رئیس هیأت امنای کانون فیلمنامه‌نویسان ایران خبر داد:

برگزاری دور دوم باشگاه فیلمنامه‌نویسان ایران

به گزارش تسنیم، نشست خبری باشگاه فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران صبح سه شنبه با حضور سیدسعید رحمانی رئیس هیأت امنای باشگاه فرهنگی – آموزشی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران و رضا مقصودی در خانه سینما برگزار شد.
سیدسعید رحمانی در ابتدای این نشست درباره شکل‌گیری کانون فیلمنامه‌نویسان ایران گفت: از سال 92 که اعضای جدید کانون فیلمنامه‌نویسان انتخاب شدند اولین طرح‌های اجرای این باشگاه در دستور کار قرار گرفت. مهمترین کارکرد باشگاه این است که صنوفی که زیر چتر حمایتی خانه سینما هستند و براساس اساسنامه عضو شده‌اند بتوانند در این باشگاه ثبت‌نام کنند.
وی افزود: هر فردی که فیلمنامه سینمایی داشته باشد به عنوان عضو موقت و هر کس که 2 فیلمنامه سینمایی برای دیگری داشته باشد به عنوان عضو پیوسته کانون انتخاب می‌شود.
رحمانی اضافه کرد: به دلیل اینکه بسیاری از دوستان فیلمنامه نویس اثر سینمایی اکران شده‌ای نداشته‌اند تلاش کردیم تا با ایجاد کمیته‌هایی برای علاقه‌مندان به فیلمنامه‌نویسی امکان برخورد این افراد با بدنه حرفه‌ای را فراهم کنیم.
عضو شورای مرکزی کانون فیلمنامه‌‌نویسان با بیان اینکه دور اول این باشگاه با برگزاری نشست‌های مختلف از اول مهر 93 تا خرداد 94 برگزار شد با حضور اساتید دانشگاهی بود که به بیان مبانی کارکردی مولفه‌ها می‌پرداختند. در آخر این نشست‌ها بخش انتقال تجربه را داشتیم که به صورت آزاد و پرسش و پاسخ برگزار می‌شد.
رحمانی با اشاره به دور اول باشگاه فیلمنامه‌نویسان افزود: مذاکرات دور اول پیرامون ایده و ساختار و همچنین ایده و شخصیت برنامه‌ریزی شده بود که شخصیت‌هایی از جمله حسین مهرام، هادی مقدم‌دوست، منوچهر محمدی، سروش صحت، جابر قاسمعلی، شادمهر راستین، محمد شهرام از جمله‌ سخنرانان این نشست‌ها بودند.
وی اضافه کرد: در بخش هنر و تجربه این باشگاه نیز شخصیت‌های سینمایی از جمله اصغر فرهادی، فرهاد توحیدی، رخشان بنی‌اعتماد، کمال تبریزی، کیانوش عیاری، همایون اسعدیان حضور داشتند و توانستیم دو فیلم قصه‌ها و خانه پدری را اکران کنیم و پس از آن نیز در نشست پرسش و پاسخ انتقال تجربه کارگردان به علاقه‌مندان فیلمنامه‌‌نویسی منتقل می‌شد.
عضو شورای مرکزی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران یادآور شد: در برگزاری دور دوم این باشگاه و با توجه به بازخوردهای مثبتی که گرفته شد فیلمنامه‌نویسان فعال جذب کردیم و به دنبال فراهم کردن امکانات فنی آن هستیم و توانستیم آئین‌نامه کانون باشگاه فیلمنامه‌نویسان ایران را به تصویب برسانیم.
رحمانی عنوان این دوره را «دنیای فیلمنامه، روایت، ساختار» عنوان کرد و گفت: برای این دوره از باشگاه 6 نشست تخصصی با هدف انتقال تجربه مدنظر ما قرار دارد.
وی یادآور شد: موضوع فیلمنامه‌نویسی یک موضوع زمانبر بوده اما انتظار ما این است که فعالیت‌های باشگاه در دراز مدت مفید باشد اما نتایج آن در یکسال گذشته در موفقیت فیلمنامه‌نویسان از جشنواره‌های مختلف به دست آمده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *