گفت و گو با علیرضا جلالی تبار؛ بازیگر سریال «راه و بیراه»

تکرار درکارهای تصویری، عامل موفقیت است

گروه تلویزیون – زینب علیپور: یکی از مهمترین نکاتی که در سریال «راه و بیراه» که روی آنتن شبکه اول است، مطرح می شود، موضوع کارآفرینی است. داستان این سریال در مورد انسان هایی است که در شرایط بد و بحرانی اقتصادی راهکار پیدا می کنند و دست به تولیدات بومی بزنند تا درآمدزایی داشته باشند. یکی از موضوعات مهمی که می توان در سریال های مختلفی به آن پرداخت که البته باید به نوعی این موضوع مطرح شود که سفارشی بودن کار مخاطب را دفع نکند.
علیرضا جلالی تبار بازیگر سریال های «گمشده»، «نفس شیرین» و «رخنه» یکی از بازیگران اصلی این مجموعه است که به همین بهانه بانی فیلم با او گفت و گویی درباره این سریال و فعالیت های اخیرش داشته که در ادامه می خوانید:

 فکر می کنم یکی دو سالی بود که سریال کار نکرده بودید. چون سریال«نفس شیرین» که دو سال پیش ساخته شده بود و با تاخیر روی آنتن رفت. بنابراین چطور شد که در سریال «راه و بیراه» بازی کردید. چه ویژگی هایی در این سریال و نقش دیدید که بازی در آن را پذیرفتید؟
– البته در این فاصله در سریال های «سارق روح» و «سه شنبه شب» هم بازى کردم که هر دو پخش شده است.
 بله اما «سارق روح» یکی دو شبی است که به پایان رسیده است و فکر می کنم «سه شنبه شب» به دلیل زمان پخش اش نتوانست دیده شود. اصولا کمتر سریال تلویزیونی کار می کنید و عمده فعالیتتان در سینماست. فیلمنامه و نقش هایی که در سینما به شما پیشنهاد می شود بهتر و جذاب تر از کارهای تلویزیونی هستند و یا اصولا در انتخاب کارهای تلویزیونی سختگیر هستید؟
– مرز سینما و تلویزیون را به مرز کار داستانى عوض کنید چون خیلى از بهترین هاى بازیگری در تلویزیون کار اجرا هم انجام مى دهند.
 پیش از سریال «راه و بیراه» با آقای بیدل کار کرده بودید و از فضای همکاری با این کارگردان و نوع نگاهی در ساخت یک اثر دارند بگویید.
– خیر افتخار همکارى با جناب بیدل را پیش از این سریال نداشتم، اما به نظرم رسید این کار و قصه و نقش را دوست دارم. آدم هایش آشنا بودند و به همین دلیل بازی در این کار را پذیرفتم و خوشحالم که عضوی از این گروه بودم.
 بازتاب سریال را تا به امروز چطور دیدید؟ با توجه به جوی که جام جهانی در تلویزیون دارد و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است، کار توانسته با توجه به مضمونی که دارد، دیده شود و مورد توجه مخاطب قرار بگیرد؟
– من که آمار دقیقى از مخاطبان این سریال ندارم، اما سریال ها بارها از تلویزیون پخش مى شوند و خدا را شکر این بخش از کیفیت قابل قبولى برخوردار شده است. در مورد بازی های دوستان باید بگویم که بازى هاى دوستان همگى از سر دل و پر تلاش است . به نظرم پخش روز بعدش پر بیننده است و توانسته مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. ضمن اینکه به هر حال همه که فوتبال تماشا نمی کنند. از این رو برای مخاطبانی که علاقه مند به سریال های تلویزیونی هستند، به هر حال توانسته مورد توجه شان قرار بگیرد.
 به عنوان یکی از بازیگران اصلی این سریال خودتان چه نقدی به سریال دارید و همچنین از ویژگی های فیلمنامه و کلیت کار بگویید.
– من فکر می کنم این کار مانند کارهاى دیگر این روزهای تلویزیون با حداقل ها ساخته شد و به نظر من این اتفاق خوبى بود، چون باعث شد کار تکرارى انجام ندهیم.
 با توجه به مضمون سریال و داستانی که روایت می کند، فکر می کنید تا چه حد جای طرح چنین مسائلی در تلویزیون خالی است و کمتر به آن پرداخته شده است؟
– من فکر می کنم تلویزیون تنها جایى است که این مضامین را در آثارش دارد. منظورم طر ح هاى ترویجى و تولیدى است.
 این سریال که روی آنتن است. بنابراین این روزها مشغول بازی در چه کاری هستید؟
– این روزها در سریال «مرگ خاموش» که عنوان فصل دوم مجموعه «شبکه» است، نقش جان نثارى را ادامه مى دهم که براى بینندگان مجموعه «سارق روح» آشناست.
 شما چه در سینما و چه در تلویزیون با توجه به فیلمنامه ها و نقش هایی که چندان تفاوتی با هم ندارند، اما سعی کرده اید که خودتان را تکرار نکنید و از کلیشه دوری کردید. چگونه با شرایطی که سینما و به خصوص تلویزویون ما و نقاط ضعفی که در فیلمنامه ها و شخصیت پردازی ها وجود دارد، توانستید از کلیشه و تکرار دوری کنید؟
– در رسانه هاى تصویرى تکرار، عامل موفقیت است . من هم مشکلى با تکرار ندارم اما بعضى نقش ها تکرار نشدنى است .
 در حال حاضر با توجه به تجربیاتی که در سینما و تلویزیون و تئاتر دارید، فضای کار در کدام مدیوم را بهتر می بینید و شرایط در کدامیک برای بازیگر بهتر و مناسب تر است؟
– تلویزیون به خوبى خودش را با شرایط جدید تطبیق داده، حضور تلویزیون هاى دیگر در داخل و رسانه باعث شده فشار و توقعات بى مورد از روى دوشش برداشته شود و سراغ کار اصلى برود .
 چقدر نگاه مثبتی به همه چیز دارید. این طرز نگاهتان از چه چیزی نشات می گیرد؟
– نگاه منفى براى زمان کم کاری است. وقت کارى نمى شود کرد و همه تمام تلاششان را مى کنند. نگاه من این است .
 این اواخر حضورتان در تئاتری قطعی نشده است؟
– فعلا که نه اما امیدوارم به زودى فرصت فعالیت مناسب براى من هم فراهم شود تا در کنار دوستانم فعالیت کنم. در حال حاضر بیننده فعال تئاترم.
 مشکلاتی که در سینما و تلویزیون وجود دارد، به تئاتر هم کشیده شده است؟
– تئاتر هم مثل تمام اجزاى یک جامعه مشکلات در موردش صدق مى کند، اما روز و حالش نسبت به دوران بیست سال پیش به لحاظ کمى و کیفى رشد داشته و امیدوارم با تلاش بچه ها و سرمایه هاى فرهنگى بهتر هم شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *