با وجود حضور دو فیلم کوتاه ایرانی در بخش جنبی جنراسیون

برلین ۲۰۱۹؛ هیچ فیلم سینمایی ایرانی در جشنواره آلمانی نیست!

اسامی داوران بخش مسابقه بزودی اعلام می شود
بانی‌فیلم، گروه سینمای ایران: دیروز و پس از اعلام اسامی تمامی فیلم‌های فستیوال برلین ۲۰۱۹ مشخص شد که هیچ فیلم سینمایی بلندی از کشورمان در این دوره از جشنواره آلمانی حضور ندارد. ضمن اینکه قرار است بزودی اسامی هیات داوران بخش مسابقه و نام سایر فیلمهای پذیرفته شده اعلام شود.
این غیبت سینمای ایران در حالی‌ است که بر اساس برخی شنیده‌ها، پنجاه فیلم از سوی فیلمسازان ایرانی به دفتر فستیوال برلین فرستاده شده بود که متاسفانه هیچ فیلم سینمایی ای پذیرفته نشده است.
در میان فیلم‌های بلند پذیرفته شده تنها به نام مریم زارع با فیلم «متولد اوین» بر می‌خوریم که یک فیلم آلمانی محسوب می‌شود و کارگردانش هم ملیتی آلمانی دارد. تهیه کننده «متولد اوین» نیز یک شرکت‌ آلمانی‌ مستقر در برلین است.
اینکه چرا جشنواره برلین در شصت و نهمین دوره برگزاری خود هیچ فیلم بلندی از ایران را شایسته حضور در بخش‌های مختلفش نشناخته از نکاتی‌ است که نیاز به بررسی دارد؛ اینکه آیا سیاست‌های جدیدی بر فستیوال برلین حاکم شده یا اساسا کیفیت فیلم‌های سینمای حرفه ای ایران نزول کرده و ضعیف شده است؟
در هر حال با نزدیک‌تر شدن به تاریخ برگزاری جشنواره ۶۹ برلین باید یک بررسی اساسی نسبت به فیلمهای ایرانی انجام گیرد تا دلایل و ابعاد از دست دادن موقعیت‌های حضور در بازارهای جهانی و فستیوالی معتبر مانند برلین روشن شود.
حضور دو فیلم کوتاه ایرانی
با این وجود اما سینمای ایران چندان هم در برلین امسال مهجور نمانده است. بر اساس گزارش خبرنگار بانی فیلم از آلمان، دو فیلم کوتاه ایرانی در بخش جنبی جنراسیون با عنوان k plus و همچنین جنراسیون بالاتر از ۱۴ سال، از سینماگران ناشناس و جوان ایرانی پذیرفته شده است. این دو بخش در سالهای اخیر به موازات بخش های رسمی به این جشنواره اضافه شده اند. امسال برای این دو بخش جنبی حدود ۲۵۰۰ فیلم از ۳۶ کشور فرستاده شده بود که ۶۲ فیلم کوتاه پذیرفته شدند. درقسمت (نسل بالاتر از ۱۴) فیلم کوتاه «تاتو» ساخته فرهاد دلارام و در بخش نسل k plus فیلم کوتاه مگلارن- اثر مریم زارعی محصول مشترک ایران و کانادا انتخاب شده است.
البته جشنواره برلین هنوز اسامی فیلمهای بخش پانوراما و فروم را اعلام نکرده است. در مجموع این جشنواره جدا از بخش بازار فیلم که بسیارفعال و معتبر است، شامل این بخشهاست: مسابقه، خارج از مسابقه، فیلمهای کلاسیک مرمت شده، فیلمهای کوتاه مسابقه، پانوراما، فوروم، پرسپکتیو سینمای آلمان و جنراسیون دو قسمتی شامل فیلمهای جوانان.
همچنین در بخش پانوراما جشنواره برلین فعلا ۲۲ فیلم انتخاب شده اند. در این بخش فیلمهایی از کشورهای ژاپن، ایتالیا، اسراییل، ایرلند، برزیل، آلمان، بلژیک، فرانسه، روسیه، امریکا، آرژانتین، کلمبیا، انگلیس، یونان و … حضور خواهند داشت. به احتمال قوی تعدادی فیلم دیگر نیز به این لیست اضافه خواهد شد.
قرار است بزودی اسامی هیات داوران بخش مسابقه و نام سایر فیلمهای پذیرفته شده در دیگر بخشها اعلام شود. ریاست هیات داوران را ژولیت بینوش بازیگر مطرح فرانسوی به عهده خواهد داشت.
ایران تاکنون دو بار در این رویداد سینمایی معتبر جایزه بزرگ خرس طلا را به دست آورده و بارها در بخش مسابقه هم فیلم داشته و جوایز گوناگونی را کسب کرده است.
ضمنا از سال ۲۰۲۰ ترکیب هیات انتخاب و مدیر جشنواره برلین تغییر خواهد کرد.
ایسنا هم دیروز در این باره نوشت:« اسامی ۱۱ فیلم جدید رقابت کننده برای کسب خرس طلای این رویداد سینمایی منتشر شد.بر این اساس «بدرود،پسرم» به کارگردانی »وانگ ژیائوشوای» از چین، «الیسا و مارسلا» به کارگردانی «ایزابل کوشت» از اسپانیا، «خدا وجود دارد و نام او پترونا است» ساخته «تئونا اشتروگر میتوسکا» (مقدونیه،بلژیک،کرواسی،فرانسه)، «آقای جونز» به کارگردانی «آگنیژکا هولاند» (اوکراین،لهستان،بریتانیا)، «آندوگ» ساخته «ونگ کوان» از کشور مغولستان، «عملیات» به کارگردانی «یووال آدلر« (آلمان، آمریکا، فرانسه)، «پیراناها» به کارگردانی «کلودیو ژیوانسی» از ایتالیا، «خرابکار سیستم» ساخته «نورا فینگشید» از آلمان، «بیرون اسب‌های دزدی» به کارگردانی «هانس پیتر مولاند» (نروژ، سوئد، دانمارک)، مسنتد «واردا به روایت آنیس» ساخته «آنیس واردا» از فرانسه، «ماریگلا» به کارگردانی «واگنر موئرا» از برزیل، ۱۱ فیلم جدیدی هستند که به فهرست فیلم‌های بخش رقابتی جشنواره برلین اضافه شدند. پیش از این نیز شش «زمین زیر پاهای من» به کارگردانی «مایریا کروتزر» (استرالیا)، «دستکش طلایی» از «فاتح آکین» (آلمان، فرانسه)، «به لطف خداوند» به کارگردانی «فرانسوا اوزون» (فرانسه)، «من خانه بودم، اما» ساخته «آنگلا شانیلیک»، «داستان سه خواهر» به کارگردانی «امین آلپر» (ترکیه، آلمان)، «مجموعه شهر ارواح» از «دنیس کوته» (کانادا) به عنوان آثار انتخاب شده در بخش رقابتی اصلی جشنواره برلین ۲۰۱۹ انتخاب شده‌اند تا به امروز در مجموع ۱۷ فیلم در این بخش معرفی شده باشند».
شصت‌ونهمین جشنواره فیلم برلین از هفتم تا ۱۷ فوریه ۲۰۱۹ مطابق با ۱۸ تا ۲۸ بهمن در آلمان برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *