خمسه:

جامعه سیاست زده‌ای داریم

علیرضا خمسه گفت: مشابهت دو نقش من در «بیمار استاندارد» و «میکائیل» شاید به این دلیل بود که زمان کافی برای پرداخت شخصیت‌ها نداشتیم. همچنین این دو شخصیت دارای موقعیت‌های مشابه، از یک جنس و بدمن بودند و این تشابه زائیده نبود زمان کافی بود.
علیرضا خمسه بازیگر این سریال در ابتدا گفت: عادت ناپسندی در برنامه‌سازی تلویزیونی مرسوم شده که به محض محبوب شدن یک سریال نزد مخاطب مدام می‌گویند دوباره شبیه به آن سریال بسازید. حتی یادم است همان سال‌های ابتدایی که ما سریال «پایتخت»‌ را کار می‌کردیم شبکه دیگری اغلب سکانس‌های سریال ما را تکرار می‌کرد. شاید اگر امسال هم سریال «پایتخت»‌ از تلویزیون پخش می‌شد بهترین گزینه نوروزی بود.
وی ادامه داد: یکی از محاسن «بیمار استاندارد»‌ این بود که به هیچ سریالی ربطی نداشت و مهمترین ویژگی‌اش این بود که شبیه به هیچ سریال دیگری نبود و به عبارتی خیلی خاص بود. از همان ابتدا عوامل به این فکر کرده بودند که باید سریالی متفاوت بسازند.
این بازیگر ادامه داد: هدف گروه تهیه و تولید این سریال، ساخت اثری خوب بود و ما اصلاً به رقابت فکر نمی‌کردیم که فلان کارگردان در ایام نوروز اول می‌شود یا نه. باید نوعی فرهنگ‌سازی شود که همه نوع خوراک روحی روانی و فرهنگی مردم در سریال‌ها ارزش‌گذاری شود و مخاطبان از هر نوع سلیقه‌ای سریال مورد علاقه خود را برای تماشا کردن انتخاب کنند. ما در مسائل فرهنگی خود را از مسائل رقابتی منزه می‌دانیم/ برای مثال من به عنوان یک بازیگر چه تفاوتی با مهدی هاشمی دارم که برخی مجله‌ها ما دو نفر را در گوی رقابت قرار می‌دهند؟‌!
علیرضا خمسه در ادامه در همین زمینه گفت:‌ متأسفانه فضایی در جامعه ما ایجاد شده که حتی مسائل فرهنگیمان تحت تأثیر سیاست‌ قرار می‌گیرد و جامعه‌ای سیاست‌زده داریم. در صورتی که هر فردی برای رفع نیازش به سمت سریال مورد علاقه خود می‌رود. با وجود این شرایط و بازی در سریال «بیمار استاندارد»‌، باید بگویم که اصلاً احساس کم‌فروشی نمی‌کنم چرا که از جان و دل مایه گذاشتیم.
بازیگر سریال «پایتخت»‌در ادامه افزود: این سریال می‌توانست یک فیلم سینمایی خوب باشد و فشرده کردن آن در ۱۴ قسمت کار اشتباهی بود. گاهی که سریال‌های خارجی را نگاه می‌کنم، می‌بینم که تا ۲۱۳ قسمت ادامه پیدا می‌کنند و در دلم می‌گویم خوش به حال آنها. در تلویزیون تنها سریالی که با تعداد قسمت‌های بالایی تولید شد، «پایتخت»‌، بود که آن هم ۷۲ قسمت بود! شاید اگر نوروز امسال هم «پایتخت» از تلویزیون پخش می‌شد با استقبال بی نظیری از سمت مخاطبان مواجه می‌شد.
خمسه در ادامه گفت:‌ این سریال قصه خوبی داشت، اما باز هم می‌توانست در قصه‌پردازی، قوی تر عمل کند، اما به عبارتی باید بگویم در مورد این سریال ظرف و مظروف با یکدیگر تناسبی نداشت. شخصیت‌های این سریال پردازش بیشتری می‌خواستند و در تعداد قسمت بیشتری سریال ساخته می‌شد.
وی افزود:چنین کارهایی که نیاز به مخاطب خاص دارد، باید از شبکه‌های خاصی پخش شود.متأسفانه در حال حاضر جایگاه شبکه‌ها مشخص نیست. برای مثال شبکه یک، شبکه خانواده ایرانی نامگذاری شده، اما این نامگذاری را در مورد سایر شبکه‌ها نمی‌بینیم.
این بازیگر ادامه داد: شاید باور نکنید اما روزی که به من گفتند بازی تو در این سریال به پایان رسیده، واقعاً‌ ناراحت شدم. چرا که هم گروه را به شدت دوست داشتم و هم معتقد بودم این سریال و نقشم جای کار بیشتری داشت. خمسه ادامه داد: یکی از ویژگی‌های مهم این سریال علاوه بر کارگردان، نویسنده، قصه و بازیگر تلفیق کارگردان و نویسنده بود که برای من از همان ابتدا جذابیت بسیار بالایی داشت، چرا که آقاخانی تا به حال سبک دیگری را در تلویزیون تولید کرده بود و بهرام توکلی نیز با آثار قابل قبول سینمایی‌اش تا به حال حضوری در تلویزیون نداشت و برای بازیگری مثل من تجربه تازه‌ای بود. برایم جالب بود متنی که می‌توانست خیلی خشک و غیرکمیک باشد، با کارگردانی آقاخانی کمیک درآمد.
خمسه درباره شباهت بین شخصیت‌ آقاخان (سریال میکائیل) و نصرت در سریال «بیمار استاندارد»‌ گفت:‌ در حقیقت باید بگویم ۱۰ روز از شروع تولید سریال گذشته بود که از من دعوت به همکاری کردند و در این مدت زمانی فرصتی نبود تا شخصیت جدید را خلق کنیم. از طرفی سعید نعمت‌الله (نویسنده سریال میکائیل)، از ابتدا نقش آقاخان را برای شخصیت من نوشته بود و روز اولی که قرار بود مقابل دوربین «بیمار استاندارد»‌، بازی کنم با بهرام توکلی این موضوع را در میان گذاشتم که می‌توانم برخی از خصیصه‌های آقاخان را در اینجا بیاورم. مشابهت این دو نقش شاید به این دلیل بود که زمان کافی برای پرداخت شخصیت‌ها نداشتیم. همچنین این دو شخصیت دارای موقعیت‌های مشابه، از یک جنس و بدمن بودند و این تشابه زائیده عدم زمان کافی بود. در ادامه یک بازیگر هر دوی این شخصیت‌ها را بازی می‌کرد چه بسا اگر بازیگر دیگری این نقش را بازی می‌کرد به اینگونه نبود.
بازیگر سریال «میکائیل» گفت:‌ «بیمار استاندارد»‌ از قصه‌ای نو بهره می‌برد، اما به دلیل کمبود زمان نتوانست روی آن متمرکز شود. در حال حاضر سریالی را برای ماه رمضان ضبط می‌کنند که در اواسط کار یکی از بازیگرهای آن قهر کرد و پروژه را تنها گذاشت و کارگردان مجبور شد بازیگر دیگری را جایگزین آن کند اما در «بیمار استاندارد»‌ هیچگاه چنین اتفاقی نیفتاد و زمانی که کارم در این سریال تمام شد بسیار ناراحت شدم.
بازیگر سریال «دارا و ندار»،‌ ادامه داد: اگر من جای مسئولین صدا و سیما بودم به بهرام توکلی و سعید آقاخانی فرصت بیشتری می‌دادم تا در فرصتی مناسب این سریال را تولید کنند. بسیاری از مخاطبان بودند که بازی من را در این سریال ندیدند چرا که مخاطب غیرمتمرکز بودند و برای این دست از مخاطبان ساخت چنین سریال‌هایی به مثابه تزریق سم به بدن آنها است. حتی رامبد جوان و مهران مدیری که جزو برنامه‌سازان موفق نوروزی بودند نیز از کمبود زمان برای تولید برنامه‌هایشان گله‌مند بودند. در حال حاضر که در فروردین ماه به سر می‌بریم مدیران باید برای نوروز سال ۹۶، از الان به من پیشنهاد بازی بدهند، نه اینکه روزهای پایانی اسفند تازه یادشان بیفتد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *