شورای پروانه ساخت به نمونه‌کارها، سوابق علمی و حرفه‌ای درخواست کننده مجوز کارگردانی نگاه می‌کند!

توضیح درباره حاشیه‌های یک مجوز سینمایی بر حاشیه ها افزود!

در حال بارگزاری فیلم...

بانی فیلم:

هنوز چند ساعت از رسانه ای شدن اعطای مجوز کارگردانی به یکی از کلیپ سازان ویدیوهای طنزآمیز نگذشته بود که به سیاق معمول، یکی از خبرگزاری ها به سراغ مدیر نظارت سازمان سینمایی رفت تا او بتواند توجیهات خود را نسبت به این مجوز پرحاشیه بیان کند!
محمدمهدی طباطبایی‌نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی اما توضیحاتش به جای روشن شدن موضوع، بر ابهامات افزود. اینکه چطور پیشینه دیگر متقاضیان که عمدتا دستیاران حرفه ای شاغل در سینما هستند، ضعیف اما ویدیوها و نمونه کارهای یک کلیپ ساز اینستاگرام از دیدگاه اعضای شورای پروانه ساخت از جمله فریدون جبرانی واجد شرایط و قابل قبول بوده از دلایل توجیهات شخص طباطبایی نژاد است.
ضمن احترام به این ویدیوساز اینستاگرامی، باید از معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی پرسید اگر بپذیریم که نمونه ویدیوهای ارسالی این فرد در اینستاگرام احتمالا جزو بهترین کارهای او در حوزه ساخت فیلم و ویدیوست و اینکه قطعا کیفیت نمونه کارهای او نیز بر اساس همین محوریت ساختاری است، بنابر این آیا کیفیت نمونه کارهای دستیار کارگردانان تا این اندازه هم نبوده؟
مسلما پرسش های دیگری هم در این ارتباط مطرح است که باید مدیریت دولتی سینما به آن پاسخ دهد.
حرفهای محمدمهدی طباطبایی‌نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی را که به ابسنا گغته بخوانید و یکی دیگر از ویدیوهای طنزآمیز محمدامین کریم پور را ببینید:
معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی تاکید کرد: برای صدور مجوز ساخت فیلم و کارگردانی با کسی رفاقت یا دشمنی نداریم بلکه براساس ضوابط و مهم‌تر از هر چیز نمونه کار تصمیم‌گیری می‌کنیم.
محمدمهدی طباطبایی‌نژاد در گفت‌وگویی با ایسنا در پی حواشی پیش آمده پس از صدور مجوز ساخت فیلمنامه‌ای که کارگردانش یکی از فعالان فضای مجازی (اینستاگرام) است، بیان کرد:‌ ما به طور کلی درشورای پروانه ساخت به نمونه‌کارها، سوابق علمی و حرفه‌ای کسی که درخواست مجوز کارگردانی می‌کند نگاه می‌کنیم. در حوزه کارگردانی سوابق تحصیلی و نمونه کارهای ارائه شده ملاک است و درخواست هر کارگردانی از جمله شخص مورد بحث بر همین اساس بررسی شده است.
وی خاطرنشان کرد: در این مورد، ایشان هم تحصیلات سینمایی داشت و هم چند نمونه فیلم کوتاه فرستاده بود که اعضای شورا به اتفاق آراء نمونه کارهایش را مورد تایید و تصویب برای تولید فیلم بلند قرار دادند. یعنی اعضای شورا که اصلا این درخواست کننده را نمی‌شناخت، صرفا با دیدن نمونه کارها متقاعد شدند که وی صلاحیت کارگردانی یک فیلم سینمایی را دارد.
او درباره انتقادهایی که در این باره مطرح شده که چرا برخی دستیاران کارگردان‌ها یا کسانی که در حوزه فیلمسازی کوتاه فعالیت داشتند برای گرفتن پروانه ساخت و کارگردانی فیلم‌های اول خود با مشکلات زیاد یا عدم صدور مجوز روبرو شده‌اند، گفت: حتما نمونه کارها ضعیف بوده چون ما که مشکلی با کسی نداریم. ما خیلی از کسانی را که برای پروانه ساخت فیلمنامه خود اقدام می‌کنند، اصلاً نمیشناسیم و فقط بر اساس نمونه کارها و بعد سابقه علمی کارشان را بررسی می‌کنیم. درواقع الان بیش از ۷۰ درصد قضاوت ما بر اساس نمونه کار است و ۲۵ تا ۳۰ درصد بقیه بر اساس جمیع جهات دیگر که شامل تحصیلات و سابقه دستیاری و فعالیت‌ها سینمایی می‌شود.

وی اضافه کرد:‌ نکته دیگر این است که در این باره نماینده کانون کارگردان، آقای جیرانی هم در شورای پروانه ساخت حضور دارد و در تایید صلاحیت کارگردانی حجت برای همه ما، نظر آقای جیرانی است و اگر نظر همه مثبت باشد و نظر ایشان منفی، بقیه تجدید نظر می‌کنند اما در این موردی که الان مطرح شده،همه اعضا موافق بودند.

شورای ساخت سازمان سینمایی اخیرا مجوز ساخت فیلم «حکم تجدید نظر» را به تهیه‌کنندگی رضا کریمی، کارگردانی و نویسندگی محمد امین کریم پور صادر کرده است که این موضوع با توجه به اینکه این شخص از جمله فعالان تولید فیلم در اینستاگرام است، واکنش های را از سوی دست اندرکاران سینما در فضای مجازی به دنیال داشته است.

خبرنگار ایسنا پیگیر تماس با صنوفی چون کارگردانان و تهیه کنندگان سینماست تا واکنش آنها را نسبت به این اتفاق جویا شود، این در حالی است که سال های قبل تر، کانون کارگردانان سینمای ایران،مجوز کارگردانی برای فیلمسازان اولی را می داد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *