تحلیل طراحی فضای شهری در کتاب ماه هنر

 به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، معرفی و بررسی کتاب در بخش آغازین این نشریه به اثر "تحلیل و طراحی فضای شهری:مبانی، تعاریف، معیارها و شیوه‌ها"  اختصاص دارد و در ادامه پژوهشی با عنوان "عناصر شکل‌دهنده فضای نیمه باز در معماری" از افسانه زرکش آمده است. این پژوهش درباره فضای نیمه باز یکی از اقسام فضای معماری است که مفهوم خاصی دارد و واجد عناصری است که آن را در واقعیت محقق می‌کند. هدف این پژوهش نیز تفحص، شناسایی و مشخص کردن این عناصر است.
معرفی کتاب "شهر‌های پیاده مدار" از سیدمهدی معین موضوع دیگری در این شماره از کتاب ماه هنر است که برای معرفی چشم‌انداز، سیاست و فعالیت‌های شهری مدرن تلاش می‌کند زیرا در چند دهه اخیر دولت‌ها تلاش چشمگیری برای افزایش سهم پیاده روی در نظام حمل و نقل عمومی داشته اند.
بخش دیگر این کتاب با عنوان "بررسی سه کتاب" به کوشش محسن ذاکری، اختصاص به معرفی سه کتاب "درآمدی بر محوطه‌های مسکونی" اثر رضا رامیار، "طراحی شهر خرد:مبانی و چهارچوب‌ها" نوشته علی مدنی‌پور و "طراحی اقلیمی: استراتژی‌های طراحی در معماری" به قلم جی‌زد براون و مارک دکی با ترجمه سعید آقایی دارد.
نگاهی اجمالی به کتاب "شناخت نامه مازندران" موضوع دیگری در کتاب ماه هنر است. این اثر مجموعه‌ای ۳۷ جلدی با ۶ محور است که به سرپرستی دکتر زین‌العابدین درگاهی و با حمایت حوزه هنری استان مازندران منتشر شد. این اثر گامی در راستای معرفی هنر و تمدن منطقه مازندران و شروعی تازه برای اعتلای آگاهی مردم ایران است.
‌پژوهش"تاملی در مبانی و جلوه‌های زیبایی باغ ایرانی" از محمد تقی‌زاده است که مبانی شکل دهنده اصول و تبیین مراتب زیبایی باغ‌ها را به روش تفسیر و تحلیل متون و آثار موجود بیان کرده است.
بخش دیگری از این ماهنامه به معرفی کتاب "رویکردی به سوی طراحی شهری"، اثر کلارا گرید و ماریون رابرتز اختصاص دارد که با ترجمه دکتر مصطفی عباس زادگان و راضیه رضا زاده منتشر شد. هدف این کتاب تدوین پایه‌ای برای به کارگیری اصول طراحی در ارتباط با فرم شهری بوده و خود آموزی برای دانشجویان و حرفه‌مندان طراحی شهری به حساب می‌آید.
مقاله  "علوم‌شناختی و هنر" نیز مطلبی از ویلیلم پ سیلی بر گرفته از کتاب راهنمایی به زیبا شناختی است و مطلب درج شده با عنوان "لذت متن کم از لذت نقد نیست" به کتاب لذت نقد مسعود فراستی نگاهی کارشناسانه دارد.
"از روشنی آیات تا آیات روشن"، "بررسی تایپوگرافی در اعلان‌هایی با مضمون ولایت حضرت علی(ع) در ایران (دهه هشتاد)"، ‌"روش شناسی  شمایل نگاری خدایان و دیوان آسیای غربی باستان در فرهنگنامه آی.دی. دی"، "ارزش محتوایی کتیبه بسم ا.."، "نگاهی به حکم  معنوی نگارگری ایرانی ، مطالعه موردی: نگاره معراج پیامبر (ص)، شه‌ملک لافتی"، "مبانی و مفاهیم تفسیر رنگ در قرآن کریم دیگر موضوعات مطرح در این شماره از کتاب ماه هنر است.
ماهنامه تخصصی اطلاع‌رسانی و نقد و بررسی کتاب ماه هنر در قطع رحلی و ۱۰۳ صفحه با بهای ۲هزار تومان از سوی خانه کتاب منتشر شد.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *