عظيمي ميرآبادي: عده‌اي با عناوين جعلي براي بازگشايي خانه سينما كارشكني مي‌كنند اعتراض برخي از اصناف: هيأت بازگشايي خانه سينما را به رسميت نمي‌شناسيم

حمله دو جانبه هیأت بازگشایی خانه سینما و اصناف به یکدیگر؛ اختلاف‌ها باز هم بالا گرفت (کامل)

 

گروه سینمای ایران- حاشیه‌های بازگشایی خانه سینما وارد فاز تازه‌ای شد.
دیروز عظیمی میرآبادی که از سوی شمقدری مسؤول هیأت پیگیری بازگشایی خانه سینما شده اعلام کرد خانه سینما تا دو ماه دیگر صد در صد باز می‌شود. عظیمی در صحبت‌هایش به لزوم ثبت قانونی اصنافی که هنوز در ارشاد ثبت نشده‌اند اشاره کرد و با انتقاد از صحبت‌های محمدمهدی عسگرپور گفت: بعضی‌ها با عنوان جعلی مدیرعامل خانه سینما برای بازگشایی این نهاد کارشکنی می‌کنند.
دقایقی بعد از انتشار گفت‌وگوی فارس با عظیمی بیانیه‌ای از سوی جامعه اصناف سینمایی کشور صادر شد که در آن مشروعیت هیأت بازگشایی خانه سینما زیر سؤال رفته بود. در این بیانیه امضای ۲۴ صنف به چشم می‌خورد که البته چند ساعت بعد دبیرخانه هیأت ساماندهی صنوف سینمایی امضای ۵ صنف را تکذیب کرد.
از سوی دیگر فرهاد توحیدی نیز گفت هیأت‌مدیره خانه سینما هیأت بازگشایی را به رسمیت نمی‌شناسد.
نکته دیگر خبری بود که محسن علی‌اکبری آن را اعلام کرد. به گفته این عضو شورای عالی سینما قرار است به زودی جلسه این شورا با حضور رییس جمهور تشکیل شود. جلسه‌ای که در آن اساسنامه خانه سینما نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به این ترتیب به نظر می‌رسد دولت دهم عزم خود را جزم کرده تا خانه سینما را پیش از  پایان مأموریتش بازگشایی کند. از سوی دیگر اما زخم عمیق اختلاف قدیمی شمقدری با برخی از اهالی سینما دوباره سر باز کرده و باید دید در فضای متشنج فعلی در نهایت جامعه اصناف سینمایی کشور کی و چگونه بازگشایی خواهد شد.
عظیمی میرآبادی: خانه سینما تا دو ماه دیگر صد در صد باز می شود
عظیمی میرآبادی با اشاره به تشکیل اولین جلسه هیئت بازگشایی خانه سینما گفت: بازگشایی خانه سینما از وظایف وزارت ارشاد است و حداکثر ظرف دو ماه آینده خانه سینما به طور قطعی و قانونی بازگشایی خواهد شد.
معاون فعالیت های سازمان سینمایی کشور در گفت وگو با فارس درباره روند بازگشایی خانه سینما گفت : ما زمان بندی خاصی را برای انجام امور مربوط به بازگشایی خانه سینما در نظر گرفتیم که کارها انجام شود و طبق این زمان بندی حداکثر ظرف دو ماه آینده خانه سینما به طور قطعی و قانونی بازگشایی خواهد شد. وی درباره هیئت بازگشایی خانه سینما گفت:  هیئت بازگشایی خانه سینما به نوعی هیئت موسس به شمار می‌رود و عهده دار بازگشایی خانه سینما است و رئوسی را در برنامه خود خواهد داشت که از جمله می توان به  تجمیع اعضاء صنوف قانونی اشاره کرد.  در فرصتی که وجود داشته تعدادی از اصناف قانونی شدند و مابقی نیز باید در فرصت باقی مانده قانونی شوند. همچنین  دعوت از اعضاء برای تشکیل مجمع عمومی  و  تشکیل مجمع عمومی که در آن مجمع، هیئت مدیره جدید خانه سینما انتخاب می‌شوند.
مسئول تشکیل هیئت پیگیری بازگشایی خانه سینما در ادامه توضیح داد: زمانی که  هیئت مدیره جدید انتخاب شوند هیئت بازگشایی کارشان به اتمام خواهد رسید. هیئت بازگشایی متشکل از هفت نفر خواهد بود،  پنج نفر از اهالی سینما که افراد معتبر و متنفذ سینمای کشور هستند در این جمع حضور دارند و مدیراجرایی هیئت ساماندهی صنوف و یکی از مسئولین مرتبط در سازمان سینمایی که معاون اداره کل مجامع و تشکل های سازمان سینمایی است، در این هیئت حضور دارند. وی درباره برگزاری جلسات این هیئت توضیح داد: اولین جلسه هیئت بازگشایی خانه سینما روز گذشته برگزار شد  جلسه خیلی خوبی بود و امور مربوط به بازگشایی خانه سینما  آغازشد تا بتوانیم ظرف دو ماه آینده خانه سینما را با حضور اصناف قانونی بازگشایی کنیم. او در ادامه تاکید کرد: مبنای ما برای بازگشایی خانه سینما دو امر مهم  است اولین خط قرمز ما قانون است و رعایت آن الزامی است. نکته دوم این که  براساس اساسنامه ای که مورد توافق هیئت هفت نفره قرار گرفته است با انجام ویرایش قانونی که نمایندگان حقوقی آقایان خندان و ابتهاج انجام دادند، خانه سینما بازگشایی خواهد شد. وی تاکید کرد: بازگشایی خانه سینما از وظایف وزارت ارشادو این امر از  مسئولیت‌ها و اختیارات این وزارتخانه به شمار می آید که آن  را پیگیری می‌کنیم. هیئت بازگشایی با حسن نیت تمام تلاش می‌کنند تمامی طیف های گوناگون جامعه سینمایی کشور را در بازگشایی خانه سینما دخیل کنند مگر آنکه افرادی تمایل به همکاری و همیاری نداشته باشند. عظیمی در خاتمه تاکید کرد: برخی افراد تحت عناوین جعلی صنف یا هیئت مدیره یا مدیر عامل در مقابل بازگشایی خانه سینما فعالیت غیرقانونی می‌کنند که قابل پیگیرد است.
  واکنش جامعه اصناف سینمای ایران به هیات بازگشایی خانه سینما
تنها مرجع اداره امور خانه سینما، هیأت مدیره آن است
در پی ابلاغ ماموریت ویژه جواد شمقدری به مهدی عظیمی میرآبادی برای تشکیل هیات بازگشایی خانه سینما و همچنین مصاحبه عظیمی میرآبادی، جامعه اصناف سینمایی با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.
در متن کامل  اطلاعیه جامعه اصناف سینمای ایران آمده است: بیش از یک سال و نیم است که جامعه اصناف سینمایی ایران متحمل شرایط نابسامان و قربانی سیاست های زیانبار مدیریت دولتی سینما بوده است .
اخیراً ریاست سازمان سینمایی طی حکمی معاونت آن سازمان را مأمور تشکیل هیأت بازگشایی خانه سینما کرده؛ در حالی که در اساسنامه خانه سینما چنین هیأتی پیش بینی نشده است و تنها مرجع اداره امور خانه سینما ، هیأت مدیره آن است.
هشدار می دهیم شیوه ای که از سوی سازمان سینمایی در پیش گرفته شده است با نادیده گرفتن مبانی حقوقی و قانونی به خسارت های بیشتر به جامعه اصناف سینمای ایران منجر خواهد شد . هیأت موسوم به «بازگشایی» به هیچوجه شأن قانونی ندارد و هر اقدامی که توسط این هیأت انجام گیرد مورد قبول اعضای خانه سینما نخواهد بود .
مصرانه از هیأت مدیره قانونی خانه سینما می‌خواهیم در اسرع وقت با فراخوان مجمع عمومی فوق العاده طبق تشریفات پیش بینی شده در اساسنامه خانه سینما ، اصلاحات پیشنهادی هیات هفت نفره را در مجمع عمومی طرح و پیگیری کند .
همچنین پیشنهاد می‌کنیم مدیریت خانه سینما پیگیری این اقدام خلاف قانون سازمان سینمایی را از طریق مراجع قانونی و قضایی در دستور کار خود قرار دهد .
براساس این گزارش،  انجمن بازیگران ، انجمن منشیان صحنه، انجمن منتقدین و نویسندگان سینمایی،  انجمن فیلم کوتاه، انجمن جلوه های ویژه، شورای عالی تهیه کنندگان،کانون تدوین گران سینمای ایران ،انجمن مدیران سالن‌های سینما، انجمن سینمایی فیلم انیمیشن ،کانون دستیاران فیلم بردار،انجمن صدای سینمای ایران،انجمن مستند سازان، انجمن طراحان فیلم،کانون دستیاران کارگردان و برنامه ریزان، انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه،کانون فیلمنامه نویسان، انجمن عکاسان،کانون کارگردانان، انجمن فیلمبرداران، کانون مدرسانی ایرانی سینما، انجمن کارکنان لابراتوار،کانون آهنگسازان، انجمن گویندگان و انجمن تهیه کنندگان مستند از جمله صنوفی هستند که امضاء آنها زیر این اطلاعیه آمده است.
  روسای ۵ صنف سینمایی امضای خود را تکذیب کردند
روسای ۵ صنف قانونی سینما طی نامه ای به هیأت ساماندهی صنوف سینمایی، امضای عنوان صنف متبوع خود در ذیل نامه اخیر برخی اصناف در خصوص چگونگی بازگشایی خانه سینما را تکذیب کردند.
بنابر گزارش دبیرخانه هیأت ساماندهی صنوف سینمایی، براساس این نامه سیدمهدی سجاده چی، سیدحسین قدیمی، بهمن کریمیان، وجیه ا… شهیدی و اکبر محمدی به ترتیب روسای صنوف قانونی کانون فیلمنامه نویسان، دستیاران فیلمبردار، کارکنان لابراتوار، مدیران سالن های سینما و جلوه های ویژه هرگونه سوء استفاده از عنوان صنف متبوع خود را غیر قانونی و غیر اخلاقی دانسته و بر بازگشایی خانه سینما براساس اساسنامه اصلاحی و با حضور صنوف قانونی تاکید کردند.
روسای این ۵ صنف قانونی که دارای موافقت اصولی هیأت رسیدگی به موسسات و مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و ظرف روزهای آتی شماره ثبتی صنف خود را از اداره ثبت شرکت ها دریافت می کنند طی یادداشت خود با اظهار نگرانی از اینگونه بهره برداری های غیر صنفی و غیر حرفه ای، تمکین از قوانین کشور را الزامی دانسته و در نامه خود به رسانه های گروهی اذعان داشتند: مجمع عمومی خانه سینما براساس اعلام مسئولین مربوطه حداکثر ظرف ۲ ماه آینده طبق اساسنامه ای که مورد تایید هیأت هفت نفره ریاست محترم جمهوری است با حضور نمایندگان صنوف قانونی تشکیل خواهد شد و هیچ ضرورتی برای ادامه لجبازی ها و سرپیچی از قوانین وجود ندارد.
در این نامه آمده است: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در تمکین همگان از قانون و با توجه به حساسیت های موجود در ایام نزدیک به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اینگونه فضاسازی ها و انتشار اخبار کذب تنها منجر به افتراق بیشتر میان اصناف سینمایی به عنوان بخشی از نخبگان جامعه خواهد شد.
نمایندگان شورای مرکزی ۵ صنف قانونی مذکور در نامه خود با اشاره به مفاد اساسنامه اصلاحی خانه سینما، اجرای آن توسط هیأت پیگیری بازگشایی خانه سینما را یک امر ضروری دانسته و توصیه کردند: بهتر است سایر صنوفی که هنوز قانونی نشده اند به طور مستقل و قانونی برای ورود به خانه سینما تصمیم گیری نمایند و فارغ از حواشی و جنجال آفرینی، خیر و مصلحت صنف خویش را ملاک فعالیت در حوزه سینما قرار دهند.
در پایان این بیانیه آمده است: برخی از همکاران به رغم قانونی شدن صنف خود و انتخاب هیأت مدیره جدید همچنان از عنوان این صنف سوء استفاده می کنند که این در جای خود قابل پیگرد قضایی و حقوقی است.
 فرهاد توحیدی: هیات مدیره و صنوف، کمیته بازگشایی را به رسمیت نمی‌شناسد
کمیته بازگشایی خانه سینما روز گذشته (۲۱ اردیبهشت) درحالی توسط مهدی عظیمی در وزارت ارشاد تشکیل شده است که فرهاد توحیدی معتقد است صنوف خانه سینما و همچنین هیات مدیره عملکرد کمیته بازگشایی را نمی‌پذیرد و آن را به رسمیت نمی‌شناسد.
فرهاد توحیدی در گفتگو با ایلنا؛ با اشاره به برگزاری جلسه روز گذشته هیات مدیره خانه سینما گفت:‌ در ادامه روند تسریع فعالیت‌های خانه سینما هیات مدیره خانه شب گذشته تشکیل جلسه داد و علاوه بر اعضا با حضور ۴۰ نفر از سینماگران شورای مشورتی نیز تشکیل شد.
توحیدی افزود: در این جلسه سینماگرانی همچون احمدرضا درویش، منوچهر محمدی، عزیز ا… حمیدنژاد، ابوالحسن داوودی، فرشته طاهرپور، منوچهر شاهسواری، پرویز پرستویی، رضا کیانیان، رویا تیموریان، همایون اسعدیان،‌حسن برزیده، کیانوش عیاری و چند تن دیگر حضور داشتند. جلسه تا ساعت ۱۹ ادامه داشت و راهکارهای سینمایی برای ادامه فعالیت‌های خانه سینما بررسی و تبادل نظر شد که جمع‌بندی و جزئیات آن در روزهای آینده به اطلاع می‌رسد.
توحیدی همچنین با اشاره به تشکیل کمیته بازگشایی خانه سینما در وزارت ارشاد گفت: ما براساس قانون حرکت می‌کنیم و براساس قانون در نسخه اصلاح شده اساسنامه تصریح شده است هر تغییری در اساسنامه باید به تایید مجمع عمومی برسد و بعد از تایید در مجمع عمومی اساسنامه به مراجع ذیصلاح ارائه می‌شود و بعد از تایید مراجع ذیصلاح به اداره ثبت شرکت‌ها می‌رود.
وی ادامه داد: در اساسنامه اصلاح شده کمیته و یا هیچ عنوان دیگری با نام کمیته بازگشایی وجود ندارد و این رفتار قانونی نیست و متاسفانه امروز همان گروهی که بدون رعایت موازین قانونی باعث بسته شدن خانه سینما شدند؛ می‌خواهند بدون رعایت ترتیبات قانونی و با استفاده از راهکارهای غیرقانونی و غیرمعمول خانه سینما را راه‌اندازی کنند.
توحیدی افزود:‌ اصناف، هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما زیر بار انجام امور غیرقانونی نمی‌روند و معتقدند ساز و کار فعالیت خانه سینما از درون خانه سینما تعریف می‌شود. رئیس هیات مدیره خانه سینما در مورد سرانجام وضعیت دیدار با اسماعیل احمدی مقدم گفت:‌ هماهنگی‌های لازم درحال انجام است که به دنبال تعیین و انتخاب یک زمان مناسب برای انجام این دیدار هستیم اما به احتمال فراوان این دیدار ظرف ۲۰ روز آینده انجام می‌شود.
وی ادامه داد:‌ این دیدار به صورت یک دیدار عمومی سینماگران را اسماعیل احمدی مقدم خواهد بود اما به دلیل آنکه بعضی از دوستان مشغله کاری دارند یا گروهی نیز قصد سفر به کن را دارند درحال رایزنی برای تعیین زمان مناسب هستیم.
طرح اساسنامه خانه سینما در جلسه شورای ‌عالی سینما
 محسن علی‌اکبری نیز گفت: رئیس جمهور با تشکیل جلسه شورای‌عالی سینما موافقت کردند. در این جلسه دو مورد بسیار با اهمیت مطرح خواهد شد اصلاح یک بند از مالیات اهالی هنرمندان و دیگری طرح اساسنامه خانه سینما است.
این عضو شورای ‌عالی سینما در گفت و گو با فارس درباره جلسه شورای‌ عالی سینما گفت: رئیس جمهور با تشکیل  جلسه شورای‌عالی سینما موافقت کردند و دفتر ایشان  در حال برنامه ریزی هستند تا جلسه‌ای با حضور رئیس جمهور برگزار شود. در این جلسه دو مورد بسیار اهمیت دارد که مطرح خواهد شد. یک مورد درباره مالیات اهالی هنرمندان و دیگری طرح اساسنامه خانه سینما است.
وی درباره اصلاح بندهای مالیاتی گفت: انجام تکالیف مالیاتی قانونی برای هنرمندان مانند همه شهروندان لازم الاجراست از جمله گرفتن دفتر اظهار نامه، ارایه تراز نامه، محاسبه سود و زیان و… باید انجام شود.  دو اصلاح در بند های ۱۵ و ۱۶ مالیاتی انجام شده است که با این اصلاحات  تهیه کننده یا شرکت فیلمسازی از اشخاص ثالث مالیات کسر نمی‌کند و نیازی نیست که معافیت شخص ثالث را رویت کند. یکی از معضلات عمده اهالی سینما جریمه‌هایی بود که برای مالیات شخص ثالث متحمل می‌شدند که این مرتفع گردید و همه هنرمندان معاف هستند.
علی اکبری در ادامه گفت: در بند ۱۶ آمده است چنانچه مودی تکالیف خودش را انجام ندهد محرومیت از معافیت خواهد داشت که این بند نیز اصلاح شد و مشکل این ماده که محرومیت بود نیز مرتفع شد.
این تهیه کننده در پایان گفت: معافیت از شخص ثالث طبق بند ۱۳۹ عطف به ماسبق نمی‌شود و مودی مالیاتی باید جریمه‌های خود را بپردازند در جلسه شورای‌عالی سینما قصد داریم تلاش کنیم تا بند ۱۳۹ اصلاح شده و عطف به ماسبق شود و همه هنرمندان از جریمه‌هایی که برای آن‌ها در سالهای گذشته در نظر گرفته شده است معاف شوند.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *