هارون یشایایی در گفت وگو با بانی فیلم درباره بیانیه اخیر سینماگران:

برخی از سینماگران به اجبار و برای امرار معاش رو به فعالیت های غیر هنری آورده اند

بانی فیلم، گروه سینمای ایران: تهیه کننده فیلم های به یادماندنی «ناخدا خورشید» و «اجاره نشین ها» درباره بیانیه ای که توسط جمع کثیری از سینماگران خطاب به سازمان سینمایی نوشته شده به صحبت پرداخت.

هارون یشایایی تهیه کننده قدیمی سینما در گفت وگو با بانی فیلم درباره بیانیه ای که به تازگی توسط جمع کثیری از سینماگران خطاب به سازمان سینمایی نوشته شده اظهار داشت: اینکه این بیانیه تا چه حد موثر واقع شود و سازمان سینمایی نیز تا چه اندازه در پیشبرد آن قدرت و نفوذ داشته باشد، صحبت آینده است. به نظرم در این بیانیه بسیاری از حرف ها که باید گفته می شد و بحق نیز بود نوشته شد و این جای خوشحالی دارد که سینماگران نسبت به آن بی تفاوت نبودند. زمانی که متن را خواندم رضایت خودم را از تمام مفادش اعلام کردم. متأسفانه این روزها بسیاری از سینماگران با تک تک مشکلاتی که در این بیانیه درج شده دست و پنجه نرم می کنند و امیدوارم هر چه زودتر ترتیب اثری برای آن داده شود.

وی افزود: به عنوان مثال مقوله امنیت شغلی مسئله بسیار مهمی محسوب می شود که متأسفانه در حال حاضر بی توجهی به آن باعث شده برخی از سینماگران از حرفه شان دور بمانند. تمام حرفه های دنیا نیز از ضوابط مشخصی برخوردار هستند. به عنوان مثال کسی که سال ها عمرش را در کاری گذرانده و حالا به هر دلیلی از حرفه اش فاصله گرفته باید طبق قوانین صنف از وی حمایت کامل صورت بگیرد. در سال های اخیر برخی از سینماگران به اجبار و تنها به دلیل امرار معاش روی به فعالیت های غیر هنری آورده اند که این جای تأسف دارد.

یشایایی در پایان درباره نفوذ عوامل غیر سینمایی به سینما و لطمات جبران ناپذیری که این اتفاق می تواند در پی داشته باشد نیز گفت: یکی دیگر از مشکلات اصلی این روزهای سینما ورود افراد بی تجربه و اصطلاحاً غیر سینمایی به آن است که در پی آن برخی اصول و قواعد دچار خلل می شود. به نظرم این به هیچ وجه حرفه ای نیست که یک نفر تنها به دلیل اینکه از سرمایه خوبی برخوردار است بیاید و برخی ضوابط را به دلخواه خود تغییر دهد و از حمایت کامل نیز برخوردار شود. وقتی ما به این توان برسیم که خودمان برای خودمان تصمیم بگیریم، مطمئن باشید سینما نیز در مسیر پیشرفت قرار می گیرد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *