نگاهی به تغییرات در جشنواره فیلم فجر

به قطار بی‏حرکت کسی سنگ نمی‏زند

امید فروغی: سینمای ایران برغم ابتلاء به مشکلات و ملاحظات اساسی متاسفانه، چوب عدم همدلی و تعامل را می خورد و بعضا، مشاهد می شود رعایت اخلاق به عنوان مبنا و رسالت و ماموریت اصلی سینما و اکسیر ضروری در هر رسانه فرهنگی و هنری؛ که مهم ترین پشتیبان، محتوا و مفهوم درونی سینمای ایران را هم، تشکیل می داده است هم در محتوای آثار و هم در روابط و مناسبات اجتماعی جامعه سینمایی کمرنگ و بی رنگ شده است و این موضوع همه ساله، در آستانه جشنواره فیلم فجر به مثابه بزرگ ترین نمایشگاه و آئینه تمام نمای سینمای ایران بیشتر مشاهده می شود.
در حالی که انتظار می رود در مسیر جشنواره به عنوان نقطه وفاق و همدلی شاهد بیشترین جلوه های اخلاقی باشیم، برعکس، انواع بداخلاقی ها، شلتاق ها و باندبازی ها از سوی جریانات سیاسی، رسانه ای و صنفی بروز و ظهور پیدا می کند و این پدیده قطعا، برای سینمایی که قرار است نقش دانشگاه را در جامعه ایفا نماید و دنیا آن را با نگاه انسانی، وجه شاعرانه و روابط انسانی و اخلاقی اش می شناسد زیبنده نیست.
یادم می آید چند سال پیش – احتمالا- دوره سی ام جشنواره فجر در اوج اختلافات صنوف و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر وقت (محمد خزاعی) برای کاهش سطح اختلافات و دامنه تنش های برآمده از تعطیلی خانه سینما با ابتکاری قابل تحسین شعار»اخلاق، آگاهی و امید» را برای جشنواره انتخاب کرد تا هم نشان دهد فضای سینمای ما در انبوه بداخلاقی ها جامعه و جامعه سینمایی به اخلاق به عنوان نیازی اساسی احتیاج دارد و هم نقدی زده باشد بر شرایط موجود.
شکی نیست در شرایط فعلی نیز، سینما بعد از آرامش نسبی ایجاد شده در سال ۹۲ دوباره با انواع بداخلاقی ها و تنش مواجه است. اگرچه نوع نگاه و نحوه برخورد سازمان سینمایی تا حدود زیادی این موضوع را کمرنگ ساخته ولی همچنان، شکاف، چنددستگی و جریان گرایی در سینما وجود دارد و این مسئله در آستانه جشنواره فیلم فجر بیشتر رخ می نماید و نوک پیکان حمله هم به سمت دبیر جشنواره نشانه گیری می شود.
محمد حیدری کارش را بلد است با اینکه از بدنه سینما نبوده و از حوزه تئاتر آمده است ولی به دلیل روحیه تعامل، دانش و تخصصش در حوزه برگزاری جشنواره ها و همایش های بین المللی؛ و حضور جدی و موثرش در بدو ورود به عرصه سینما کمک کرده تا با عمق نیازهای سینما و صنوف آشنا گردد و بدون شک، یکی از افراد موثر در بازگشایی خانه سینما و حل اختلافات طیف های سینمایی بوده است.
سکانداری او بر جشنواره فیلم فجر نیز، قطعا، برکات و دستاوردهای زیادی خواهد داشت. دبیری که با همه جناح و جریانات سینمایی دوست است و مهم تر اینکه به شدت اهل خرد جمعی و نقطه نظرات کارشناسی است مضافا اینکه دغدغه سینمای ارزشی را دارد.
روحیه، دیسیپلین و منش اخلاق مدارانه کمک می کند تا با بهره گیری از تیمی مجرب و کاردان و همراهی چهره های صاحب نام سینمایی ضیافتی باشکوه را در گام سی و چهارم جشنواره فجر رقم بزند. در دوره دبیری حیدری در جشنواره بیست و نهم تئاتر فجر یکی از رویدادهای مهم تئاتر ایران رقم خورد و شاهد حضور چهره های مشهور تئاتر جهان از جمله»پیتر اشتاین» و «رومئو کاستولیچی»در ایران بودیم.
تردیدی نیست که این بار، در فیلم فجر شاهد اتفاقات خوبی به لحاظ تغییرات کیفی خواهیم بود. خوشبختانه تاکنون، هم توانسته برغم بداخلاقی های بی دلیل و یا با دلیل برخی ها، فضای خوبی را شکل دهد و بر اساس ضرورت ها و مقتضیات سینما و شرایط به طرح دیدگاه های تازه و نگاه های جدید بپردازد و این امدواری را ایجاد کرد تا چشم انداز امیدبخش و بانشاطی را برای سینما و جشنواره ترسیم نماید.
تغییر در ساختار برگزاری، کیفی گرایی و تاکید بر استانداردسازی و ضابطه مندی، تبیین رویکردهای مشخص در راستای هدفمندسازی جشنواره و سیاست ها و برنامه ها، تاکید بر همگرایی و همدلی خانواده سینما، نگاه ویژه به جایگاه منتقدان و نویسندگان سینمایی و مسیریابی جهت تقویت و ارتقای سطح تعامل این قشر، ارج گذاری به جریان سینمای مستند بلند به عنوان یک گونه تاثیرگذار و موثر در عرصه اجتماعی، تاکید بر رفع اختلافات سلیقه ای در خانواده سینما، نگاه آسیب شناسانه به این حوزه که همواره مورد غفلت بوده است و ایجاد فضای گفتگو و هم اندیشی با طیف های تاثیرگذار اجتماعی از جمله دغدغه ها و برنامه های این دوره جشنواره است که اغلب با استقبال فرهیختگان، اندیشمندان، هنرمندان، منتقدان و نویسندگان سینمایی قرار گرفته است.
انتصاب مدیران تخصصی در بخش‌های مختلف، اهتمام ویژه به انیمیشن برای نخستین بار در این دوره و اختصاص بخش ویژه، تأکید و تمرکز بر نظم، استانداردسازی و رساندن استانداردهای جشنواره به شاخص های بین‌المللی، بکارگیری چهره‌های مجرب و صاحب نام و نام آشنا به عنوان مدیران کاخ خای جشنواره، توجه ویژه به مخاطبان مردمی با پیش‌بینی کاخ مردمی جشنواره برای نخستین بار، ساختارشکنی و پرهیز از کلیشه گرایی حتی در تغییر شکل و محتوای پوستر و نوآوری جسورانه و انقلابی، صراحت و جسارت در حفظ و مراقبت آثار در چارچوب خطوط قرمز نظام که نمونه‌اش برخورد محکم و بی مبالاتش با ماجرای فیلم آشغال های دوست‌داشتنی صورت گرفته؛ و صدور احکام جدید برای برخی چهره ها در مقام مشاور و همکار که به نوعی تازگی داشت و افکار عمومی را نسبت به بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی و سینمایی کشور حساس‌تر و هیجان آمیز تر کرد.
همچنین، نگاه ویژه به فیلم‌های ارزشی و آثار مرتبط با دفاع مقدس و موضوعات استراتژیک و اهتمام به موضوع فرهنگ دفاع مقدس در نحوه حضور، ارزشیابی ها و داوری ها. خوشبختانه، در این دوره جشنواره فیلم های سینمایی با موضوع دفاع مقدس که قطعا، در الگودهی به فیلمسازان و سینماگران برای تولید فیلم در سال آینده نقش تاثیرگذاری دارند.
همگی این مراحل و موارد تا به امروز نشان داده است که حیدری آگاهانه در حال هدایت و مدیریت سکان جشنواره بزرگ فیلم فجر است و اگر حسودان، بدخواهان و زیاده خواهان بگذارند امسال شاهد جشنواره ای خواهیم بود با سطح کیفی قابل ملاحظه و نزدیک به استانداردهای مطلوب و فضای بانشاط.
اگر چه در این مسیر عده ای همچنان، دست اندرکار تضعیف جشنواره و سنگ اندازی هستند. البته، این بدان معناست که قطار جشنواره به راه افتاده است و توانسته است افکار عمومی را با خودش همراه کند. همه ما سوار یک قطاریم. کوچک ترین اخلال، به همه آسیب می زند. پس، شایسته است زیاده خواهی نکینم. سیاسی کاری نکنیم. بداخلاقی نکنیم و اجازه بدهیم جشنواره فیلم فجر در مسیر صحیح و درستش به جلو حرکت کند. بلاشک، سنگ اندازی به شیشه قطار در حال حرکت جشنواره به نفع سینما نیست. سینمای ایران بیش از همیشه به اخلاق مداری، انصاف و عدالت نیاز دارد. عنصر مفقوده ای که همواره سینما و مناسبات سینمایی را آزار داده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *