با نمایش فیلم«درود بر سزار»

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین آغاز شد

پایتخت آلمان بار دیگر میزبان صدها هزار دوستدار سینماست. جشنواره فیلم برلین، برلیناله، از ۱۱ تا ۲۱ فوریه بیش از ۴۰۰ فیلم از سراسر جهان را به نمایش می‌گذارد. مریل استریپ ریاست هیات داوران این دوره را به عهده دارد.
به گزارش سایت دویچه وله، مراسم افتتاح شصت و ششمین دور جشنواره فیلم برلین در شامگاه پنجشنبه ۱۱ فوریه۲۲ بهمن رسماً در کاخ برلیناله آغاز شد. در این مراسم بیش از ۱۶۰۰ مهمان حضور داشتند. دیتر کاسلیک، رییس جشنواره ضمن خوشامدگویی به مهمانان هیات ۷ نفره‌ داوران بین‌المللی به ریاست مریل استریپ ، ستاره سرشناس آمریکایی را معرفی کرد.
مریل استریپ درباره سمت خود به عنوان رییس هیات داوران گفت: من تا کنون چنین نقشی نداشته‌ام، اما خود را برای آن آماده کرده‌ام. مریل استریپ که تا کنون سه بار برنده جایزه اسکار شده افزود: گرچه ریاست هیات داوران را تا کنون بر عهده نداشته‌ام، اما رییس برخی موسسات دیگر بوده‌ام.
در روزهای ۱۱ تا ۲۱ فوریه سال ۲۰۱۶ شصت و ششمین دوره ‌از جشنواره فیلم برلین برگزار می‌شود. ریاست هیأت داوران بخش رقابتی در این دوره را مریل استریپ، ستاره معروف هالیوود برعهده دارد. لارس آیدینگر (بازیگر تئاتر و سینما)، نیک جیمز (منتقد فیلم)، بریژیت لاکومب (عکاس)، کلایو اوون (بازیگر فیلم)، آلبا رورواخر (بازیگر فیلم) و موگوشاتا شوموفسکا (کارگردان) دیگر اعضای این هیات هستند.
هیات داوران وظیفه دارد از میان ۱۸ فیلم در بخش رقابتی فیلم‌های برتر را برای دریافت خرس طلایی و خرس‌های نقره‌ای برگزیند. رییس هیات داوران دارای ۲ رای در انتخاب فیلم‌های برتر است. امسال در مجموع ۲۳ فیلم در بخش اصلی جشنواره حضور دارند که ۵ فیلم خارج از رقابت‌ها محسوب می‌شوند.
مونیکا گروترز، وزیر فرهنگ آلمان و میشائیل مولر، شهردار شهر برلین نیز سخنانی کوتاه ایراد کردند.
جشنواره فیلم برلین با نمایش فیلم «درود بر سزار» (زنده باد سزار، Hail, Caesar ) در کاخ برلیناله آغاز شد. برادران کوئن و برخی از عوامل فیلم نیز در کاخ برلیناله حضور داشتند. این فیلم جزو فیلم‌هایی است که خارج از رقابت‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند.
«درود بر سزار» فیلمی از برادران کوئن (ایتن و جوئل) است. کارگردانی، نویسندگی، تدوین و تهیه‌کنندگی این فیلم بر عهده هر دو بوده است. در این فیلم کمدی شماری از بازیگران سرشناس هالیوود نقش‌آفرینی می‌کنند. جورج کلونی، جاش برولین، رالف فاینس، اسکارلت جوهانسون، تیلدا سوئینتن و چنینگ تیتوم از جمله بازیگران اصلی این فیلم هستند.
درسال ۲۰۱۱ نیز فیلم دیگری از برادران کوئن با عنوان شجاعت واقعی (True Grit) آغازگر برلیناله بود.
برادران کوئن و شماری از عوامل فیلم (جورج کلونی، جاش برولین، تیلدا سوئینتن، چنینگ تیتوم) در یک کنفرانس خبری پنجشنبه ۱۱ فوریه شرکت کردند و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفتند.
داستان آخرین فیلم برادران کوئن در دهه ۱۹۵۰ در هالیوود اتفاق می‌افتد. پس از ربودن ویتلوک، یکی از بازیگران اصلی فیلمی در باره مسیح و روم باستان ( با بازیگری کلونی)، ادی منیکس که وظیفه حل مشکلات مختلف در هالیوود بر عهده دارد در پی یافتن ویتلوک بر می‌آید. به تدریج مشخص می‌شود که ویتلوک توسط عده‌ای روشنفکر کمونیست ربوده شده و قصد آنان نه تنها به دست آوردن ۱۰۰ هزار دلار پول، بلکه تاثیرگذاری بر فیلم‌های هالیوود است.
برادران کوئن در این فیلم از کلیشه‌های معروف بهره می‌جویند و با اغراق در صحنه‌آرایی‌ها و نمایش حرکات و چهره‌ی بازیگران لحظات طنز‌آمیز می‌آفرینند.
از آنجا که «درود بر سزار» در واقع نمایش چندین فیلم در یک فیلم است، خروج از فضای هر فیلم و بازگشت به فضای اصلی داستان صحنه را بیش از پیش خنده‌آور می‌کند.
فیلم‌های مختلفی در ژانرهای متفاوت نظیر وسترن، تاریخی، عشقی، موزیکال و غیره در هم آمیخته‌اند تا از یک سو محصولات سینمایی دهه ۵۰ را در هالیوود با نگاهی کنایه‌آمیز و طنزآلود کنار هم به نمایش بگذارند و از سوی دیگر دغدغه‌های تهیه فیلم در آن دوره را به طور کلی نشان دهند.
«درود بر سزار» تصویری گروتسک و بهت‌انگیز از فضای فیلم‌های هالیوودی را نمایش می‌دهد.
به نظر می‌رسد که برگزارکنندگان برلیناله در پی یافتن فیلمی پرستاره که در ضمن مولفه‌های انتقادی را نیز به همراه داشته باشد، بر سر نمایش این در روز اول جشنواره دست به مصالحه و تلفیقی زده‌اند. نباید از یاد برد که «درود بر سزار» در زمره‌ فیلم مؤلف محسوب می‌شود.
رقابت شدید میان جشنواره‌های برلین، کن و ونیز گرایش به نمایش فیلم‌هایی با ستارگان بنام جهانی، به‌خصوص در روز گشایش فستیوال‌ها را دوچندان کرده است.
برندگان جایزه خرس طلایی و خرس‌های نقره‌ای در برلیناله ۲۰۱۶ شامگاه شنبه، ۲۰ فوریه اعلام خواهند شد. خرس طلایی نصیب بهترین فیلم بخش رقابتی جشنواره خواهد شد. جایزه‌های خرس نقره‌ای نیز از جمله به بهترین کارگردان، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین فیلمنامه تعلق می‌گیرد.
جرج کلونی پس از حضور روی فرش قرمز افتتاحیه جشنواره فیلم برلین:
صنعت فیلم قادر به پاسخ دادن
به بحران مهاجرت نیست
همچنین به گزارش مهر به نقل از گاردین، جرج کلونی بازیگر فیلم «درود بر سزار!» ساخته برادران کوئن پس از حضور روی فرش قرمز افتتاحیه جشنواره فیلم برلین، در نشست خبری جشنواره حاضر شد. فیلم «درور بر سزار!» به عنوان افتتاحیه شصت و ششمین برلیناله به نمایش درآمد و پس از نمایش فیلم در یک نشست خبری، عوامل سازنده فیلم گردهم آمدند.
کلونی در پاسخ به بی‌معنایی فیلم در مواجهه با کابوس‌های اجتماعی و مشکلات سیاسی از جمله جنگ در سوریه و عواقب بحران مهاجران گفت: آنچه در مورد جامعه سینمایی مایه تاسف است این است که ما هنگام روبه رو شدن با چنین فجایعی به جای آن که رهبری کننده به یک راه حل باشیم صرفا واکنش نشان می‌دهیم. اتقاق‌ها رخ می‌دهند، بعد فیلمنامه‌ها نوشته می‌شود، سال‌ها پس از این که مردم این رنج‌ها را تحمل می‌کنند.
او در ادامه صحبت‌هایش گفت: در ضمن خیلی سخت است که یک فیلم موضوعی بسازید. باید یک دلیل برای انجام این کار داشته باشید. من تلاش زیادی کردم تا راهی پیدا کنم که فیلمی درباره سودان بسازم. درباره دارفور، چیزی که برایم خیلی مهم بود. موضوعی که وقت زیاید برای آن گذاشته بودم و نتوانستم فیلمنامه‌ای مناسب برای آن پیدا کنم. سخت است پیدا کردن یک فیلمنامه خوب برای هر موضوعی و ما نمی‌خواهیم یک کار را بد انجام دهیم، چون تو فقط یک شانس برای انجام چنین کاری داری.
کلونی در پاسخ به خبرنگاری درباره مشارکت و تعهد فیلمسازان در برابر بحران‌های مهاجرت، درباره تلاش‌های بشردوستانه خود صحبت کرد و گفت قصد دارد به ملاقات آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برود. او خبرنگاری که این پرسش را مطرح کرده بود به چالش خواند و از او درباره فعالیت‌هایش در این زمینه پرسش کرد و گفت: من وقت زیادی را صرف چنین مسایلی می‌کنم و خیلی عجیب است که یک نفر بلند شود و بپرسد: تو برای این مشکل چه کار کرده‌ای؟
در این نشست خبری، جوئل کوئن یکی از کارگردان‌های «درود بر سزار!» از رفتار در ظاهر بی‌طرفانه و غیرسیاسی خودش دفاع کرد و گفت: خیلی مسخره است، اگر بخواهی به سمت هر کسی که زندگی اجتماعی دارد و شناخته‌شده است، یا دستی در فعالیت‌های خلاقانه دارد، انگشتتان را بگیرید و بگویید باید فلان داستان مشخص را بسازی. این یعنی یک درک اشتباه از کار فیلمسازی. آیا این داستان‌ها مهم هستند؟ بله. اما آیا می‌شود گفت: شما شناخته‌شده هستید، قصه می‌گویید، پس چرا فلان قصه را نمی گویید؟ این اصلا سوال نیست.
کوئن در ادامه صحبت‌هایش به جایزه نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۵ اشاره کرد که او و برادرش به طور مشترک ریاست هیات داوران آن را بر عهده داشتند و جایزه اصلی را به فیلم «دیپان» ساخته ژاک اودیار دادند که درباره مشکلاتی بود که برای ۳ مهاجر سری‌لانکایی در فرانسه رخ می‌دهد. او گفت: این به معنی مشارکت در همین مبحث است.
در این نشست کلونی به همکاری خود با برادران کوئن اشاره کرد و از چهارمین همکاری اش یعنی فیلم «درود بر سزار!» سخن گفت. کلونی در این فیلم نقش ستاره‌ای هالیوودی در دهه ۱۹۵۰ به نام «برد ویتلاک» را بازی کرده که توسط گروهی ناشناس به نام «آینده» ربوده می‌شود. کلونی در این‌باره گفت: هر بار که برادران کوئن فیلمنامه جدیدی برایم می‌فرستند، به من می‌گویند قرار است نقش یک آدم ابله را بازی کنی. واقعا نمی‌دانستم قرار است تا این حد احمق نشان داده شوم. وقتی «پس از خواندن بسوزان» را برایم فرستادند، گفتند اصلا این قسمت را با بازی تو در ذهن‌مان ساختیم. واقعا وقتی می‌بینم تا چه حد دستم انداخته‌اند، لذت می‌برم.
رییس حشنواره فیلم برلین پیشتر گفته بود که محور این جشنواره موضوع مهاجرت است و به نظر می‌رسد با اولین نشست خبری برلیناله، این موضوع اثبات شده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *