«دادستان» سریالی سرکش با داستانی انقلابی

یک منتقد سینما: سریال «دادستان» کاری جسورانه‌ و انقلابی ‌ است که برای اولین بار نرم متداول تلویزیون را در می‌نوردد و سراغ سوژه‌هایی می‌رود که‌ پیش از آن ‌تلویزیون جرات بیان و نمایشش را نداشت.
ب«غفور پورمختار» منتقد سینما و تلویزیون در گفت و گو با فارس درباره سریال «دادستان» که این شبها از شبکه سه سیما پخش می شود، گفت: سریال «دادستان» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی و تهیه‌کنندگی محمد خزاعی ساخته شده و تا جایی که بنده شناخت دارم این دو چهره هر دو، درد و دغدغه انقلاب و مردم‌ دارند.

وی ادامه داد: ده‌نمکی اگرچه همیشه در مدلی مردم‌پسند سراغ سینما رفته بود ولی نمی توان اتصال عاطفه و آرمانی‌اش را به کشور و جامعه دچار تردید قرار داد و محمد خزاعی که‌ هنوز هم‌ می‌توان‌ از او به عنوان یک مدیر و تهیه‌کننده جوان نام برد، هنرمندی است که ویژگی‌های انقلابی خودش را دارد و همواره در سینما و رسانه و عرصه مدیریت پای آرمان‌هایش ایستاده است.

وی تصریح کرد: او سری نترس و پرشور دارد و با نگاهی به کارنامه سینمای‌اش می توان‌ دریافت که از سر بی دردی سراغ هنر و سینما نیامده است. در همین رابطه هم می توان به قلاده های طلا تا امپراطور جهنم، از به وقت شام تا سریال دادستان اشاره کرد و همه این آثار فارغ از کیفیت‌های فنی و هنری‌شان واجد سرکشانه‌ترین مفاهیم انقلابی هستند که برساخته زمان خویش‌اند؛ مفاهیمی که انعکاس حقانیت و ضرورت مقطع مهمی از تاریخ معاصرند و نادیده شدن آن‌ها فقدان حقیقت‌های بزرگی است.اما سریال «دادستان» یک پیشگام است در تلویزیون مصیبت زده ما!

وی با بیان اینکه دادستان اثری متفاوت نه از ده‌نمکی و خزاعی که کاری است جسور و خط‌شکن در رسانه‌ ملی ما، تصریح کرد: به طور ممتد و مستمر تلویزیون در حال پخش مجموعه‌های رنگارنگ است، از ماجراهای خانوادگی‌ها عاشقانه تا قصه‌های بومی تا تاریخی، از روایت زندگی سیاسیون تا موضوع دفاع مقدس.
وی افزود: می‌توانم به جرات بگویم سریال «دادستان» کاری است فراتر از انتظار. وقتی نام ده‌نمکی به‌میان می‌آید به حسب سابقه توقع داری با اثری پرمخاطب و ‌جذاب مواجه شوی ولی «دادستان» کاری است با ویژگی‌های فراتر از جذابیت. دادستان کاری جسورانه‌، انقلابی ‌و تابوشکن است که برای اولین بار نرم متداول تلویزیون را در می‌نوردد و سراغ مسائل و سوژه‌هایی می‌رود که‌ پیش از آن ‌در تلویزیون قدغن بود و جرات بیان و نمایشش را نداشت.
این منتقد تاکید کرد: سریال نترس و بی‌محابا افشا می‌کند، بعد از چندین دهه با محوریت دانشجویان موضوع مطالبات دانشجویی و رسالت و جایگاه‌ راهبردی و سرنوشت‌ساز دانشجویان به‌مثابه‌ پیام‌آورارن عصر نوین انقلاب را دستمایه‌ قرار می‌دهد، برای نخستین‌بار جریان عدالتخواهی را علم می‌کند، پشت‌ پرده‌ مناسبات نامطلوب اقازادگی‌ و اقازاده‌ها و دست‌های کثیف مافیا و گنگ‌های قدرت و ثروت و سیاست را نقش بر آب می‌سازد.
پورمختار ادامه داد: سریال از مجلس انقلاب و انقلابی‌گری سخن‌ می‌گوید و به اعتراضات، تحصن‌ها ‌و تجمعات مردمی، کارگری،‌ دانشجویی توجه‌ می‌کند، و بارزتر از همه، به نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مستقل و آزاد می‌پردازد که رکنی از ارکان دموکراسی بشمار می‌آیند و ماموریت‌شان در تکوین تاریخ و استقرار عدالت اجتماعی انکارناپذیر است. بدون تعارف باید گفت سریال «دادستان» مفاهیمی را برجسته و فوکوس می‌کند که‌ تاکنون‌، در تلویزیون تابو تلقی می‌شده است. تازه، گفته می‌شود این‌ها آن بخشی از این مجموعه است که‌ از دست متولیان سختگیر نظارت رسانه ملی در رفته است.
وی در پایان گفت: سریال فراز و فرودهای زیادی دارد. بی اشکال نیست ولی بی‌تردید، به خاطر مضامین و سوگیری انقلابی و نترسی که‌ دارد و قدرت عرضه چندین ماجرا و موضوع همزمان و ساختار تعلیق و گریز و … در زمره‌ آثاری به شمار می‌آید که‌ خاطره‌انگیز و آگاهی بخش و حرکت‌آفرین است و چند سر و گردن‌ از آثار تلویزیون بالاتر.همکاری دو هنرمندی که یکی به خلق آثار جذاب و پرمخاطب در سینما و دیگری به جسارت‌های انقلابی و روحیه ضدمحافظه‌کاری‌اش شهره است در این سریال جواب داده‌ است. افق را ترسیم می‌کند که‌ قطعا کمک‌ می‌کند سینما و تلویزیون از این پس خیلی جدی‌تر و صریح‌تر به‌نقدهای اجتماعی و آنالیز مصائب و آسیب‌های جامعه بپردازند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *