در سینماهای آمریکای شمالی اتفاق افتاد

حرکت عظیم و تازه مرد مورچه ای

بانی فیلم، گروه سینمای جهان: در هفته ای که یک بار دیگر تحت تأثیر محسوس محصولات والت دیسنی این شرکت قدیمی و معتبر فیلمسازی هالیوود قرار گرفت، فیلم کمیک بوکی «مرد مورچه ای و زنبور» که به واقع یک قسمت دوم برای قسمت نخست «Ant Man» محصول پرفروش سال ۲۰۱۵ به حساب می آید، برابر با پیش بینی های قبلی به صدر جدول آثار پرفروش سینماهای آمریکای شمالی صعود کرد و در این راه به ۷۶ میلیون دلار نایل آمد.
این دهمین بار طی سال ۲۰۱۸ (که شش ماه و ۸ روز از آن سپری شده) است که یک فیلم سینمایی مبتنی بر قهرمانان خیالی امپراتوری انتشاراتی- سینمایی مارول در صدر آثار سودساز سینماهای این منطقه از جهان قرار می گیرد. از طرف دیگر فیلم «تطهیر اول» که ادامه ای بر فرانچیز فیلم های ترسناک «Purge» به شمار می آید و یونیورسال و بلوم هاوس آن را به طور مشترک تولید و توزیع کرده اند در جای چهارم جدول نشست و در این راه به یک درآمدسازی ۱/۱۷ میلیون دلاری نایل آمد و «متأسفم که مزاحمت شدم» فیلمی که استودیوی آنا پورنا ساخته است به رغم به نمایش در آمدن در فقط ۱۶ تالار در سطح آمریکا و کانادا ۷۱۷ هزار دلار سود کرد و رده شانزدهم جدول را اشغال کرد که برای فیلمی با این اکران بشدت محدود توفیق بزرگی محسوب می شود، در نقطه مقابل ویتنی فیلمی مستند که ساخته شرکت رودساید است با یک پله فاصله امکان راهیابی به جمع ۱۰ فیلم سودآفرین سینماهای آمریکا و کانادا را از دست داد و با ۲۵۱/۱ میلیون دلار درآمدسازی یازدهم شد.
بدوی اما جذاب
در حالی که وارد نیمه دوم سال میلادی ۲۰۱۸ شده ایم و بیست و هفتمین «پایان هفته» این سال را نیز سپری کرده ایم، فیلم های مشتق از داستان های ساده و بدوی و کودکانه ای جذاب و پرطرفدار شرکت مارول کمیکز همان طور که پیشتر نیز نوشتیم ۱۰ بار بر بلندای سینماهای آمریکا به لحاظ اقتصادی نشسته و گیشه ها را تسخیر کرده اند. فیلم «مرد مورچه ای و زنبور» که یک بار دیگر با ایفای رل «Ant Man» توسط پل رود و فرو رفتن مایکل داگلاس در قالب هنک پیم همراه است، چنان نسبت به «آغاز اکران» قسمت اول «مرد مورچه ای» در سه سال پیش موفق تر عمل کرده که گیشه ای به میزان ۲۰ میلیون دلار بیشتر را برای خود فراهم آورده است.
«Ant Man» در پس زمینه ای از ناامیدی و با توقعاتی متوسط در تابستان ۲۰۱۵ به نمایش درآمد زیرا این قهرمان خیالی در میان چهره های برجسته و نیک سیرت حاضر در داستان های کمیک بوکی مارول نسبت به سایرین ناشناخته تر و دارای طرفدارانی بسیار کمتر بود و حتی مارول و شریک و همراه سالهای اخیرش در امر فیلمسازی که همانا والت دیسنی باشد، فروشی حداکثر ۴۰۰ میلیون دلاری را برای این فیلم قائل بودند اما این فیلم در سطح جهان از ۷۰۰ میلیون دلار هم فراتر رفت تا هم ساخت قسمت های بعدی خود را الزامی سازد و هم یک بار دیگر نشان بدهد که محبوبیت و اشاعه کارهای کمیک بوکی به چنان سطحی رسیده که حتی کوچک ترین و مهجورترین قهرمانان اینگونه داستانها جا و مجال توفیق های بزرگ را دارند و فیلم فعلی پیامد و محصول مستقیم چنان باوری است.
۵/۴۴ درصد در یک روز
در همین راستا باید متذکر شد که «انت من» ۵/۴۴ درصد از کل مبلغ فروش فیلم های سینمایی را در دو کشور آمریکا و کانادا طی روز جمعه گذشته به خود اختصاص داد و این از هر رقم یک روزه فیلم های ابرقهرمانانه مارول بیشتر است و حتی «اونجرز: عصر اولترون» را که در روز نخست پخش اش ۱/۴۴ میلیون دلار کاسب شد و «اسپایدرمن: بازگشت به خانه» هم که در روز اول نمایش خود ۳/۴۳ میلیون دلاری شد، جلو زد.
از تماشاگران هفته اول «مرد مورچه ای و زنبور» ۵۵ درصد مرد و بقیه زن بودند و ۵۸ درصد از کل بینندگان بیش از ۲۵ سال سن داشتند. درصد بینندگان مرد و زن در زمان پخش «مرد مورچه ای یک» نیز مشابه با آمار فوق بود اما در آن مرتبه ۴۸ درصد از کل تماشاگران فیلم ۲۵ سال یا بیشتر از آن سن داشتند و این نشان می دهد قاطبه بینندگان و دوستداران این فیلم قدری مسن تر شده اند و به تبع آن موضوعات دلخواه آنها نیز باید ضمیمه این سری فیلم ها و محصولات این فرانچیز جدید شوند.
ارقام درشت تازه در انتظار یک کارتون مفرح
در هفته ای که سایر تازه واردهای جداول فروش سینمای آمریکا شرح و وصفی را داشتند که در سطور قبلی برشمردیم یک فیلم پرفروش دیگر هفته های اخیر جایگاه شامخ دومی هفته پیش اش را حفظ کرد برای رسیدن به این توفیق ۲۹ میلیون دلار را به نام خود نوشت. آن فیلم قسمت دوم انیمیشن پرطرفدار «شگفت انگیزها» بود که حالا در آمریکا به تنهایی ۵۰۴ میلیون دلار درآمدسازی کرده است تا اولین کارتون تاریخ آمریکا باشد که داخل مرزهای این کشور بیش از نیم میلیارد دلار بدست آورده است. در نگاهی کلی تر «شگفت انگیزها۲» که والت دیسنی و زیرمجموعه اش پیکسار با همتی مشترک ساخته اند به یازدهمین فیلم پولساز در تاریخ سینماهای آمریکای شمالی تبدیل شده و در این راه «زیبا و هیولا» را که در آن هم محصول والت دیسنی است، پشت سر نهاده است. میزان فروش قسمت دوم «Incredibles» در سایر قاره ها و کشورها هنوز به مرزهای ایده آل و آمار آمریکایی اش نزدیک نشده اما آغاز اکران ۶/۱۰ میلیون دلاری آن در فرانسه نشان داد. در این زمینه و عرصه نیز پول های درشت زیادی در انتظار این کارتون مفرح است و حرکت های این قهرمان کوچولو و میکروسکوپی، عظیم و فوق العاده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *