حمایت جامعه اسلامی دانشگاه‌های کشور از صدا و سیما

مدتی است عملکرد صدا و سیما به خصوص در نوروز مورد انتقاد عده بسیاری قرار گرفته است. در این باره جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در بیانیه ای ضمن دفاع از صدا و سیما، عملکرد دولت در زمینه بودجه این رسانه را نوعی گروگانگیری دانستند.
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در بیانیه ای از عملکرد صدا و سیما دفاع کردند.
متن بیانیه بدین شرح است: «بسم الله الرحمن الرحیم
فشارها و بداخلاقی ها نشان از مسیر درست و انقلابی رسانه ملی دارد.
صدا و سیما قرارگاه مقدم و فعال مقابله با جنگ نرم است. رهبر معظم انقلاب ۹۴/۷/۲۰
صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نهادی مستقل و انقلابی است که در تنگناها و پیچ های تند تاریخ انقلاب برای مردم و نظام همراهی مطمئن و یاری کارگشا بوده است. سخن از رسانه ای است که رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۸۹/۴/۱۲ آن را عمده ترین مرکز هدایت فکری کشور خواندند.
از همین روست که زاویه داران با گفتمان انقلاب اسلامی آن را همچون خاری در چشم خود می یابند و شایعات بی پایه و اساس تولید می کنند، روزی از تغییرات گسترده در این رسانه خبر می دهند و روز دیگر از عدم حضور مسئولین آن سازمان بر سرکار خود. در روزهایی که وزارت ارشاد در خواب زمستانه مانده است، رسانه ملی یک تنه در خط مقدم مقابله با تهاجم فرهنگی و دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی ایستاده است.
متاسفانه چندی است دولت انتظاراتی فراتر از وظایف قانونی صداوسیما از او خواستار است، اگر بنا باشد دولت را قانع کرد، باید به زودی شاهد تبدیل و تنزل رسانه ملی به روابط عمومی و دستگاه تبلیغاتی دولت باشیم.
دولت در مجموعه تصمیماتی نادرست و نادر بودجه سازمان صداوسیما را به مثابه یک ابزار دانسته و به گروگانگیری بودجه رسانه ملی پرداخته است. این یک اشکال در نظام بودجه ریزی کشور است که بودجه نهاد مستقل و فراقوه ای و بسیار حساس صداوسیما توسط دولت تنظیم و پرداخت شود.
مطلوب دولت آن بوده و هست که رسانه ملی هرگونه انتقاد از برجام را ممنوع کرده و امکان طرح دیدگاه های منتقد دولت و خصوصاً برجام و سایر رویه های دولت در این رسانه را به صفر برساند. امری که در هیچ یک از دولت های پیشین مسبوق به سابقه نیست. خاصه در بازه زمان حاضر که رشد روز افزون شبکه های اجتماعی و پیام رسان تلفن همراه و فضای مجازی و همچنین گسترش قارچ گونه شبکه های ماهواره ای فارسی زبان تهدیدات روز افزونی را برای فضای فرهنگی سالم مردم و کشور ایجاد کرده است، این رفتار ها و تصمیمات «نابالغانه» و از سر دلسوزی برای انقلاب به نظر نمی رسد.
صدا و سیما بعنوان یک نهاد مستقل و انقلابی که جدای از قوای سه گانه کشور و در عین حال همدل و همراه با آنان به فعالیت مشغول است، قرارگاه مرکزی مقابله با جنگ نرم دشمنان این مرز و بوم است.
برخی از اقدامات اخیر در رسانه ملی حقیقتا جای تقدیر دارد، اقداماتی چون چابک سازی نیروی انسانی و حذف ساختار ها و جایگاه های مدیریتی غیر ضروری، کاهش هزینه های جاری و زائد، کاهش حجم برنامه های کم بیننده و افزایش کیفیت تولید و برنامه سازی، تحول و نوگرایی در بخش های خبری حقیقتا از منظر انصاف جای تشکر دارد.
ما دانشجویان ضمن تشکر از آقای سرافراز ریاست محترم این سازمان، از ایشان می خواهیم ضمن ایستادگی در برابر فشار های زاویه داران با گفتمان انقلاب و شایعه سازی های بی اعتبار ایشان، همچنان در مسیر درست یک رسانه انقلابی با سرعت بیشتر ادامه مسیر داده و عرصه را برای میدان دادن به جوانان مومن و انقلابی در برنامه سازی، و تقویت جناح فرهنگی مومن در عرصه فرهنگ کشور هموارتر سازند، هرچند که رویش های چند وقت اخیر در رسانه ملی حکایت از این امر دارد.
ما دانشجویان از رسانه ملی می‌خواهیم با نگرش سازی برای مردم و تنظیم و تثبیت دستگاه محاسباتی مردم و مسئولین در خط درست اسلام ناب به مسائل اساسی انقلاب و کشور بپردازد.
مسائل اساسی کشور همچون اقتصاد مقاومتی، بهبود فضای کسب و کار و مطالبه رفع موانع تولید و کارآفرینی از مسئولین ذیربط و نهادهای مرتبط، ترویج مصرف کالای ایرانی، مطالبه از مسئولین برای نگاه به ظرفیت های درون کشوربجای چشم دوختن به خارج از مرزها، جایگزینی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به جای نظریات غربی توسعه، تبیین ضرورت توسعه قدرت دفاعی و موشکی کشور، تحول در علوم انسانی، حمایت از حرکت های خودجوش مومنانه در سراسر کشور و ترویج روحیه انقلابی و… به شدت نیاز به ترویج و برجسته سازی از سوی رسانه ملی دارد.
البته که به حق عملکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در جهت آگاهی بخشی به مردم و حفظ آرمان های نظام مقدس خصوصا در برهه هایی چون مذاکرات هسته ای، انتخابات ها، دغدغه های معیشتی مردم و… بسیار خوب ارزیابی می شود.
شاید کمتر کسی بتواند نقش منحصر به فرد رسانه مردم را در دفاع از حقوق هسته ای از یاد ببرد. با اینکه دولتی ها بنا نداشتند اطلاعاتی را پیرامون توافقات خودشان به مردم بدهند و حتی در پاره ای از اوقات به نمایندگان ملت هم پاسخ نمی دادند، این رسانه ملی بود که حتی به قیمت کاهش بودجه و بد اخلاقی های بعدی، حاضر نشد که مردم نامحرم باشند و از رسالت خود در قبال مردم دفاع کرد. اگر نگاهی منصفانه به آن روزها داشته باشیم، رسانه ملی به تنهایی یار مردم بوده است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی اجازه نمی دهد ۹ دی در میان بمباران های مسموم دشمنان فراموش شود و…
فشارها، تخریب ها و بد اخلاقی های بدخواهان و زاویه داران با گفتمان انقلاب اسلامی نشان از مسیر درست رسانه ملی در دفاع از حقوق مردم و کشور دارد. امید آنکه رسانه های به ظاهر دلسوز در فضای مجازی نیز بر سر عقل آمده و بر سر شاخه بُن نبرند…
در پایان ما اعضای جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور ضمن حمایت از اقدامات انقلابی دکتر سرافراز و مسیر صداوسیما در حمایت از منافع مردم و کشور، از دولت می خواهیم با گروگیری بودجه صداوسیما، مهمترین نهاد فرهنگی این کشور را قربانی بازی های بی حاصل سیاسی نکند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *