با ورنر هرتسوگ از پرش با اسکی تا فیلمسازی در کره شمالی

به گزارش بانی فیلم به نقل از آسوشیتدپرس، ورنر هرتسوگ که برای نخستین بار یک دهه پیش راهی جشنواره فیلم ساندنس در یوتای آمریکا شده بود، آن زمان از دست‌اندرکاران جشنواره خواسته بود تا رمپ پرش اسکی در حد المپیک برای او فراهم کنند. او که آن زمان با فیلم «مرد گریزلی» در جشنواره‌ای حضور داشت که رابرت ردفورد از بنیان‌گذاران آن است، در کوه‌های باواریای آلمان بزرگ شده و با اسکی سواری پیوندی قدیم دارد و در جوانی پرش اسکی از سرگرمی‌های معمول او بود.  هرتسوگ آن زمان ۶۰ و چند ساله خیلی ساده به مسئولان جشنواره ساندنس گفته بود: دوست دارم کمی پرواز کنم. وی افزوده بود: این حرف را خیلی جدی می‌زنم چون تا حدی از این جشنواره می‌ترسم.
کارگردان نامدار آلمانی امسال در این باره گفت: البته، برای چنین کارهایی دیگر زیادی پیر شده‌ام، هنوز هم می‌خواهم حسابی بپرم، فقط نمی‌دانم چطور باید فرود بیایم.  این مستندساز مشهور امسال با فیلم «ببین و بنگر: خیال جهان پیوسته» به جشنواره فیلم ساندنس آمده که مشاهده‌ای تمام عیار بر جهان اینترنت و زادگاه آن و نیز تکنولوژی است که از طریق مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با متخصصان و کارشناسان و طیفی از چهره‌های غیرمتعارف از الون ماسک تا جمعیتی که در گرین بانک در غرب ویرجینیا زندگی می‌کنند تشکیل شده است که از جهان گوشی‌های هوشمند و امکانات جهان بی‌سیم دوری گزیده‌اند.  
هرتسوگ به عنوان بخشی از جنبش سینمای مدرن آلمان شناخته می شود و آثاری چون «آگیره، خشم پروردگار» را در سال ۱۹۷۲ و «معمای کاسپار هاوزر» در را در سال ۱۹۷۴ و «فیتزکارالدو» را در سال ۱۹۸۲ ساخته است.
این کارگردان که اکنون ۷۳ سال دارد هنوز هم به عنوان یک فعال اجتماعی و هم به عنوان یک فیلمساز فعال است و دو فیلم جدید در راه اکران دارد که یکی از آنها «به درون جهنم» تصویرگر انفجار‌های یک آتش فشان و افرادی که نزدیک چنین مکانی زندگی می‌کنند است. این کارگردان برای ساخت این پروژه راهی نقاط مختلف جهان شد که از اتیوپی تا ایسلند و کره شمالی را دربر‌می‌گرفت. او برای فیلمبرداری در کره شمالی توانست مجوز مخصوصی به دست بیاورد تا بتواند از آتشفشان مورد نظرش فیلمبرداری کند.
هرتسوگ درباره حضورش در کره شمالی و تجربه فیلمبرداری در این کشور گفت: شما باید به آنها اجازه و امکان بدهید تا بتوانند متوجه شوند شما می‌خواهید چه کار بکنید و آنها قوانین مشخصی دارند که البته شامل تماشای فیلم‌هایی که گرفته‌اید نیز می‌شود. هرتسوگ افزود: آنها باید بدانند با چه کسی طرف هستند.  او همچنین از یک نمونه یاد کرد که از سربازی عکس گرفت که داشت از سربازی دیگر در یک پناهگاه عکس می‌گرفت. البته سرباز داشت از یک زن یونیفورم پوشیده که خودش سرباز بود، عکس می‌گرفت. سرباز بلافاصله ایستاد و از هرتسوگ خواست تا عکسی را که گرفته از بین ببرد. هرتسوگ گفت که نمی‌تواند این کار را بکند، اما قول می‌دهد از آن عکس استفاده نکند.
در پاسخ وی آنها از او پرسیدند که چه تضمینی برای قولی که داده دارد؟ و او گفت: من سه پیشنهاد می‌توانم به شما بدهم: صورتم، وجدانم، و یا این که با شما دست بدهم. و بعد با آنها دست دادم و آنها پذیرفتند… این یک اعتماد متقابل بود.  این فیلم هنوز تمام نشده اما هرتسوک گفت که به طور مداوم برای تمام کردن آن کار می‌کند. با این حال او قصد نمایش این فیلم را برای امسال ندارد.
هرتسوگ فیلمی با عنوان «ملکه صحرا» را نیز چندی پیش ساخت که با بازی جیمز فرانکو در برابر رابرت پتینسون و نائومی واتس در داستان زندگی گرتورد بل شکل گرفت. آن فیلم زندگی یک ماجراجو، نویسنده، باستان شناس، کاشف، خطاط و نماینده سیاسی امپراتوری انگلیس در اوایل قرن بیستم را روایت می‌کرد.   این کارگردان نامدار در جشنوراه فیلم ساندنس و در جمع علاقه‌مندان به کارهایش گفت دوست دارد تا نورهایی را که شب در کوه‌ها دیده می‌شوند دنبال کند. وی افزود: می‌بینید، من عادت به اسکی کردن دارم و آنجا یک ماه کامل وجود داشت و در چنین نوری می‌توان خیلی چیزها دید. واقعا شگفت انگیز است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *