معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

بودجه تولید فیلم‌های فاخر روی کاغذ مانده است

سخنگوی وزارت فرهنگ با بیان اینکه ساخت فیلم‌های فاخر علاوه بر هزینه‌های بالا، محل مناقشه و چالش و دارای حساسیت فراوان است، تصریح کرد: بودجه تولید فیلم‌های فاخر روی کاغذ مانده است.

حسین نوش آبادی در گفت‌و‌گو با خانه ملت درخصوص ردیف تولید فیلم‌های فاخر در بودجه سالانه کشور، گفت: اگرچه در بودجه سالانه امسال همچون چند سال گذشته ردیفی برای تولید فیلم‌های فاخر در نظر گرفته شده است اما به دلیل مسائلی که دولت در زمینه مالی داشت، این بودجه‌های تعریف شده تخصیص پیدا نکرد و روی کاغذ مانده است.

معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این ردیف برای تولید فیلم‌های فاخر در بودجه‌های سنواتی وجود داشته و هم دولت نسبت به آن توجه لازم را مبذول کرده، هم مجلس؛ اما مقدار پیش بینی شده کافی نبوده و در مواقعی هم با معضل عدم جذب اعتبارات روبرو بوده‌ایم.

وی درباره ماهیت فیلم‌های فاخر توضیح داد: فیلم‌های فاخر ضمن آنکه هزینه‌های زیادی را دربرمیگیرد، محل مناقشه و چالش و از حساسیت بالایی برخوردار است؛ مانند فیلم فاخر «رستاخیز» که مسائلی پیرامون آن بسیار بود و نهایتا نه گروه دست اندر کار تولید فیلم راضی شد، نه ما توانستیم مشکل اکران آن را حل کنیم.

نوش آبادی تاکید کرد: اگرچه ما با این موضوع که برخی از اعتبارات برای تولید فیلم‌های فاخر در نظر گرفته شود، موافق هستیم؛ به شرط آنکه موانع برداشته شود و زمینه‌های لازم برای تولید این دسته از آثار مهیا شود. با این حال سرنوشت برخی فیلم‌های فاخر باعث شده انگیزه چندانی برای تهیه این گونه فیلم‌ها نباشد زیرا وقت گیر و هزینه بر است و سرنوشت آن با مخاطرات فراوانی مواجه می‌شود.

وی با طرح این انتقاد برخی از سینماگران که معتقدند باید حمایت‌ها برای همه فیلم‌ها عادلانه باشد، تصریح کرد: برخ منتقد هستند بودجه کلان فیلم‌های فاخر صرف تولید یکی دو فیلم می‌شود که نهایتا هم ممکن است با استقبال مردم روبرو نشود یا در ورطه چالش‌های دینی، سیاسی، عقیدتی و فرهنگی بیفتد؛ لذا بر این باورند که این سرمایه‌ها معطل می‌ماند و نتیجه می‌گیرند که توزیع اعتبارات و حمایت‌ها باید برای همه فیلم‌ها و همه موضوعات عادلانه باشد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به لزوم پررنگ شدن بخش خصوصی در سینما گفت: ما بر این باور هستیم که تقویت اقتصاد سینما در گرو تقویت بخش خصوصی و کاهش تصدی‌گری دولتی در سینماست؛ اما با توجه به اینکه تولید فیلم‌های فاخر نیازمند هزینه و نیروی انسانی فراوان و بودجه‌های کلان است و بخش خصوصی کمتر قادر است این فلم‌ها را به تنهایی بسازد، لازم است در مواردی دولت ورود و حمایت کند.

به گزارش خانه ملت، در حالی که ردیف بودجه امور سینمایی و تولید فیلم‌های فاخر به میزان ۱۵۲ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ پیش بینی شده، این مقدار معادل ۱۵ درصد از کل اعتبار دستگاه اصلی است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *