حمایت سرخپوست هالیوودی از دی کاپریو

به گزارشبانی فیلم به نقل از ایندپندنت، وقتی مساله کمبود گوناگونی نژادی و اقلیتی نامزدهای جوایز اسکار امسال بحث داغ و بزرگی را به وجود آورد، هیچ کس بیشتر از سونی اسکای‌هاوک تعجب نکرد – یا خوشحال نشد. اسکای‌هاوک بیش از ۴۰ سال سابقه بازیگری دارد و موسس گروه «سرخ‌پوست‌های آمریکایی در فیلم و تلویزیون» یا AIIFT است، اما ممکن است اولین و تنها عضو بومی آمریکایی آکادمی فیلم اسکار هم باشد.
اسکای‌هاوک درباره تلاش‌های خودش برای افزایش فراگیر بودن نژادی نقش‌ها می‌گوید: «ما عادت کردیم که همیشه همان جواب‌های آماده را از بالادست‌های هالیوود بشنویم: بله، ما می‌فهمیم؛ ما تغییرات ایجاد می‌کنیم. اما آن‌ تغییرها خیلی کوچک است، البته اگر عملی شوند. حالا، بالاخره این مسئله به یک بحران در صنعت سرگرمی تبدیل شده که بیشتر از چیزی است که من می‌توانستم آرزویش را داشته باشم».
بومی‌های آمریکا تنها گروه نژادی بزرگ ایالات متحده هستند که هرگز برنده جایزه اسکار نشدند. تا به حال تنها دو بازیگر بومی نامزد دریافت جایزه اسکار شدند که آخرین آن‌ها گراهام گرین بود که سال ۱۹۹۱ برای «با گرگ‌ها می‌رقصد» نامزد شد. از اسکای‌هاوک در سال ۲۰۱۵ برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شد و این اولین مراسم اسکار او خواهد بود. او می‌خواهد کلاه جنگش را روی فرش قرمز هم سر کند.
بومی‌های آمریکا در مراسم امسال حضور پررنگ‌تری نسبت به حالت معمول دارند: چند بازیگر بومی در فیلم «بازگشته» که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم است نقش‌آفرینی می‌کنند. اسکای‌هاوک به این فیلم و ستاره‌اش لئوناردو دی‌کاپریو رای داد، «اما بومی‌ها همیشه شخصیت‌های درجه دو بوده‌اند. «با گرگ‌ها می‌رقصد» قرار بود درباره بومی‌ها باشد اما در نهایت درباره کوین کاستنر بود. «بازگشته» هم همین است».
وقتی دی‌کاپریو برنده جایزه گلدن گلوب شد، از «جوامع بومی سراسر جهان» تشکر کرد و گفت: «وقتش شده ما تاریخ شما را به رسمیت بشناسیم». کلمات او یادها را به سال ۱۹۷۳ برد که مارلون براندو جایزه اسکار بهترین بازیگرش برای فیلم «پدرخوانده» را قبول نکرد و ساشین لیتل‌فادر اکتیویست بومی آمریکایی را روی صحنه فرستاد تا نسبت به رفتار صنعت فیلم با آن‌ها اعتراض کند. مردم سخنرانی او را هو کردند. اسکای‌هاوک می‌گوید: «مردم به براندو خندیدند و گفتند احمق است که یک جایزه اسکار را رد می‌کند. اما من او را تحسین می‌کنم، دی‌کاپریو را تحسین می‌کنم که آن حرف را در گلدن گلوب زد. وقتی از آدم‌کوچیکه حمایت می‌کنید بخشی از سرمایه سیاسی‌تان را مصرف می‌کنید و براندو در یک حرکت همه‌اش را مصرف کرد».
اسکای‌هاوک که در دهه هفتم زندگی‌اش به سر می‌برد و در قبیله رُزباد سو واقع در داکوتای جنوبی زندگی می‌کند، کار بازیگری را در قالب سیاهی‌لشکر وسترن‌های تلویزیونی از جمله «ثروت بادآورده» در عصری شروع کرد که نقش بومی‌های آمریکایی را بازیگران سفیدپوست با گریم بازی می‌کردند و به جای گویش‌های درست، از خودشان حرف درمی‌آوردند. او در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی بازی کرده اما در ۳۵ سال گذشته، بشیتر انرژی‌اش را صرف اکتیویسم کرده است. گروه AIIFT در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد، وقتی ژانر وسترن داشت از مد می‌افتاد و تعداد شغل‌های بازیگری برای بازیگران بومی آمریکایی کمتر و کمتر می‌شد. به گفته او، ماموریت این سازمان، دادن صدایی به مردمش «از درون صنعت فیلم» است. او می‌گوید: «همه ما را در قالب بی‌دین‌هایی که سوار اسب هستیم می‌بینند، در حالیکه در حقیقت ما دکتر، وکیل و راننده تاکسی هستیم، مثل دیگر مردم معمولی آمریکا. اما جوانان جامعه بومی می‌گویند نماینده‌ای برای آن‌ها روی پرده وجود ندارد، بنابراین وقتی با آن‌ها درباره وکیل شدن و درس خواندن در دانشگاه صحبت می‌کنم، نمی‌توانند خودشان را از آن حالت مردم عادی تصور کنند. این پذیرفتنی نیست».
«بازگشته» تنها چند هفته بعد از فیلم کمدی وسترن «شش مضحک» آدام سندلر منتشر شد؛ فیلمی که چند بازیگر بومی آمریکایی از صحنه فیلمبرداری آن جدا شدند چون می‌گفتند «توهین‌آمیز» است. از نکاتی که آن‌ها به آن اشاره کردند می‌توان از شخصیتی به نام «نفس سگ آبی» نام برد که نقشش را یک بازیگر سفیدپوست با چهره آرایش‌شده قهوه‌ای بازی می‌کند. از فیلم‌های مشابه هم می‌توان به «رنجر تنها» و تصمیم جانی دپ مبنی بر ایفای نقش اصلی آن اشاره کرد. پیش از ساخته شدن این فیلم، اسکای‌هاوک به مدیران کمپانی دیزنی اعتراض کرده بود و گفته بود نقش این شخصیت را باید یک بازیگر بومی آمریکایی بازی کند. او می‌گوید: «اما آن‌ها گند زدند به همه چیز. اینکه جانی دپ تا این حد گستاخ بود که بخواهد نقش رنجر تنها را بازی کند نابخشودنی است».

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *