تورج منصوری:کانون کارگردانان با حضور فیلمهای بدون پروانه نمایش در بخش غیر رقابتی مخالفت کرد

جشن بیستم خانه سینما؛ داوری آری، مراسم نه !

علی نصیریان در پاسخ به بانی فیلم: من آدم کارهای اجرایی نیستم!
بانی فیلم، گروه سینمای ایران: نشست خبری بیستمین جشن خانه سینما روز گذشته در محل خانه سینما شماره یک برگزار شد. در این نشست که با حضور علی نصیریان(رییس جشن)، تورج منصوری(دبیر هیات رییسه جشن)، مازیار میری(مدیر اجرایی جشن)، منوچهر شاهسواری(مدیر عامل خانه سینما) و همایون اسعدیان و جمعی از خبرنگاران برگزار شد، در ابتدا شاهسواری با اشاره به اینکه جشن امسال آخرین دوره از شیوه‌ای است که ۲۰ سال است، برگزار می‌شود، گفت: بار اجرایی جشنواره امسال به عهده مازیار میری است و آنچه اعلام می‌کنم شاید به نوعی هم‌پیمانی با فضای کنونی باشد. به هرحال از زوایای گوناگون تعارضات اقتصادی و فرهنگی وارد می‌شود و ما باید سهم‌ خود را ادا کنیم. ایام پرغصه و پرقصه‌ای را می‌گذرانیم و به اتکای آن راز عمیق تاریخ ما که میهن دوستی را در خود دارد؛ امسال براساس سیاست چند سال خود که می‌گوید سینمای ایران قابل تفکیک نیست و رو به مردم ایران دارد، تصمیم گرفتیم جشن سینما را با داوری خوب به قوت اجرا کنیم اما از مراسم بزرگ‌ و هزینه اضافی خودداری می‌کنیم.چنین تصمیمی ‌برای ما سخت بود، چون قرار بود یک روز خوش داشته باشیم، ولی این یک تصمیم جمعی بود. مجوز این کار باید از رییس جشن هم گرفته می شد و خوشحالم که از سوی آقای نصیریان تشویق هم شدیم.
در ادامه علی نصیریان هم عنوان کرد: من با جشن خیلی موافقم، چون این همه جشن و جشنواره برگزار می‌شود و بخشی از آن اگر برای کار فرهنگی و هنری باشد، خوب است، چون برای استعدادهای جوان و توسعه کافی نیاز است که این کار انجام شود؛ با این حال دوستان تلاش کردند این جشن فراموش نشود و به لحاظ اعتباری با شرایط متفاوتی برگزار شود. اگر کسی به اسکار می‌رود باعث افتخار همه جامعه سینمایی است و من به آقای فرهادی هم گفته ام که من لذت می برم شما جایزه می گیرید. این از جمله کارهایی است که ما ۵۰ سال پیش انجام می‌دادیم و قبل از ما هم بوده، همانطور که سینما با غفاری و گلستان شروع شده و با کیمیایی ها ادامه پیدا کرد.
وی همچنین متذکر شد: بیشتر جنبه الفت و دوستی را باید مدنظر بدانیم و از دشمنی ها و برخوردهای غیردوستانه پرهیز کنیم. مسائل اخلاقی ما ضعیف شده است. این جشن ها برای همین دوستی ها و الفت هاست. من اینجا فقط به عنوان یک سمبل و نماد هستم و امیدوارم این برنامه با آبرو، اُنس و الفت برگزار شود.
نصیریان در پاسخ به سوال بانی فیلم که اصولا بهره گیری از هنرمندان صرفا جهت اعتبار بخشیدن به هویت چنین مراسمی است و حضور او در بخش اجرایی تا چه حد می تواند تاثیرگذار باشد، عنوان کرد: از من خواسته شد تا باشم و من هم پذیرفتم. وگرنه کار من نیست و من آدم اجرایی نیستم. درباره تاثیری که روی جشن هم می گذارم هم باید بگویم که من نمی توانم در این باره نظر بدهم و نمی دانم چقدر حضورم می تواند در این زمینه موثر باشد.البته امیدوارم که این اتفاق بیفتد.
مازیار میری هم در تکمیل صحبت های نصیریان افزود: برای ما که اجرا می کنیم، حضور استاد نصیریان اعتبار بزرگی است و زیر سایه ایشان کار کردن اتفاق خیلی خیلی بزرگی است. چون حضور آقای نصیریان افتخاری است برای همه کسانی که در جشن بیستم تلاش می کنند و قطعا در تاریخ ماندگار خواهد شد که آخرین دوره این جشن را آقای نصیریان مدیریت کردند.
در ادامه تورج منصوری درباره شیوه برگزاری جشن امسال با توجه به تصمیم جدید گفت: ما در سه سال گذشته هر سال به دلیلی سعی کردیم به شرایط برگزاری جشن همانند آنچه در اساسنامه آمده نزدیک شویم. در این بین، تامین هزینه همان شب خاص جشن که با اعلام جوایز نهایی همراه است، از دغدغه‌های مهم ما بود. به عنوان آخرین دوره‌ای که جشن را با شیوه قبل برگزار می‌کنیم، احساس کردیم دین بیشتری می‌توانیم به سینماگرانی که روی صندلی های آن شب می‌نشینند داشته باشیم و به نظر رسید برای مهمانان جشن امسال (سینماگران) باید صرفه‌جویی کنیم تا به مسائل بیمه‌ای و دیگر اقدامات مربوط به آنها کمک کنیم ‌و صد البته قصد داریم این کارها بیشتر زیرساختی باشد.
وی ادامه داد: هنوز برای چگونگی برگزاری شب جشن تصمیمی نگرفته‌ایم و پیشنهادهای مختلفی مطرح شده از جمله انتشار در رسانه یا اعلام زنده. ولی هنوز به تصمیم نهایی نرسیده ایم، اما قصد نهایی ما بر صرفه جویی است. امسال هم دچار این بلا شدیم که دیر شروع کردیم ولی این بهانه خوبی نیست. اما انچه که مسلم است، این برنامه مختصر هم به دلیل همزمانی با ماه محرم قطعا شب ۲۱ شهریور (روز ملی سینما) برگزار نمی‌شود و پیش از ماه محرم برگزار خواهد شد که به زودی زمان برگزاری را اعلام خواهیم کرد.
دبیر هیات رییسه جشن بزرگ سینمای ایران همچنین خبر داد: آماری که آمد این بود که ۴۰ فیلم در سال نود و چهار و ۴۵ فیلم در سال نود و پنج و ۴۳ فیلم در سال نود و شش که مجموعا ۱۲۸ فیلم می شدند تولید شده ، اما اکران نشده اند؛ آن هم در شرایطی که تولیدات سال نود و شش هنوز امکان اکران دارند. ضمن اینکه ۱۲۸ فیلم باید به ۷۵ فیلمی اضافه می شد که حایز شرایط جشن سینما بوده اند. با این تفاسیر باید در ۲ ماه روزی ۵ فیلم به نمایش بگذاریم که غیرممکن است. آن هم در شرایطی که بسیاری از این فیلم ها اصلا دی وی دی نشده اند. همچنین برخی از این فیلم ها پروانه فیلمسازی گرفته ، اما اکران نشده اند. در نتیجه طبق بررسی دیدیم این پیشنهاد اصلا عملی نیست. در حالی که گاردی نسبت به عملی شدن آن نداشتیم، بلکه به شکل تکنیکی نمی توانستیم این کار را بکنیم. از سوی دیگر شاید بخشی از این فیلم ها در آینده به اکران عمومی دربیایند بنابراین نمی توانیم به صورت احساسی به این مساله نگاه کنیم. ورود فیلم ها به داوری با شرط پروانه فیلمسازی عملی نیست و پاسخی که به کانون کارگردانان دادیم همین مطلب بود.
منصوری همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره پیشنهاد استثنا قایل شدن برای بعضی از کارگردانان از جمله کیانوش عیاری توضیح داد: از کانون کارگردانان خواستیم تا فیلم های اکران نشده را برای حضور در بخش غیر رقابتی به دبیرخانه معرفی کنند، اما خود کانون کارگردانان نسبت به این امر مخالفت کردند و گفتند صاحبان فیلم ها با این امر مخالف هستند. مساله دیگر اینکه آیا قرار است به هنرمندانی چون کیانوش عیاری نگاه متفاوتی داشته باشیم. تفاوت فیلمی که به دلیل ترس از فروش پایین اکران نشده با دیگر کسانی که صاحب نام هستند چیست و اگر قرار است قانونی اجرا شود باید برای همه فیلم ها اجرا شود.
در ادامه شاهسواری در پاسخ به سوال دیگری درباره هزینه های صرف شده در جشن های گذشته و جشن بیستم بیان کرد: وقتی درباره جشن بزرگ صحبت می کنیم درباره چند جشن با همه اجزای هزینه ای صحبت می کنیم. اگر کسی کار اجرایی این چنینی کرده باشد، متوجه می شود ۸۲۴ میلیون تومان که سال گذشته برای برگزاری جشن صرف شد، هزینه بالایی نبوده است.
وی درباره استفاده از اسپانسرها عنوان کرد: اصولاً خانه سینما در مقابل استفاده از اسپانسر ها تحفظ دارد و استیج خود را به هر کسی نمی دهیم. همه شما وضعیت تلویزیون را می بینید که اسپانسر یک سری درخواست ها دارد، ولی ما نمی توانیم استیج خود را به آنها بسپاریم. مطلقا این تصمیم گیری ربطی به آن شایعه ندارد که سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده است. هر کسی هر کاری می کند موظف به دادن گزارش است و ما هم گزارش خود را ارایه کرده ایم و اتفاقا هیچگونه ایرادی در هیچ بخشی از حساب های ما وجود نداشت.
منصوری که بیشتر از بقیه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود، در پاسخ به این پرسش که سال های پیش نیز گفته می شد داوری ها به صورت آکادمی انجام می شود، توضیح داد: مساله اصلی ما اساسنامه است. در این سه دوره سه آیین نامه نوشته و اجرا شد اما طی چهار سال گذشته اساسنامه ای نوشته شده و با اساسنامه آکادمی های دیگر مقایسه و در بخش هایی که نیاز داشتیم بومی سازی شده است. در سه سال گذشته اساسنامه به روز شد و درنهایت اساسنامه در انجمن عالی فنون و هنرهای سینمایی به تصویب رسید و به خانه سینما ارایه و در حال حاضر برای مراحل قانونی و تطبیق با قوانین کشوری ارسال شده است. امیدوارم سال آینده نگوییم قراراست از سال آینده اساسنامه اجرا شود. در نهایت تاکید می کنم که مراحل قانونی زمان بر است.
وی همچنین درباره سوالی مبنی بر اینکه با وضعیت کنونی سینما اصلا چرا باید جشن برگزار شود، بیان کرد: ما نگفتیم که می خواهیم جشن باشکوهی برگزار کنیم. واقعا نگاه ما این نیست که سینما در جای خوبی ایستاده است البته هر کدام از ما می توانیم نظر شخصی خودمان را داشته باشیم اما اگر جایی نابسامان است لابد عده ای قاعده بازی را رعایت نمی کنند بنابراین به افرادی که قاعده بازی را رعایت می کنند انتقادی وارد نیست. اگر در وزارت ارشاد اشکالی وجود دارد آنها باید پاسخگو باشند نه اینکه ما بگوییم به خاطر عده ای که اکران را اشغال کرده اند، جشن را برگزار نمی کنیم.
چیزی که ما در جشن انجام می دهیم قضاوت یکسان و نگاه یکسان است البته ما می پذیریم که اشکالات زیادی وجود دارد، اما ما هم می توانیم پای امید را قیچی کنیم و هم می توانیم به رفتن به سمت شرایط بهتر کمک کنیم که قطعا انتخاب ما گزینه دوم است. حتما سال آینده هم انتقادهایی به عملکرد امسال وجود خواهد داشت اما به هر حال باید این کار را کنیم.
علی نصیریان در پایان نیز گفت: از داوران می خواهم در انتخاب فیلم ها نگاه حرفه ای داشته باشند تا شاهد داوری درست و بحق باشیم. چون هنر زمانی رشد پیدا می کند که آزاد باشد. باز هم از داوران خواهش می کنم که به رابطه ها و دوستی ها و دشمنی ها فکر نکنند.
میری هم در پایان و در حسن ختام نشست خبری گفت: در این دوره ۵۱۹ نفر شرایط داوری داشتند که ۹۲ خانم جزو داوران هستند و داوری ها از شنبه ۲۳ تیر ماه آغاز می شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *