حماسه‌گویان بستری برای ناشنیده‌های دفاع مقدس

مسئول دبیرخانه جشنواره ملی حماسه گویان و مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان اصفهان گفت: جشنواره ملی حماسه‌گویان یک جشنواره مردمی است و این جشنواره بستری است برای روایت خاطرات و ناشنیده‌های دفاع مقدس.
روابط عمومی حوزه هنری استان اصفهان، در خصوص چگونگی شکل گیری جشنواره ملی حماسه گویان، با منصور قربانی مسئول دبیرخانه‌ی جشنواره و مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری اصفهان گفت‌وگو کرده است:

***

*از چگونگی شکل گیری جشنواره برایمان بگویید؟
از اردیبهشت سال ۱۳۸۸ طراحی این جشنواره بر مبنای برگزاری کشوری شکل گرفت. در طراحی اولیه قرار بود پس از هماهنگی با مراکز استانی، دفاتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کشور، ۱۰ فیلم از خاطرات رزمندگان دفاع مقدس خود را به دفتر جشنواره ارسال کنند تا در کنار منتخبان استان اصفهان داوری شود .
در استان اصفهان هم، تیم‌هایی به شهرستان‌های مختلف استان اعزام می‌شدند و ضمن شناسایی رزمندگان و جمع آوری روایت های برتر، این روایت های منتخب همراه با سایر استان ها ، مورد ارزیابی داوران قرار می گرفت و در نهایت منتخبین این جشنواره ، در دل یک شب خاطره ، به خاطره گویی می پرداختند.
این طرح به تهران ارسال شد و با بررسی های مختلف در جلسه نشست مسئولان دفاتر فرهنگ و مطالعات پایداری در مهر ماه ۸۸ در شهر یزد ، قرار شد بصورت استانی در اصفهان برگزار شود و پس از برطرف شدن مشکلات احتمالی، در نهایت بصورت کشوری و ملی برگزار شود . با توجه به شیوع ویروس کرونا در اسفند سال گذشته و بحث فضای مجازی با پیگیری مسئولان حوزه هنری استان،این طرح ملی شد و از اوایل خرداد سال جاری ، جشنواره حماسه گویان بصورت جدی شکل گرفت .
جشنواره ملی حماسه گویان یک جشنواره مردمی است .آن هایی که حضور در جبهه را درک کرده اند ، خانواده های آنها ، مردم کوچه بازاری که طعم بمباران و موشک باران را چشیده اند ، مردمی که بچه های خودشان را به جبهه فرستادند، آنهایی که برای ملاقات بچه های مجروحشان به بیمارستان رفتند و یا در تشییع شهدا شرکت داشتند، کسانی که از مایحتاج اساسی خود گذشتند و آن را هم به جبهه ها اهداء کردند و خانواده شهدا و آزادگان و… که حتماً حرف هایی برای گفتن دارند، این جشنواره بستری است برای همه و برای آنان تا خاطرات دفاع مقدس را در آن بیان کنند.

*چرا جشنواره حماسه گویان به صورت مجازی برگزار می شود؟
فضای مجازی یک میدان مبارزه است . یک زمانی عده ای برای دفاع از دین و ناموسمان به جبهه رفتند و از آن دفاع کردند . اکنون جنگ نرم ، جای جنگ سخت را گرفته و دشمن به راحتی با یک اشاره وارد هر خانه ای شده و اعتقادات ما را نشانه رفته است برای مقابله با آن این هم یک راه و روش است، مقام معظم رهبری می فرمایند :
«فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد و عرصه فرهنگی عرصه جهاد است. اگر از فضای مجازی غافل شویم اگر نیروهای مؤمن و انقلابی این میدان را خالی کنند مطمئنا ضربه خواهیم خورد.هر کس به اندازه وسع و توان و هنر خود باید در این میدان حضور یابد.»

*هدف از برگزاری این جشنواره در گام نخست چیست؟
اولین قدم و هدف این جشنواره شناسایی سوژه های دفاع مقدس در اقصی نقاط ایران و شناساندن آنها به نسل امروز است. از کشاورزی که کار را رها می‌کند و عازم جبهه می‌شود تا کارگر کارخانه، دانش آموز و… از آنهایی که علی رغم زحمات زیادشان معمولاً نامی از آنها نیست، مثل آتش نشانان، خنثی کنندگان بمب‌های عمل نکرده، بچه های پدافند ، بچه های نیروی انتظامی ، کشاورزان ، زنان ایثارگر، رانندگان حمل و نقل و… اینجاست که با صدها سوژه و خاطرات نو مواجه می شویم که باید از آنها در تولید فیلم و نمایش و داستان‌های مختلف استفاده کرد. در این خاطرات است که با مدل زندگی فرماندهان و رزمندگان و اقشار مختلف در جبهه و پشت جبهه آشنا می شویم. در این جشنواره اسم‌ها خیلی تاثیرگذار نیستند، در این جا اغلب با رزمندگان گمنام و ساده مواجه می شویم.
از دیگر اهداف جشنواره فرهنگ سازی و ترویج مستند سازی خاطرات دفاع مقدس به دست خود راویان است که با ارسال فیلم و مستندات خاطرات خود کمک به این فرهنگ می نمایند. در حال حاضر هم تعدادی از جانبازان شیمیایی و مجروح را داریم که با شیوع ویروس کرونا ، قادر به خروج از خانه نیستند واین بهترین فرصت برای حضور در این جشنواره است، آنها می توانند خاطرات خود را با گوشی همراه یا دوربین، تصویربرداری کنند و به دفتر جشنواره ارسال نمایند.

*بخش دانش آموزی با چه هدفی در این جشنواره دیده شده است؟
در بخش دانش آموزی ضمن ترویج فرهنگ کتابخوانی، نگاه ما استعدادیابی است و از رسالت‌های حوزه هنری شناسایی، جذب و پرورش استعدادهااست. اگر می خواهیم هنرمند متعهد و مومن جذب کنیم بسم الله ، این مرحله اول است . دانش آموز یکی از کتاب های دفاع مقدس را می خواند ، خود را جای راوی آن خاطره قرار می دهد و خاطره را با زبان خود بازگو می کند البته این کار موجب ترویج فرهنگ کتاب خوانی هم می شود .

*دبیرخانه چه وظیفه ای در این جشنواره دارد؟
دبیرخانه زیر نظر دبیر جشنواره فعالیت می کند، دبیرخانه موظف است کلیه اقدامات لازم برای اجرای برنامه ، هماهنگی با سازمان ها و نهادها و دریافت کلیه فیلم ها را انجام دهد و پس از ارسال رسید آثار به شرکت کنندگان ، فیلم های ارسال شده را در اختیار هیئت داوران قرار دهد. تهیه و تدوین فراخوان و زمان بندی جشنواره، برنامه ریزی و هماهنگی های لازم جهت تشکیل جلسات شورای سیاست گذاری، پیگیری مصوبات، هماهنگی با دبیر جشنواره و نظارت و پیگیری اجرای کلیه امور جشنواره بر طبق زمان بندی و…از جمله وظایف دبیرخانه است. دبیرخانه این جشنواره نیز مانند سایر جشنواره ها پل ارتباطی سایر کمیته هاست و اینجا جا دارد از زحمات بی وقفه سرکار خانم زینب منوچهری از پژوهشگران دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری در دبیرخانه‌ی این جشنواره تشکر ویژه نمایم.

*تاکنون چند اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است و پیش بینی شما در تعداد آثار چقدراست؟
تا به حال بیش از ۳۰۰ فیلم در دو بخش بزرگسالان و دانش آموزی به دبیرخانه جشنواره رسیده است که البته با توجه به پخش تیزرجشنواره، ارسال پیامک و اطلاع رسانی، و بازگشایی مدارس واینکه هنوز دو هفته فرصت برای ارسال آثار به جشنواره باقی مانده است قطعا این تعداد بیشتر خواهد شد و تعداد نهایی نیز پس از پایان مهلت ارسال آثار (۱۰ آبان ماه)، همزمان با روز دانش آموز مشخص واعلام می شود.

*سخن آخر؟
در این جا باید از برادران بزرگوار در دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری مرکز جناب آقای استاد محمد قاسمی پور و سید مهدی ابطحی و همچنین از جناب آقای دکتر ضامنی معاون فرهنگی امور استان ها تشکر ویژه نمایم .

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *