چند خبر فرهنگی

برگزاری مراسم نکوداشت بهروز سنجابی

نکوداشت بهروز سنجابی در فرهنگسرای نیاوران

مراسم بزرگداشت بهروز سنجابی، شاعر، شنبه ۱۰ تیر ماه ساعت ۱۶ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، در این مراسم که با حضور تعدادی از شاعران و صاحب‎نظرانی همچون سید عباس سجادی، محمد سلمانی، جواد محقق، غلامرضا طریقی، بهروز آورزمان، ضیاء‎الدین خالقی، امید صباغ نو و… برگزار می‎شود، از فعالیت‎های بهروز سنجابی در حوزه شعر و ادبیات تجلیل به عمل می‎آید.

بهروز سنجابی زاده ۱۳۲۳ در شهر ملایر است. سنجابی در شعر علاقمند به سبک نیما یوشیج و دوستی دیرینه‎ای با شاعر معاصر فریدون مشیری داشته است.

مراسم نکوداشت بهروز سنجابی روز شنبه ۱۰ تیر ماه ساعت ۱۶ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود و حضور علاقمندان در این برنامه آزاد است.

 

سفیر واتیکان حملات تروریستی در تهران را محکوم کرد

بوکاردی سفیر واتیکان در ایران ضمن بازدید از موسسه فرهنگی اکو، با رییس این موسسه نیز به گفتگو نشست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، لئو بوکاردی سفیر کشور واتیکان در تهران در حاشیه دیدار با محمدمهدی مظاهری، رییس موسسه فرهنگی اکو و بازدید از امکانات موجود در این موسسه، حملات تروریستی اخیر در تهران را محکوم کرد.

بنابراین گزارش، مظاهری ضمن ابراز خوشحالی از حضور سفیر واتیکان در موسسه اکو، بیان کرد: افراط گرایی و تروریسم دو عاملی است که به اسلام و مسیحیت آسیب می رساند و برای تبیین راه کارهای مبارزه با آنها می توان از طریق برگزاری نشست های مشترک با اندیشمندان منطقه اکو و واتیکان اقدامات موثری در این خصوص انجام داد.

بوکاردی ضمن محکوم کردن حملات تروریستی اخیر در تهران اعلام کرد: پاپ فرانسیس نیز حملات تروریستی در تهران را محکوم و ابراز همدردی خود را با مردم ایران اعلام کرده است، وی همچنین معتقد است مبارزه با چنین اقداماتی، از طریق همکاری و همبستگی میان ملت ها امکان پذیر است.

وی در پایان ابراز خرسندی خود را جهت حضور در اکو فرهنگی بیان داشت و آمادگی کشور خود را جهت همکاری های مشترک فرهنگی اعلام کرد.

موسسه فرهنگى اکو یک نهاد بین المللى و مقر اصلى آن در تهران است و با هدف تحکیم قرابت هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى، ادبی و ایجاد پیوندهاى معنوى و روابط دوستانه میان ملل کشورهاى عضو اکو از سال ١٩٩۵ فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

برگزاری نمایشگاه نقاشی سمانه احسانی نیا

نمایشگاه نقاشی سمانه احسانی نیا، جمعه ۹ تیر ماه ساعت ۱۷ در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران گشایش می یابد.

به گزارش روابط‎عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در این نمایشگاه تعداد ۲۵ اثر از این هنرمند در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد. تکنیک آثار ارائه شده در این نمایشگاه آبرنگ و اکرلیک است. احسانی نیا پیش از تصادف و ایجاد عارضه نخاعی ناشی از آن در عرصه هنرهای تئاتر، عکاسی و معرق کاری فعالیت می کرده است و از سال ۱۳۸۷  نقاشی را با دهان آغاز کرده است. وی از سال ۱۳۹۱ هنر نقاشی را به صورت حرفه ای و زیر نظر استاد هادی تقی زاده  ادامه داده است.

علاقمندان جهت دیدار از آثار این نمایشگاه می توانند در روزهای برقراری نمایشگاه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

نمایشگاه آثار چهره های ماندگار ایران در نیاوران

نمایشگاه آثار چهره های ماندگار ایران توسط ماهنامه چهره های ماندگار و بنیاد آفرینش های هنری نیاوران با عنوان «قاب تجلی» جمعه نهم تیرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود .

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، در این نمایشگاه آثار هنرمندان نام آشنا و ماندگار در حوزه هنر های تجسمی به نمایش در می آید و در کنار آن همچنین  تصاویری از پرتره تعدادی از ۲۴۰ شخصیت برگزیده که  در عرصه های علمی، فرهنگی، هنری در خلال این سال ها به عنوان چهره ماندگار انتخاب شده اند نیز به روی دیوار خواهد رفت

دکتر محمود اسعدی دبیر این نمایشگاه در گفتگویی هدف از برگزاری این نمایشگاه را تداوم حرکت و جریان اصیل و اساسی انتخاب چهره ماندگار در کشور دانست و خاطر نشان کرد: پس از  پیروزی انقلاب اسلامی بهترین شخصیت های صاحب رای در حوزه های علمی، فرهنگی و هنری به عنوان چهره ماندگار  معرفی شدند. ما این افتخار داشته ایم تا این شخصیت های برجسته و نخبه رادر عرصه های مختلف  شناسایی و جامعه خصوصا نسل جوان را با آنها بیش از پیش  آشنا کنیم .

وی ادامه داد : در این نمایشگاه عکس های پرتره چهره های ماندگاری که  فرصت کافی جهت عکاسی حرفه ای  از آنها فراهم شده است  به نمایش درخواهد آمد. در کنار آن آثار نقاشی، خوشنویسی و نقاشیخط چهره های ماندگار هنرهای تجسمی چون استاد محمود فرشچیان، استاد محمد احصایی،  استاد غلامحسین امیرخانی، استاد نصرالله افجه ای، استاد جلیل رسولی، استاد یدالله کابلی، استاد کیخسرو خروش، استاد محمدحسین حلیمی، استاد محمد سلحشور، استاد عباس اخوین، استاد علی اکیر صادقی، استاد حبیب الله آیت اللهی، استاد عبدالصمد حاج صمدی به همراه برخی دیگر از بزرگان هنر نیز در معرض دید عموم قرار می گیرد.  همچنین دو کتاب عکس چهره های ماندگار و کاشی های اسلیمی چهره های ماندگار ارائه خواهد شد.

وی در پایان صحبت هایش با انتقاد از سو استفاده هایی که برخی از این برند ملی می کنند اظهار داشت: متاسفانه برخی شرکت ها افرادی را حتی با پرداخت مبالغی سعی دارند به عنوان چهره ماندگار معرفی کنند . از این رو می توان گفت یکی دیگر از اهداف ما در برگزاری این نمایشگاه  معرفی چهره های ماندگار واقعی است  و تلاش می کنیم تا در خلال برگزاری نمایشگاه آثار این عزیزان که به صورت کتاب چاپ شده است نیز به نمایش گذاشته شود.

آیین افتتاحیه نمایشگاه آثار چهره های ماندگار ایران جمعه نهم تیرماه ساعت ۱۸ و با حضور جمعی از چهره های نام آشنا و ماندگار کشور در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

این نمایشگاه تا ۱۶ تیرماه دایر می باشد و علاقمندان جهت بازدید از آن می توانند در روزهای عادی از ساعت ١٠ الی ٢١ و در روزهای تعطیل از ساعت ١۴ الی ٢١ به گالری شماره ١ فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *