نقدی بر بازپخش مجموعه «شرلوک هولمز»

جذابیت تکرار نشدنی یک کاراگاه خصوصی!

گروه تلویزیون – زینب علیپور: در این وانفسایی که تلویزیون به آن دچار شده و جام جهانی را دستاویزی برای فقدان برنامه ها و سریال های پربیننده کرده است، بازپخش چند باره مجموعه «شرلوک هولمز» از شبکه تماشا تنها نکته جذاب رسانه ای است که صرفا عنوان «ملی» را یدک می کشد و به علاقه و سلیقه و خواست مخاطب اهمیتی نمی دهد.
«شرلوک هولمز» یکی از آثار ماندگار نویسنده اسکاتلندی به نام سرآرتور کانن دویل است که بیشترین شهرتش را مدیون خلق مجموعه جذاب «شرلوک هولمز» است.
وی پس از نوشتن چندین داستان با محوریت هولمز با توجه به اینکه شهرت این کارآگاه از خودش بیشتر شده، تصمیم می گیرد به گونه ای به زندگی این شخصیت و ماجراهایش خاتمه بدهد. از این رو وی را با پرفسور موریاتی درگیر کرده و هولمز در درگیری از آبشار پرت شده و چنین پایانی را برای این مجموعه رقم می زند تا به سراغ داستان و شخصیت های دیگری برود، اما سیل نامه ها و اعتراضات طرفداران هولمز به این نویسنده به قدری زیاد است که وی به ناچار، هولمز را با ترفندی باز می گرداند و در فصل جدید با عنوان «بازگشت شرلوک هولمز» داستان را به گونه ای دیگر ادامه می دهد که این روزها «بازگشت شرلوک هولمز» روی آنتن شبکه تماشا است. مجموعه ای که به دلیل جذابیت داستان هایی که شرلوک هولمز را در طول سریال درگیر خود می کند و صد البته که بازی بسیار جذاب و دلچسب و روان جرمی برت در نقش شرلوک هولمز همچنان پس از سالها که از پخش اول این کار می گذرد، باز هم مورد توجه مخاطبان بسیاری قرار می گیرد و چند نسل توانسته با این مجموعه ارتباط برقرار کند. گرچه ورژن جدید این مجموعه نیز ساخته و از طریق شبکه های فارسی زبان ماهواره ای پخش شده است، اما بسیاری از علاقه مندان به مجموعه های پلیسی معمایی هنوز هم «شرلوک هولمز» را با بازی جرمی برت و همان نسخه قدیمی می پسندند و در ذهن دارند و هنوز هم برایشان جذاب و تماشایی است.
یکی از مهمترین نکاتی که درباره این شخصیت ماندگار وجود دارد، تنهایی و عدم تعلق خاطری است که وی در زندگی اش دارد که از او یک شخصیت جذاب در ذهن مخاطب تداعی کرده است. مردی که تمام زندگی اش را صرف کار و شغلش کرده و مخاطب در هیچ قسمتی از این مجموعه او را درگیر یک رابطه عاطفی نمی بیند و این اصل ماجراست. به این دلیل که معمولا روابط عاشقانه یکی از مهمترین عناصر داستان پردازی و قصه گویی است که تماشاگر به دیدن چنین قصه هایی علاقه دارد. اما این مجموعه بدون داشتن چنین عنصری توانسته مورد توجه قرار بگیرد و همین نکته توانسته این سریال را متمایز از کارهای دیگر کند و در نوع خود منحصر به فرد باشد.
کاراگاه خصوصی که در برخی قسمت ها به دلیل نبود یک پرونده جذاب پلیسی، درمانده و بی حوصله است و به محض اینکه وارد یک جریان معمایی می شود، انگار که به زندگی بازگشته است.
جرمی برت با نام اصلی پیتر جرمی ویلیام هاگینز در آثار بسیاری حضور پیدا کرد. از جمله «جنگ و صلح» و «بانوی زیبای من» و… او نیز بیشترین شهرتش را مدیون بازی در قالب شخصیت هولمز است. قطعا می توان گفت که او بهترین گزینه برای ایفای هولمز بود. بازیگری که به دلیل چهره و نوع بازی و فیزیکی که داشت، بسیار مناسب این نقش بود و یکی از مهمترین دلایل جذابیت این مجموعه در بازپخش هایش در تلویزیون بازی جرمی برت بود. متاسفانه به دلایلی ساخت این مجموعه ادامه پیدا نکرد و نسخه هایی که از این سریال در کشورهای دیگر و با بازیگران دیگری ساخته شد هم نتوانست موفقیت این مجموعه را تکرار کند. حال باید در کنار ناموفق بودن عملکرد تلویزیون در جذب مخاطب به خصوص در سال های اخیر، چنین اقداماتی را مثبت ارزیابی کرد تا باز هم شاهد بازپخش مجموعه های جذاب دهه های گذشته از تلویزیون باشیم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *