معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع مدیران کل ارشاد استان ها:

حراج تهران امسال ٢٣ میلیارد تومان فروش داشت

جلسه پرسش و پاسخ با علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین روز اجلاس مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، در ابتدای این جلسه علی مرادخانی با بیان اینکه معاونت هنری وزارت ارشاد زیرمجموعه های گسترده ای دارد به طوری که بعضا ادارات کل آن با هم متجانس نیستند، افزود: بخش موسیقی، تئاتر و تجسمی هر کدام با توجه به وضعیت و شرایط خاص خود فعالیت می کنند.

مرادخانی در ادامه صحبت هایش به فقر موجود در معاونت هنری اشاره کرد و گفت: در حوزه معاونت هنری تمام تلاشمان در این است که از فقر مفرط معاونت خارج شویم؛ فقری که همیشه معاونت هنری با آن روبه رو بوده است. مشکل عمده این مسئله هم پروژه محور بودن برنامه ریزی کشور است و بودجه ها براساس پروژه ها اختصاص می یابد.

معاون هنری وزیر با اشاره به افزایش بودجه در سال جاری تاکید کرد: برای سال ٩۵ توانستیم ۴۶ میلیارد تومان به بودجه اضافه کنیم در حالیکه این بودجه سالهای قبل ١٨ میلیارد تومان بود ولی در حال حاضر و در سال جاری افزایش خوبی داشته است.

وی ادامه داد: حرکت های ما باید بیشتر به سمت مباحث زیرساختی باشد. قبلا رسم بر این بود که هر ١۵ روز مدیران کل به تهران می آمدند و طرحی را هم با خود می آوردند و بودجه ای را دریافت می کردند. اگر طرحی وجود دارد باید هدف آن و نقطه پایانش مشخص باشد.

مرادخانی گفت: تلاش شده تا موضوع تفاهم نامه ها به یک فرهنگ تبدیل شود تا تکلیف در اول هر سال در همه بخش ها مشخص شود. سال گذشته سازمان مدیریت نتوانست بودجه را تامین کند و هشت میلیارد تومان از بودجه باقی ماند که به سالجاری موکول شد.

معاون هنری وزیر درباره رعایت راهبردهای کلی کشور تاکید کرد: راهبرد اصلی این است که مشخصا مطابق اهداف کلان وزارتخانه کار کنیم تا در نهایت بدانیم برای هنر کشور چه کرده ایم. کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به کار دیگر وزارتخانه ها متفاوت و با کیفیت تر باشد. مثلا اگر تئاتری را حمایت می کنیم بتواند تاثیرگذاری داشته باشد و جریان ایجاد کند.

وی خطاب به مدیران کل ارشاد استانها گفت: وزارت ارشاد وزارتخانه ای حاکمیتی است و بیشتر نقش حمایتی دارد بنابراین بهتر است ادارات کل برای برگزاری برنامه ها با بخش خصوصی وارد همکاری شوند تا باری از دوش دولت برداشته شود.

مرادخانی تاکید کرد: متاسفانه علاقه زیادی وجود دارد که خودمان همه کارها را انجام دهیم و کنسرت و جشنواره برگزار کنیم. اگر این رویه باشد هر کدام از ما مجری بخش کوچکی از کارها خواهیم بود اما اگر نقش حمایتی داشته باشیم می توانیم کارهای بزرگی را رقم بزنیم.

معاون هنری وزیر با تاکید بر وارد شدن هنر در سبد کالای خانواده ها در استان ها، گفت: حراج تهران امسال ٢٣ میلیارد تومان فروش داشته، در استان ها هم باید از این دست کارها انجام شود.

مرادخانی درباره اختصاص ٢٠ درصد از بودجه معاونت به استانها تاکید کرد: اگر استانی خوب کار کند ممکن است رقمی بالاتر از آن ٢٠ درصدی که در نظر گرفته شده را اختصاص دهیم. اگر اینگونه فکر کنیم بسیار بهتر است در غیر اینصورت همه به یک رقم فکر می کنند که باید آن را به دست بیاورند و در نهایت هم صرف هزینه های جاری می شود.

مرادخانی با اشاره به تکریم هنرمندان پیشکسوت گفت: در برخی موارد برای بزرگان موسیقی نواحی، درجه یک هنری صادر می شود. برای مثال برای شیرمحمد اسپندار درجه یک هنری صادر شده است. مراتب علمی باید بالا برود و بالا رفتن سن نمی تواند درجه یک هنری برای کسی به ارمغان بیاورد.

وی در ادامه درباره جایگاه بنیاد رودکی و همکاری هایی که با استانها می تواند داشته باشد، گفت: بنیاد رودکی تنها بنیاد قانونی فرهنگی هنری کشور است که مصوبه مجلس را دارد. هیچ بنیادی در کشور نداریم که مصوبه مجلس را داشته باشد. این بنیاد می تواند خیلی از مشکلات را حل کند. اگر جایی مشکل قانونی وجود دارد، بهترین راهکار مراجعه به بنیاد رودکی است که می تواند مجموعه ای از کارها را حل و فصل کند.

در پایان این جلسه مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها، پیشنهادها و ابهامات خود را با معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان گذاشتند و پاسخ های خود را دریافت کردند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *