نوروزنگاری به روایت هنرمندان

بهزاد فراهانی: امسال سال بدی نبود، از گرسنگی نمردیم!


گروه سینمای ایران:
نمی شود از نوروز گفت و نوشت، اما به سراغ بازیگران، کارگردانان و هنرمندان نام آشنا نرفت و از حال و هوایشان در این روزها نپرسید و از برنامه هایشان خبر نگرفت. بویژه اینکه از دل صحبت های هنرمندان در هر حال می شود به درکی از شرایط هنری و فرهنگی سال جاری رسید و شناختی از اوضاع آنان که طبعا منفک از فرآیند ساخت و تولید آثار هنری و نمایشی نیستند، به دست آورد.
گفت و گوهای حاضر در کنار تمام اینها، بستری هم شدند برای طرح پیشنهاد های هنرمندان برای نحوه بهتر گذراندن تعطیلات عید؛ از معرفی کتاب و فیلمهای مورد علاقه تا سفرهای برون شهری. حاصل این گفت و گوها پیش روی شماست
***
بهزاد فراهانی، در پاسخ به این سوال که امسال از لحاظ کاری برای شما چگونه بود، به کنایه گفت: سالی که گذشت برای ما سال بدی نبود، بچه ها و خودمان سالم ماندیم و از گرسنگی نمردیم و این خیلی خوب است. یک نمایشنامه روی صحنه بردیم، اما بعضی رفقا به ما خیانت کردند و شهرداری محترم هنوز پول ما را نداده است.بازیگر فیلم «مصائب دوشیزه» در پاسخ به اینکه شرایط سینما را در سالی که گذشت چطور ارزیابی می کنید، بیان کرد: من نه فیلم می بینم و نه کاری به سینمای ایران دارم. وضع کشور نابسامان و موقعیت تولید خیلی بد و شرایط تلویزیون بدتر است. معتقدم تلویزیون تبدیل به موجود بیکاره ای شده که باد کرده، متورم شده و تمام تماشاچیان خود را از دست داده است؛ یعنی یا متوجه این شرایط نیست یا خود را به نادانی می زند. به هر حال، وضعیت مدیریت هنر بد و نابسامان است و اینکه چطور خوب می شود و چه کار باید انجام داد را تئوریسین های سیاسی باید بگویند که چیزی از آن ها نمانده و همه سر در لاک خود فرو بردند. باید ببینیم روزگار و زمانه چه سرنوشتی را تعیین می کند.
وی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه ای برای سال آینده دارید، عنوان کرد: یک نمایشنامه ایرانی با بعد روانشناسی و اجتماعی تند دارم که باید روی آن کار کنم و می خواهم در سال جدید آن را روی صحنه ببرم. اگر توانستم فیلمی را کارگردانی کنم، انجام می دهم. از این دست آرزوها زیاد دارم. در بعضی از کارها بازی می کنم و در بعضی ها به رغم اینکه علاقه ای به آن ندارم هم بازی می کنم. به هر حال، بد و خوب داریم و زندگی ما از راه این کارها می گذرد و مجبوریم بیخود و بی جهت به تمام کارها احترام بگذاریم.
فراهانی در پاسخ به این پرسش که چه پیشنهادی برای خواندن کتاب یا دیدن فیلم دارید، گفت: همچنان، کاری بهتر از کتاب «پیر پرنیان اندیش» هوشنگ ابتهاج نخواندم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *