جشنواره فجر با موسيقي پاپ آغازشد

تجليل ازكامكار، فخرالديني، بهمني و قنبري مهر در پايان فستيوال

به گزارش ستاد خبري سيامين جشنواره موسيقي فجر، بخش پاپ جشنواره موسيقي فجر با اجراي فريدون آسرايي و مازيار فلاحي آغاز شد.
در بخش پاپ جشنواره موسيقي فجر 13 گروه شرکت دارند که از آن جمله ميتوان به گروه چارتار، سيروان خسروي، احسان خواجهاميري، شهرام شکوهي، فرزاد فرزين،محسن يگانه،دنگ شو،بابک جهانبخش، بنيامين بهادري، هفت و محمد عليزاده اشاره کرد.  
هنرمندان پيشکسوت در مراسم اختتاميه تجليل مي شوند
طبق روال هر ساله در مراسم اختتاميه جشنوارههاي موسيقي فجر از هنرمندان مطرح كشورمان تجليل ميشود و امسال در اين دوره از جشنواره از اردشير كامكار نوازنده كمانچه، فخرالدين فخرالديني عكاس، محمدعلي بهمني ترانه سرا و مرجان قنبري مهر نوازنده ويولن تجليل ميشود.
اردشير کامکار نوازنده ويولن و کمانچه و از اعضاي گروه کامکارها است.وي از کودکي، ويولن را نزد پدرش فرا گرفت و چندي بعد به عنوان نوازنده ويولن و کمانچه به عضويت ارکستر فرهنگ و هنر سنندج درآمد. اردشير کامکار استعداد موسيقايي شگرفي داشت و قطعات دشوار ويلن ابوالحسن صبا را با کمانچه اجرا ميکرده و جدا از نواختن کمانچه، ويلن و قيچک را نيز استادانه تمام مينوازد.   
اردشير کامکار با استفاده از تکنيکهاي خاص ويولن و پوزيسينهاي ويلن بروي ساز کمانچه توانست چهرهاي ديگر از اين ساز به نمايش بگذارد و قطعات استاد صبا را در دو اثر با نام «به ياد صبا» و «بر تارک سپيده» به کمک کمانچه و ارکستر به اجرا در آورده است.وي در «بر تارک سپيده» دست به ابتکارات بديعي زده و از اين رهگذر کمانچه را به سازي فوقالعاده تأثيرگذار و وجدآور مبدل کردهاست.بر اساس گفته بزرگان موسيقي ايران نوع وسبک نوازندگي اردشير کامکار و تلاشهاي وي براي شناساندن تکنيکهاي ناشناخته ساز کمانچه، سرمشق والهام بخش نوازندگان جوان کمانچه و ويلن در ايران شده است به طوري که ساز کمانچه در ميان نوازندگان و مردم جايگاه ويژهاي پيدا کرده است.
از شاخصههاي مهم او در نوازندگي ميتوان به لحن و بيان مستقل، صداي زيباي ساز و ارشه کشي شفاف و تکنيک فوقالعاده و اجراي قوي اشاره کرد.
 از آلبومهاي مستقل اردشي کامکار ميتوان «ناشکيبا» با خوانندگي همايون شجريان، «راز نگاه» و آلبوم «بيغبار عادت» که با همنوازي شاگردش شروين مهاجر عرضه شده را نام برد.همايون شجريان، مهدي باقري، شروين مهاجر، بابک شهرکي و سينا جهان آبادي از جمله شاگردان اردشير کامکار هستند.
فخرالدين فخرالديني اسفند 1311 در آذربايجان و در خانوادهاي هنردوست به دنيا آمد. پدرش شاعر بود و عکاس، برادرانش نيز به هنر گرايش داشتند. برادر او فرهاد فخرالديني از موسيقيدانان و آهنگسازان بنام است.
فخرالديني در کودکي به نقاشي علاقهمند شد و هنوز هم نقاشي را ادامه ميدهد. از 18 سالگي عکاسي را در کنار پدرش که عکاس بود شروع کرد و عکاسي پرتره را نزد او آموخت. بعد از تجربههاي محدودي در ايران، به کشورهاي آمريکا و آلمان سفر کرد و در زمينه شخصيتگرايي در عکاسي پرتره کار کرد. مطالعه چندين جلد کتاب از عکاسان معاصر جهان عامل گرايشاش به عکاسي پرتره بود.
مرجان قنبريمهر متولد 1330 از برجستهترين اساتيد نوازندگي ويولن کلاسيک درايران است. از کودکي در کنار پدرش ابراهيم قنبري مهر، استاد سازنده سازهاي موسيقي که در نوازندگي نيز از شاگردان مرحوم استاد ابوالحسن صبا بود، گوشش با موسيقي آشنا شد.
 قنبريمهر در دوران تحصيل با اساتيدي چون حشمت سنجري،سرژ خوتسيف،والد تارخانيان و ژرژ مراديان به کسب تجربه و کار نوازندگي پرداخت.
وي فعاليت حرفهاي خود را در سال 1347 به عنوان نوازنده ويولن کلاسيک در ارکستر مجلسي تلويزيون آغاز کرد و در سال 1374 همکاري خود را با ارکستر سمفونيک تهران آغاز کرد.وي همزمان به آموزش ويلن کلاسيک به هنرجويان اين رشته در هنرستان هاي موسيقي و دانشکده هنر در دانشگاه تهران پرداخت.
قنبري مهربه مدت 16 سال عضو شوراي برگزاري آزمونهاي عملي موسيقي دانشگاه هاي هنر و تهران بوده و در شوراي ارزشيابي هنرمندان کشور در رشته نوازندگي وولن کلاسيک ارزيابي و در رديف هنرمندان درجه يک شناخته شده است.
مراسم تجليل از اين هنرمندان اول اسفندمه در اختتاميه سي امين جشنواره موسيقي فجر برگزار خواهد شد.
سال گذشته نيز در جشنواره بيست ونهم موسيقي فجر از فريماه قوام صدري و اردوان كامكار تجليل شد.
17 اجردر روز دوم جشنواره
جشنواره موسيقي فجر در روز دوم ميزبان 17 اجرا در سالنهاي رودکي، ايوان شمس، فرهنگسراي نياوران، برج آزادي، فرهنگسراي ارسباران و برج ميلاد است.
شنبه 25 بهمن سه اجرا از بخش استعدادهاي درخشان اجرا ميشود. در اين بخش دونوازي ويولنسل و پيانو (مهگل طاهري زماني)، دونوازي ويلن و پيانو (امين مجدمزاده)، تکنوازي پيانو (مريم صوفي سياوش) ساعت 15 در سالن رودکي به علاقمندان ارائه ميشود.
سالن رودکي در ساعت 18:30 ميزبان ارکستر مجلسي رسا به سرپرستي مظفر نيلي و کوارتت گيتار کلاسيک چهارفصل به سرپرستي وحيد وحيدپور است. اجراي دوئت پيانو و کلارينت اتريش ايتاليا نيز ساعت 21:30 در همين سالن به اجرا در ميآيد.
ايوان شمس در دومين روز جشنواره ميزبان کوارتت ايتاليا و ارکستر ايستگاه به سرپرستي مهدي نوروزي است. اجراي اول ساعت 18:15 و اجراي دوم ساعت 21 در ايوان شمس به صحنه ميرود.
بخش بانوان سيامين جشنواره موسيقي فجر در فرهنگسراي نياوران ميزبان گروه دادمهر به سرپرستي پروين سلطاني است. اين اجرا ساعت 20 دومين روز جشنواره به صحنه ميرود.
فرهنگسراي ارسباران در دومين روز جشنواره دو اجرا از بخش نسلي ديگر را ارائه ميکند. در اين سالن ابتدا تکنوازي سهتار سپيده مشکي ساعت 20 به اجرا در ميآيد و در ادامه گروه سپهر به سرپرستي احمد رضاخواه و مهدي امامي به صحنه ميرود. در اين روز برج آزادي در ساعت 18:15 ميزبان گروه صراحي به سرپرستي محمد مهدي کاردگر و نغمه سپهر به سرپرستي حسين روزبهاني است و ساعت 21 گروه آوازي دامور به سرپرستي فراز خسروي دانش و کر گرگان (آداک) به سرپرستي ابوذر اسماعيل ثالث در همين سالن به صحنه ميروند. اجراهاي برج آزادي در بخش رقابتي جشنواره شرکت دارند.
در بخش پاپ جشنواره نيز سيروان خسروي و احسان خواجه اميري در برج ميلاد به صحنه ميروند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *