جای شبکه افق در بین شبکه‌های سیما خالی بود

مراسم نخستین سالگرد افتتاح شبکه افق چهارشنبه شب ۱۲ اسفند ماه با حضور مدیر شبکه با حضور محمد سرافراز رییس سازمان صدا و سیما،رضا پور حسین قائم مقام معاون سیما،جواد رمضان نژاد مدیر شبکه افق، احسان کاوه مدیر شبکه تهران،نادر طالب زاده مستند ساز،حاج حسین یکتا راوی دفاع مقدس و جمعی از برنامه سازان تلویزیونی و کارگردان های جوان در سالن همایش های باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش بانی فیلم، مراسم توسط محمد رحمان نظام اسلامی ، مجری این مراسم شروع شد و سپس کلیپی از فعالیت های مختلف شبکه افق و فضای داخلی این شبکه طی یکسال گذشته ، پخش شد.

رمضان نژاد: هدف مراسم تقدیر از مخاطبان است

در ادامه جواد رمضان نژاد مدیر شبکه افق گفت : مراسم امشب شامل بخش های متنوعی است. هدف از برگزاری این مراسم تقدیر از مخاطبانی است که شبکه افق را محرم دانسته اند و از قاب افق به تماشای برنامه ها نشستند.

طالب زاده: شبکه افق آرزوی شهید آوینی بود

در ادامه کلیپی از ویژه برنامه افتتاح شبکه با صحبت های نادر طالب زاده پخش شد. او در این کلیپ درباره شبکه افق گفت: چنین شبکه ای آرزوی دیرینه شهید آوینی بود. او ۲۳ سال قبل در صدد راه اندازی شبکه ای با این رویکرد بود ، اما اجل به او مهلت نداد. این شبکه تحقق آرزوی همه بچه های انقلابی است و ما ۳۵ سال منتظر شکل گیری چنین شبکه ای بودیم.

در ادامه مراسم گروه سرود رهپویان ولایت سرودی انقلابی اجرا کردند. سپس نظام اسلامی مجری برنامه از رضا پور حسین قائم مقام معاون سیما دعوت به سخنرانی کرد.

پور حسین: شأن رسانه و فرهنگ را در بودجه نویسی رعایت نکرده اند

رضا پور حسین به نیابت از علی اصغر پور محمدی سالگرد شبکه افق را تبریک گفت و اشاره کرد: شبکه افق در پی تحقق تمدن اسلامی است.این شبکه متمایز از شبکه ای دیگر فعالیت کرده است. دغدغه های حماسی ودینی در افق بیشتر رویت می شود.خوشبختانه دوستان افق درگیر روزمرگی ها نمی شوند و همچنان دغدغه خود را دارند.

وی افزود: اگر قرار باشد در سپهر رسانه بیشتر برای رسیدن به آرمان هایمان پیش رویم ، نیاز به حمایت داریم.در سطح کلان کشور باید به بودجه رسانه توجه شود.

او توضیح داد: ما بدون حمایت مالی نمی توانیم محتوای غنی اسلام را به جهان منتقل کنیم. کشور ما به ویژه در بخش فرهنگ و هنر از استعداد های زیادی برخوردار است و بدون بودجه نمی توان از این استعداد ها به درستی بهره مند شد.

وی گفت: تاکنون هیچ کدام از دولت ها در بودجه نویسی شآن رسانه و فرهنگ را رعایت نکرده اند.

او در پایان تاکید کرد: رشد شبکه افق در طول یکسال بیشتر از یکسال بوده است. نام این شبکه پر معنا است ، چرا که انسان در افق دور دست را می بیند و نگاه این شبکه هم به همین شیوه بوده است.

در ادامه جلسه آنونس فیلم «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمد حسین مهدویان پخش شد. همچنین رضا پور حسین،جواد رمضان نژاد و نادر طالب زاده برای تجلیل از او روی صحنه آمدند. مهدویان درباره این فیلم گفت: این فیلم در سازمان اوج ساخته شد و امیدوارم در زمان اکران با استقبال رو به رو شود.

همچنین در ادامه نما هنگی درباره ۱۷۵ شهید غواص ساخته مهدویان و برخی دیگر ، پخش شد.

در ادامه مراسم شهاب الدین واجدی مجری برنامه عصرانه برگزیدگان سوگواره عکس «جاذبه» اعلام شد. هدیه این برگزیدگان توسط پدر دانشمند هسته ای مصطفی احمدی روشن ،جواد رمضان نژاد ویدالله عبدی داور بخش عکاسی این مسابقه ، اهدا شد.

در ادامه نماهنگی سیاسی به نام «کاخ سیاه» با صدای میلاد هارونی پخش شد.

در بخش دیگر مراسم مسیح علایی مجری نابینای برنامه «نقطه های برجسته» روی سن آمد و گفت: من در واقع اینجا میزبان هستم ، اما اجازه می خواهم اینجا از طرف جامعه معلولین جهان از شبکه افق به خاطر فرصت اجرا و اجازه حضور معلولین در قاب دوربین تشکر کنم.

همچنین در این بخش از خانواده ای که قبلا در یکی از مستند های شبکه افق حضور داشتند ، تجلیل شد. پیش از تجلیل بخش هایی از مستند زندگی این جانباز پخش شد.پدر این خانواده روحانی جانباز است. وی خواسته هایی از جامعه هنری داشت از جمله اینکه برای بازی در نقش طلاب از خود آن ها استفاده کنند. دوم اینکه از هنرمندان تقاضا کرد در فیلم های هالیوودی همکاری نکنند.

در همین لحظه محمد سرافراز وارد سالن شد.

در ادامه بخش هایی از مستند زندگی همسر جانبازشیمیایی ازجمله مستند های برنامه «قرار» پخش شد. در بخش هایی از این مستند همسر جانباز از بیماری همسرش و هزینه های سنگین ناشی از آن می گوید. او همچنین اشاره کرد برای امرار معاش در مترو دستفروشی می کند.

وی در پایان مستند از آرزوی همسرش برای ملاقات با مقام رهبری می گوید . پس از پخش مستند از فهیمه محمدی همسر جانباز با حضور خود جانباز و فرزندش تجلیل شد. حضور این جانباز و نفس های سخت او به همراه کپسول اکسیژن مهمانان را تحت تاثیر قرار داد.

در ادامه مراسم کلیپی از بازی های فرج الله سلحشور ، سریال های «یوسف پیامبر» و «مردان آنجلس» ساخته های او و آخرین صحبت های آن مرحوم پخش شد. سپس با حضور محمد سرافراز، رضا پورحسین و نادر طالب زاده روی سن از بصیر سلحشور فرزند روحانی این هنرمند برای تجلیل از پدر وی دعوت کردند.

در ادامه با حضور رییس صدا و سیما و قائم مقام معاونت سیما از نادر طالب زاده به عنوان حامی معنوی شبکه افق یاد و تجلیل کردند. در ادامه از رییس سازمان صدا و سیما برای سخنرانی دعوت شد.

سر افراز: شبکه افق مروج گفتمان مقاومت و انقلاب اسلامی است

سپس محمد سرافراز ریاست صدا و سیما برای سخنرانی شد. او با اشاره به اینکه قصد سخنرانی ندارد گفت: اینجا هستم تا از دست اندرکاران شبکه تشکر کنم. این شبکه حدود یکسال در ۲۰ کانال رسانه ملی است. نخستین اقدامات ما پخش سراسری شبکه افق بود. این شبکه با فیلم های مستند فعالیت را آغاز کرد و تا کنون نیز پیشرفت های خوبی داشته و امیدواریم این پیشرفت ها ادامه پیدا کند.

وی در ادامه افزود: شبکه افق حتی یک روز هم دچار سکون نبوده است و امیدواریم که از کلیه قالب های موجود برای رواج گفتمان انقلاب اسلامی، امام و رهبری بهره بگیرد. این شبکه می تواند از همه قالب ها برای ترویج این گفتمان اسلامی بهره جوید.

او اشاره کرد: امروز تجلی گفتمان انقلاب اسلامی در گفتمان مقاومت است و ما در جبهه‌های استکبار از آن استفاده کرده‌ و امروز صحنه این مقاومت در لبنان، سوریه و کل خاورمیانه است. این شبکه باید این پرچم را حفظ کند.

وی در پایان با تشکر از تاکید کرد: جای این شبکه در بین دیگر شبکه های سیما ، با هدف تبیین گفتمان مقاومت خالی بود.

در ادامه مستندی از برنامه «ملازمان حرم» پخش شد. این برنامه به همسران شهدا می پردازد. مجری این برنامه که خود همسر شهید است روی سن آمد وبا تشکر از کمک های نخل تی وی در ساخت برنامه ها، گفت : من خودم را مجری برنامه نمی دانم ، بلکه من همصحبت همسران شهدا هستم.

در ادامه از خانواده شهید حسین براتی از شهدای افغان جنگ دعوت کردند تا روی سن بیاید.

یکتا: عملکرد افق مصداق جنگ نرم است

در ادامه از حاج حسین یکتا دعوت به سخنرانی شد. او توضیح داد: ما مدت ها در صدد جنگ نرم بعد از جنگ سخت بودیم و این شبکه در تحقق هدف ما نقش مهمی داشته است. در واقع افق به نوعی مصداق جنگ نرم است این شبکه آرزوی بچه های جبه فرهنگی انقلاب بود. امیدوارم ظهور ارباب را از همین شبکه بشنویم.

سپس مستند «پل» پخش شد و از رزمنده عراقی به نام سید مرتضی از دست اندرکاران این مستند ، تجلیل شد.

در ادامه به فعال ترین مخاطب شبکه برای توجه و نظراتش درباره همه برنامه های شبکه افق ، هدیه ای داده شد.

در ادامه حامد زمانی دو قطعه را به صورت زنده اجرا کرد که یکی از آن ها منتخب مردم در مسابقه پیامکی بوده است.

در ادامه از جانباز ورزشکار ابوموسی در جایگاه مهمانان تجلیل و لوح اهدا شد.

سپس رمضان نژاد گفت: این شبکه با اتکا به فعالان جبهه فرهنگی انقلاب مسیر پیشرفت را طی کرد. مستند های این شبکه توسط خانه مستند تهیه شده است. همچنین ایده اولیه موشن گرافیک هایی که طی یکسال اخیر شبکه افق پخش کرده و در سایر شبکه ها نیز پخش شده ، توسط خانه طراحان گرافیک ساخته شده است. در ادامه از حسین افشار از خانه مستند و میثم محمد حسنی از خانه طراحان گرافیک تجلیل شد.

در پایان کیک این مراسم رونمایی شد و از آرمیتا رضایی نژاد فرزند دانشمند هسته ای داریوش رضایی نژاد برای بریدن کیک دعوت شد. او به همراه سایر کودکان حاضر روی سن آمدند. همچنین نظام اسلامی اعلام کرد یک کیک به آسایشگاه جانبازان ولنجک فرستاده خواهد شد.

در ادامه مراسم حضار آماده اکران فیلم «بادیگارد» شدند.

در این فاصله رمضان نژاد مدیر شبکه به پاسخ سوالات خبرنگاران پرداخت.

او در پاسخ به سوالات خبرنگاران بانی فیلم درباره اینکه برای نوروز چه ویژه برنامه‌هایی را مدنظر دارید گفت: یک سریال درباره فساد پشت پرده سیستم سیاسی یکی از کشورهای اروپایی را آماده پخش داریم. همچنین برنامه کدبانو که پخش خواهد شد. در این برنامه خانواده شهدا در مناطق مختلف کشور با پخت شیرینی‌های محلی میزبان مردم عزیزمان خواهند بود.

مسابقه فرمانده ۱۳ انشاءالله برای نوروز می‌رسد و یک سری بسته‌های مختلف مستند داخلی و خارجی را آماده پخش خواهیم داشت. علت اینکه شبکه افق به جز سریال «آسمان من» هیچ سریالی تولید نکرده است، چیست؟ ما تفکیکی در بحث سریال سازی داشتیم و سال گذشته در فضای کاری ما چنین تولیداتی در اولویت نبود. انشاء الله در سال آینده با تدبیر سازمان و وظیفه‌ای که ما داده‌اند به شرط تأمین بودجه اقدام به ساخت یک و یا دو سریال خواهیم کرد.

سال گذشته قرار بود تمرکز ما روی برنامه‌های ترکیبی و مستند داشته باشیم و حالا که این برنامه‌ها به آنتن رسیده نوبت به برنامه‌های نمایشی رسیده است.

 

 

 

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *