اندر حکایت دعوت به همکاری شبکه‏های ماهواره ای به اهالی سینما و تلویزیون

بیکار نباشید؛ «جم» در خدمتیم!

بانی فیلم – گروه تلویزیون- مجتبی احمدی: مدت هاست که شبکه های مختلف ماهواره ای بخصوص «جم» به عناوین مختلف از عوامل سینما و تلویزیون دعوت به همکاری می کنند. جالب است که این دعوت با پیشنهاداتی به بازیگران درجه یک آغاز شد و در ادامه کار به بازیگران درجه چند و… هم کشید. در واقع بازیگرانی که به هر دلیلی کم کار بودند، یا دعوت به کار نمی شدند، فرصت را یافتند که طی تماسی برای حضور در مجموعه های مختلف با شبکه جم همکاری داشته باشند. کم کم کار از بازیگران به کارگردانان و حتی طراحان لباس و گریم هم کشید و حتی نویسندگانی که این روزها در کشورمان شاید صاحب نام و شهرت نبودند و امروز با شبکه جم همکاری دارند. پیشنهادات مختلفی به گویندگان و دوبلورها شد و حتی عوامل پشت دوربین از تصویربردار گرفته تا صدابردار و… نیز در این خصوص تماس هایی داشته اند.
نکته اینجاست که قطعاً اهالی تلویزیون و سینمای این کشور علاقمند نیستند، خانواده و وطن خودشان را رها کرده و برای تلویزیونی کار کنند که نه صبغه آنچنانی دارد و نه آینده ای معلوم و قطع به یقین هم وقتی شرایط مهیا نباشد اهالی تلویزیون به دلیل گذراندن زندگی مجبورند علیرغم میل باطنی تن به همکاری با این شبکه ها بدهند و در این شرایط مدیریت کاربلد و خبره با کمک اهالی رسانه باید چاره ای بیندیشند.
بسیاری از نویسندگان و بازیگران کم کار تلویزیون در گفت و گو با ما از عدم علاقه شان به شبکه های مختلف ماهواره ای می گویند و بر این عقیده ابراز می دارند، مطمئن باشید هیچ علاقه ای نداریم با شبکه جم حتی با نام مستعار کار کنیم، اما آیا نباید شرایط کار در کشور خودمان برای مان مهیا شود؟!
کارگردان چند سریال تلویزیونی می گوید چرا باید ساخت سریال های مختلف مناسبتی و فصلی و هر شبی منحصر به چند کارگردان باشد و آنها مدام از این سریال به سریال بعدی برسند! در این راستا بازیگران بیشترین تعداد معترضین هستند که البته نمی خواهند از آنها نامی برده شود.
به هر حال این مدیران تلویزیون هستند که با مدیریت این ماجرا که حتماً کار سختی هم نیست، فرصتی ایجاد کنند که یک متوسط منطقی از کار به همه عوامل این حرفه برسد. قبول که چند تن از کارگردانان امروز بِرند تلویزیون هستند و سیاستگذاران سیما برای حفظ مخاطب باید به برگ برنده های تلویزیون فرصت بیشتری برای سریال سازی بدهد، اما با این حال در طول سال فرصت هایی که تلویزیون ریسک کند و می تواند کار را به جوان ترها و کم کارهای باتجربه بسپارد هم وجود دارد. بد نیست در خصوص بازیگران نیز یک قانون منطقی اتخاذ شود که ما مدام شاهد چند بازیگر ثابت در اغلب سریال ها نباشیم.
اگر چه تعداد تولیدات تلویزیون در چند سال اخیر خیلی زیاد نبوده، اما می توان با مدیریت صحیح، همین تعداد کار را نیز میان طیف وسیعی از نویسندگان، کارگردانان، بازیگران و بخصوص عوامل پشت دوربین که دستمزدهای به نسبت پایین تری می گیرند تقسیم کرد.
مدیران به فکر باشند بسیاری از اهالی تلویزیون ما به جزء حرفه خودشان در این عرصه تخصص کاری دیگری ندارند. مگر چند درصد از فعالان عرصه تلویزیون فعالیت های دیگری دارند، اگر به این مسئله نگاهی جدی نشود، قطعاً بسیاری از عوامل دست اندرکار تلویزیون از بیکاری مجبورند راهی شبکه هایی نظیر «جم» شوند و با دستمزدهایی منطقی تر ادامه فعالیت دهند. بانی فیلم این مسئله را در گزارشی با تنی چند از نویسندگان تلویزیون مورد بررسی قرار داده است. البته چند تن از نویسندگان حاضر به صحبت در این مورد نبودند و برخی نیز از فرصت استفاده کردند و این سوال را طرح کرده که بانی فیلم لطفاً درباره دستمزد فیلمنامه و پارامترهای آن گزارشی تهیه کند! قطعاً در آینده در مورد پارامترهای موثر در دستمزد نویسندگان و فیلمنامه ها گزارشی خواهیم داشت.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *