اندر حکایت تعطیلی یک نمایش!

به خودمان رحم کنیم!

یادداشت رسیده – علیرضا غفاری
چند شب پیش اجرای موفق نمایش «دیگری» نوشته و کار محمد حاتمی را در تالار حافظ دیدم.
محمد حاتمی پس از سالها حضور در عرصه هنرهای نمایشی و اجرای آثار موفق این بار در نمایش «دیگری» روایت معکوس یک نویسنده زن را باز گویی می کند که در بینامتن نمایش و سطرهای پنهان آن فلسفه زندگی شخصیت ها به زیبایی روایت می شود.
اما در این مجال قصد بررسی و نقد نمایش را ندارم!! دلیل نگارش این مطلب خبری است ناگوار که امروز شنیدم!!
یکی از بازیگران پیشکسوت نمایش ،به دلیل عدم دریافت باقیمانده دستمزد (به روایت کارگردان) و در حالیکه بیش از ده اجرا تا پایان زمان کار باقیمانده ، از حضور در صحنه خودداری کرده است!
تماشاگرانی که بلیت تهیه کرده و از نقاط مختلف شهر برای دیدن نمایش به تالار حافظ آمده بودند، بهت زده و با عذر خواهی اعضای گروه، بدون دیدن نمایش سالن را ترک کردند!
دلیل اصلی این اتفاق را نمی دانم و در مقام قضاوت هم نیستم و یقین دارم حتما راهکارهایی برای پیگیری آن وجود دارد. اما نکته مهم، رعایت اخلاق حرفه ای و احترام به تماشاگر است که در این اتفاق بسیار نادر، رعایت نشده است!
همه اهالی تاتر خاطرات بسیار شنیدنی از رعایت اخلاق حرفه ای بخاطر دارند، همانند فوت نزدیکان، تصادف یا بیماری شدید بازیگر و …. که همیشه با حضور بموقع و متعهدانه هنرپیشه ماجرا ختم به خیر شده و احتمالا تماشاکران پس از پایان اجرا به موضوع وقوف یافته اند!!(البته مواردی هم وجود داشته که بنا به دلایل بسیار خاص اجرای نمایش کنسل شده باشد، که بقول برتولت برشت این استثنا ست نه قاعده !!!).
به نظرم باید مرکز هنرهای نمایشی و بصورت اخص شورای داوری خانه تاتر (البته اگر چنین شورایی وجود داشته باشد!!) راهکار مناسبی برای برون رفت از چنین بحران هایی داشته باشند.
علاوه بر عدم احترام به تماشاگران و گروه نمایش، خسارات وارده مالی به گروه نیز از مسائل جانبی و دامنگیر چنین اتفاقاتی است.
به هر حال امیدوارم با درایت و حُسن تدبیر، این ماجرا فیصله یابد. اما بد نیست بدانیم در شرایطی که هجمه های گوناگونی به تاتر وارد می شود، بهتر است اهالی این هنر شریف و فاخر مراقب تبعات عملکردشان باشند و به خودشان رحم کنند!

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *