تورج اصلاني:

حفظ انسجام بصری اصلی ترین وظیفه فیلمبردار است

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، کارگاه تخصصی هنر و تجربه با حضور تورج اصلانی مدیرفیلم برداری و کارگردان با سابقه سینمای ایران پیرامون زیبایی شناسی و مباحث نورپردازی در سینمای دیجیتال مورد استقبال فیلم سازان و هنرمندان حاضر در نهمین جشنواره فرهنگ بومی ژیار قرار گرفت.
در این کارگاه تخصصی که با طرح مباحث پایه پیرامون زیبایی شناسی تصویر و کاربرد نورها در ژانرهای مختلف سینما آغاز شد اصلانی با عنوان این مسئله که جنس نورپردازی باید در تمام طول فیلم یک دست باشد و در صورت هرگونه تغییری باید منطقی برای انجام این تغییر به مخاطب ارائه شود افزود: نمی توان صرفا به دلیل زیبا و یا خاص بودن در یک سکانس خاص ،جنس نورپردازی با باقی سکانس های فیلم متفاوت باشد.
وی با اشاره به این موضوع که فیلم بردار باید با توجه به خواسته کارگردان و نیاز فیلم انواع نورهای های مورد استفاده در فیلم و قاب های بسته شده را تعیین کند گفت: تلاش برای ایجاد و حفظ انسجام بصری اصلی ترین عامل برای ارتقاء کیفیت فیلم توسط تک تک اعضای گروه فیلم سازی به خصوص مدیر فیلم برداری یا تصویر بردار است. از این رو نه تنها فیلم بردار خوب فیلم برداری است که نوع کارش در تضاد با فضا و انسجام فیلم قرار نگیرد بلکه هر سکانس زیبای غیرمتعارف هر چقدرهم که زیبا یا خاص باشد در صورت عدم انسجام می تواند جزو ایرادات تصویربردار فیلم به شمار بیاید.
اصلانی که مباحث مطرح شده در کارگاه را با توجه به فیلم های راه یافته به بخش مسابقه جشنواره ژیار، ایرادات و ویژگی های موجود در این فیلم ها مطرح می کرد در ادامه بحث خود با اشاره به تفاوت فیلم برداری دیجیتال با فیلم برداری نگاتیو و تفاوت استفاده از دوربین های عکاسی برای فیلم بردار و دوربین های حرفه ای سینمایی مواردی را که فیلم برداران باید در هنگام ضبط تصویر و اجرای نورپردازی رعایت کنند را با کمک حاضرین در جلسه به صورت عملی به نمایش گذاشت.
در این کارگاه تخصصی بخش عمده ای از مباحث مطرح شده به صورت عملی و با اجرای انواع مختلف نور بر روی یک کاراکتر مورد بحث قرار گرفت و در ادامه حاضرین در جلسه امکان استفاده از تجهیزات موجود برای نورپردازی و تجربه عملی کار با ادوات نورپردازی و اجرای انواع مختلف نور را یافتند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *