعالیت کرده اید؟
– بله من از سال ۸۴ در تئاتر فعالیت می کنم. یعنی مدتی در زمینه تئاتر کودک کار می کردم و بعد جذب کلاس های بازیگری سیامک صفری شدم و با هم تئاتر «بام تهران» را در تئاتر شهر اجرا بردیم و چند نمایش دیگر.
 در این مدت پیشنهاد کار تصویری نداشتید؟
– می توانم بگویم که شرایط مهیا نمی شد. برای تست چند جایی رفتم، اما اتفاقی نمی افتاد. تا اینکه برای سریال «شمعدونی» تست دادم و قرار بود که نقش یک پزشک را در این سریال بازی کنم که البته حضور کوتاه چند سکانسی در قصه داشت.
 و همین آشنایی باعث شد که در «لیسانسه ها» هم حضور پیدا کنید؟
– البته در ابتدا قرار بود که نقش سرکارگر ایرانی را بازی کنم. اما روز آخر آقای صحت برای نقش پلیس تستی گرفتند که چند نفر برای این نقش آمدند و من هم تست دادم و برای این نقش پذیرفته شدم.
 همین محبوبیت هم باعث شد که در فصل دوم حضور پررنگ تری داشته باشید؟
– بله قرار بود که در چند سکانس خارجی و در خیابان بازی داشته باشم که در فصل اول حضورم به کلانتری هم کشیده شد و بازتابی که در فصل اول داشت، باعث شد که در فصل دوم هم نقشم پررنگ تر شد.
 می توان گفت با وجود اینکه خیلی دیر فعالیت تصویری تان را آغاز کردید، اما شروع خوبی برای شما بود؟
– بله صبر طولانی که در این زمینه داشتم باعث شد که به خواست خدا اولین حضورم مقابل دوربین یک سریال تا این حد مورد توجه قرار بگیرد.
 سروان نعیمی معمولا دیالوگ های کوتاه و مختصر و جملات بدون فعل دارد. در فیلمنامه هم به همین شکل بود؟
– بله دقیقا به همین شکل بود که جملاتش کوتاه باشد و به دلیل اینکه پلیس سرعت عمل بالایی دارد و خیلی سریع در محل حاضر می شود، قرار شد دیالوگ هایش نیز به گونه ای باشد که یعنی زمان برایش خیلی مهم است و از این رو همه چیز را خلاصه و پلیسی می گوید. خیلی به موقع سر صحنه حاضر می شود و حتی پیش از اینکه تماس گرفته شود، در محل حاضر می شود.
 چطور شد که به این لحن و نوع بیان کاشف ۵ در بازی رسیدید؟
– در اتود اولیه و زمانی که می خواستم برای این نقش تست بدهم، این لحن را خودم به وجود آوردم و با این حالت صحبت کردم. بعد آقای صحت صلاح دیدند که من با این لحن در بازی ام صحبت کنم.
 با توجه به شوخی که با پلیس در این سریال شد و شما هم با این لحن بازی کردید، این نگرانی را از ابتدا نداشتید که برای عده ای سوء تفاهم ایجاد شود و حساسیت برانگیز باشد؟
– در ابتدا که به هر حال نگران بودم. اما از آنجایی که این سریال یک کار طنز است و با همه مشاغل شوخی می کند، خواستند که شوخی کوچکی هم با پلیس داشته باشند. اما من فکر می کنم اتفاقا به کارایی پلیس خدشه ای وارد نشده است و در همه جا حضور داشت و سرعت عمل بالایی داشت و در عین اینکه خوش رفتار بود، در کار خود خیلی جدی هم بود. اتفاقا دوستانی که به عنوان ناظر سر صحنه حضور داشتند هم می گفتند که برای نخستین بار است که در تلویزیون با پلیس شوخی می شود.
 گویا نظر نیروی انتظامی هم در این زمینه مساعد بوده و با توجه به نگرانی که در ابتدای کار داشتند، خیلی خوب با این شخصیت برخورد کردند.
– بله دوستان نیروی انتظامی که سر صحنه می آمدند، خیلی از این کاراکتر خوششان می آمد و دیالوگ هایش را دوست داشتند. اتفاقا هفته گذشته هم جایی دعوت شده بودم که دوستان راهنمایی رانندگی حضور داشتند و خیلی هم برخورد خوبی با من داشتند. به هر حال لطف داشتند که اجازه دادند تا با آنها در این سریال شوخی شود. چون در این کار چیزی از قدرت و اقتدار پلیس کم نشد و اتفاقا از این طریق به آنها کمی نزدیک شدیم.
 در کنار برخوردی که پلیس با شما و این سریال داشت، بازتاب آن در جامعه و بین مردم چطور بود؟
– مردم خیلی لطف به من دارند و با من برخورد خوبی دارند و سروان نعیمی را خیلی دوست دارند. اتفاقا بچه ها هم خیلی ارتباط خوبی برقرار کرده اند.
 در فصل سوم هم حضور دارید؟
– مستقیم در این باره صحبت نشده است، اما آقای صحت لطف داشت و گفت که در کارهای بعدی من حتما حضور داری.
 بعد از این کار پیشنهاد بازی در سریال داشته اید؟
– به من دو کار پلیسی پیشنهاد شد و نقش قاضی در یک سریال هم به من پیشنهاد شد. اما نپذیرفتم. چون نمی خواستم نقش پلیس تیپ شود و به تکرار بیفتد و از این رو با مشورتی که با دوستانم داشتم، تصمیم گرفتم نقش تلویزیون بازی نکنم. اما تئاتری به نام «خداحافظ» را به عنوان تهیه کننده کار کردم که مدتی است به پایان رسیده است. اما منتظرم تا پخش سریال به پایان برسد و بعد بیبنم چه اتفاقی می افتد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *