وزیر ارشاد:

باید کوشش کنیم افراد برای بیان نظرات خود آزاد باشند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسعه فرهنگی کشور را در سایه پژوهش های تحقیقاتی و ارزشمند فاخر عنوان کرد.
علی جنتی در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال در پژوهشگاه فرهنگ-هنر و ارتباطات، حوزه پژوهش های فرهنگی در کشور را بسیار گسترده و وسیع عنوان کرد و گفت: بسیاری از پژوهش های سیاسی و اقتصادی نیز به نوعی دارای ریشه فرهنگی است.
وی جشنواره پژوهش های فرهنگی را یکی از دیرینه ترین رویدادها در حوزه فرهنگی دانست و گفت: ارسال بیش از ٧٠٠ اثر ارزشمند و تاثیرگذار نشانگر اقبال این رویداد بزرگ فرهنگی کشور است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه وزارت ارشاد در بسیاری از فعالیت های خود از اینگونه پژوهش ها استفاده می کند ابراز امیدواری کرد که با کتاب شدن، این پژوهش ها در سراسرکشور مورد بهره برداری و استفاده قرارگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با ارایه تقسیم بندی از فرهنگ ، گفت: اگر بخواهیم تعریف جامعی از فرهنگ داشته باشیم مولفه هایی چون ادبیات، هنر، موسیقی و معماری در آن می گنجد و حوزه هایی مانند زیباشناختی، میراث فرهنگی و… را شامل می شود.
جنتی گفت: اگر بخواهیم فراتر از این به فرهنگ نگاه کنیم فرهنگ را می توان مجموعه ای از رفتارها، هنجارها و عملکردها به صورت فردی و نهادی دانست.
وی در ادامه با اشاره به جشنواره پژوهش های فرهنگی که امسال چهاردهمین دوره آن برگزار می شود، این رویداد را یکی از دیرینه ترین جشنواره های فرهنگی کشور عنوان کرد و گفت: این جشنواره تلاش دارد تا پژوهش های پراکنده ای که در این حوزه در سراسر کشور صورت می گیرد به صورت فرایندی مورد بررسی قرار دهد و آن ها را جمع آوری کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با بیان اینکه می توان از نتایج تحقیقات و پژوهش ها در کارها و فعالیت ها استفاده کرد، افزود: در سال جاری در شورای فرهنگ عمومی بحث تحکیم خانواده را در دستور کار قرار دادیم و از همه کسانی که در این حوزه پژوهش و مطالعاتی داشته اند دعوت کردیم تا در این جلسه ها شرکت کنند و البته نتایج مباحث در قالب کتاب منتشر خواهد شد تا مورد استفاده محققان و پژوهشگران و نیز شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.
جنتی با اشاره به فعالیت های مطلوب وزارت کشور در حوزه آسیب های اجتماعی یادآور شد: پژوهش های مختلفی در سراسر کشور انجام می شود که چنانچه پیگیری و هماهنگی صورت گیرد می تواند به رفع ناهنجاری ها و کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه کمک کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش از دریافت ٧٠٠ اثر به چهاردهمین جشنواره پژوهش های فرهنگی سال خبر داد و گفت: در این دوره آثار ممتازی به دبیرخانه ارسال شده و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات کوشیده تا با همکاری با دانشگاه ها و استادان بتواند از ماحصل زحمات صورت گرفته استفاده کند.
وی ارسال این تعداد از آثار را نشانگر اقبال خوب این جشنواره عنوان کرد و گفت: همه سال شاهد رشد و شکوفایی این جشنواره هستیم .
عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه همچنین بر تحقیقات بیشتر در حوزه اقتصاد فرهنگ تاکید کرد و گفت: در حوزه های مطالعاتی باید بر اقتصاد فرهنگ متمرکز شده تا هر آنچه در ذهن سیاستمداران، دولتمردان و اقتصاددانان درباره سهم فرهنگ در اقتصاد وجود دارد تغییر ایجاد شود.
جنتی افزود: به تدریج بحث اقتصاد خلاق در سال های اخیر در جامعه مطرح شده و در همین راستا نیز نشریه اقتصاد خلاق منتشر شده و در جلسات هیات دولت نیز تلاش هایی صورت گرفته تا اثبات شود فرهنگ هم می تواند سهم قابل توجهی در تولید ناخالص ملی و اقتصاد داشته باشد.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین در ادامه با بیان اینکه نهادهایی زیر نظر نهاد ریاست جمهوری تحت عنوان اقتصاد خلاق تشکیل شده، گفت: در این دوره نگرش جدیدی بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیدا شده تا افراد فارغ از درگیری ها و محدودیت های گذشته بتوانند آثار و نظرات خود را منتشر کنند مگر اینکه ممنوعیت قانونی وجود داشته باشد، بنابراین هرکس سخنی داشته باشد و بخواهد آن را در قالب کتاب یا مقاله پژوهشی منتشر کند سعی می کنیم محدودیتی برایش ایجاد نکنیم و کمک کنیم تا این پژوهش ها به جامعه عرضه شود چون توسعه فرهنگی کشور بر پایه این تحقیقات و مبادلات می تواند صورت گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به محدودیت هایی که مانع نظریه پردازی در حوزه های فقهی می شود، گفت: باید کوشش کنیم افراد برای بیان نظرات خود آزاد باشند و بتوانند اندیشه های خود را به دیگران منتقل کنند.
در ادامه این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیدگان چهاردهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال معرفی و تجلیل شدند.
آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال با حضور جمعی از مسوولان فرهنگی و هنری، اساتید دانشگاه و پژوهشگران برتر در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *