آخر هفته نگاری تلویزیونی

داغ ترین اخبار درباره سریال‌های مناسبتی، رویت بوم در کادر «غیرعلنی»!

بانی فیلم – گروه تلویزیون: با فروکش کردن تب و تاب برگزاری جشنواره فجر، حالا نگاه‌ها دوباره به سوی تلویزیون و اخبار این حوزه جلب شده است. بویژه آنکه دو مناسبت نوروز و ماه رمضان به عنوان پر بیننده‌ترین باکس‌های آنتن در پیش هستند و سریال‌ها و برنامه‌های ویژه این دو ایام، یا در شرف برنامه ریزی و پیش تولید هستند یا به تازگی کلید خورده‌اند. اینها به اضافه چند خبر و حاشیه دیگر محتوای آخر هفته نگاری حاضر را تشکیل می‌دهند.

 بهنام تشکر هم وارد فعالیت تجاری شد
بهنام تشکر ستاره سریال «ساختمان پزشکان» که این روزها مشغول بازی در سری دوم مجموعه «دودکش» است، با سازندگان یک تیزر تبلیغاتی همکاری داشته. این تیزر متعلق به یکی از موسسات مالی است که در باکس آگهی‌های بازرگانی تلویزیون پخش می‌شود. جالب آنکه وی بیشتر در آثار کمدی شاخص تلویزیون بازی داشته و در این تیزر با صدایی جدی که یادآور کاراکتر دکترنیما افشار در سریال سروش صحت است صحبت می‌کند!
رامبد جوان، آتیلا پسیانی، آتنه فقیه نصیری، امین زندگانی، سیامک انصاری، کیکاوس یاکیده، مرحوم محمدعلی اینانلو و… از جمله هنرمندانی هستند که پیشتر صدای آنان روی آگهی‌های بازرگانی موسسات و شرکت‌های تولیدی و تجاری شنیده شده است. تشکر البته چندان هم با این قضیه بیگانه نیست، چرا که مدرک لیسانس اقتصاد بازرگانی دارد و کار دوبله هم انجام داده است.
 همه به دنبال ساخت سریال رمضانی
باکس ماه رمضان به جهت تایم بالایی که در آنتن به خود اختصاص می‌دهد و پتانسیل جلب بالای بینندگان را هم دارد، محبوب‌ترین مقطع آنتن است. این باکس حتی از زمان نوروز هم ارزش بیشتری دارد؛ یکی به خاطر طولانی بودن و دیگری به جهت آنکه برخلاف ایام عید که مردم اغلب مشغول دید و بازدید هستند و تماشای سریال‌ها را به صورت جدی دنبال نمی‌کنند، در ماه رمضان و پای سفره افطار، مجموعه نمایشی دیدن حال دیگری دارد. امسال که مرکز گسترش فیلمنامه نویسی صدا و سیما به عنوان متولی اصلی ساخت سریال‌ها مطرح شده، گوی سبقت را از گروه‌های فیلم و سریال و حتی مرکز امور نمایشی سیما ربوده و نبض این پروسه هم را در دست گرفته است. به همین دلیل نیز هنوز نمی‌توان به طور قطعی یک سریال را متعلق به شبکه‌ای خاص دانست.
البته بعضی از گروه‌ها، خبر سریال مناسبتی خود را با ذکر نام شبکه اعلام می‌کنند، اما طبق اطلاع خبرنگار بانی‌فیلم، شخص محمد سرافراز رییس سازمان صدا و سیما به سازندگان اعلام کرده در نهایت خودش تصمیم خواهد گرفت که چه سریالی از کدام شبکه پخش شود. او اخیراً به خاطر درگذشت خواهرش ابراز نظر درباره این سریال‌ها را به تاخیر انداخته بود. از قرار، سریال «قرعه» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد و «بیمار استاندارد» به کارگردانی سعید آقاخانی که هر دو در مرحله تصویربرداری هستند، گزینه‌های اصلی نوروز در شبکه سه هستند، سریال «دودکش ۲» گزینه قطعی شبکه یک است و شبکه دو هم سریال «زعفرونی» را برای نوروز ۹۵ خود قطعی کرده. این آخری به لطف حضور مهدی هاشمی، شاید بتواند تا حدی جای خالی کلاه قرمزی را پر کند. «دور همی» نیز عنوان سریالی است که شبکه نسیم آن را بزودی با بازی مهران مدیری، شقایق دهقان، سیامک انصاری، امیرمهدی ژوله و… برای پخش در نوروز جلوی دوربین خواهد برد.
برای ماه رمضان اما قضیه ابعاد مبهمی دارد. فعلاً هیچکدام از سریال‌های ویژه ماه رمضان کلید نخورده‌اند بجز یکی که امروز جلوی دوربین خواهد رفت و فعلاً از ذکر جزئیات آن معذوریم!
دیگری سریالی به نام «پدر» است که جواد افشار کارگردانی آنرا براساس فیلمنامه‌ای از آرش قادری به عهده گرفته. تهیه‌کنندگی را هم نعمت گودرزوند چگینی برعهده دارد که تا به حال بیشتر مدیرتولید بوده است. او سال گذشته در همین روزها قرار بود نخستین سریالش را در مقام تهیه‌کننده با عنوان «پله پله» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد برای پخش از شبکه دو در ایام نوروز ۹۴ بسازد که محمودرضا تخشید، رییس وقت مرکز امور نمایشی سیما فیلمنامه آنرا رد کرد و ساختش منتفی شد. از میان بازیگران تاکنون حضور کامبیز دیرباز، سام درخشانی، سعید نیکپور و عنایت بخشی قطعی شده است. طبق اطلاع خبرنگار بانی‌فیلم، پوریا پورسرخ و لیلا اوتادی هم در میان گزینه‌های بازی در این سریال قرار دارند که هنوز حضورشان قطعی نشده است.
سریال دیگری هم به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی و کارگردانی سعید سلطانی در کورس رقابت قرار گرفته است. این سریال که از نام آن اطلاعی در دست نیست، قرار است هفته دوم اسفند ماه جلوی دوربین برود و سازندگان این روزها در حال انتخاب بازیگران هستند. گویا صحبت‌هایی با رویا تیموریان هم شده است. فیلمنامه این سریال را داریوش مختاری می‌نویسد که ماه رمضان سال ۸۶ نامش در کنار علیرضا افخمی در سریال پر بیننده «اغما» قرار گرفته بود. او همسر فرشته سرابندی بازیگر تلویزیون است.
خبر آخر اما اینکه احمد امینی هم پس از دو سال قرار است با سریال جدیدی به تلویزیون برگردد. آخرین بار از او شاهد سریال «داوران» در شبکه دو بودیم که به طور مشترک با بیژن میرباقری در سال ۹۲ به پخش رسید. امینی به واسطه توفیقش در کارگردانی سریال‌های «اولین شب آرامش» و «بیگناهان»، می‌تواند گزینه خوبی برای ساخت سریال باشد. این مجموعه که هنوز مشخص نیست به ماه رمضان خواهد رسید یا خیر، توسط آرمان زرین‌کوب تهیه می‌شود. زرین‌کوب تهیه‌کنندگی سریال‌های «ستایش» (هر دو سری)، «یک مشت پر عقاب» و… را به عهده داشته است.
 «غلیرعلنی»؛ داغش کن، چاپش کن!
سریال «غیرعلنی» به کارگردانی مهرداد خوشبخت، به عنوان مجموعه‌ای با رویکرد به انتخابات از شنبه گذشته روی آنتن شبکه دو رفته است. در بخشی از این سریال شاهد وقوع اتفاقات قصه در دفتر یک مجله هستیم. نشریه‌ای که مدیرمسوول یا سردبیر آن (با بازی افشین نخعی) مردی سودجو و بی توجه به اخلاق حرفه‌ای روزنامه نگاری و خبرنگاری است. تصویری که از مقوله کار ژورنالیستی در این سریال ارائه شده به نوبه خود جالب و عجیب است، چرا که بدبینی تهیه‌کننده آن رضا جودی و نویسنده کار حسین تراب نژاد را به فعالان این عرصه کاملاً عیان می‌کند. مدیرمسوول نشریه در این سریال مدام در پی چاپ اخبار کذب است و با شعار «داغش کن، چاپش کن»(!) خبرنگارانش را تشویق به تهیه چنین خبرهایی می‌کند. وقتی هم کسی مخالفت می‌کند، می‌گوید «اشکالی ندارد، اگر کسی اعتراض داشت تکذیبیه می‌دهد و ما چاپ می‌کنیم، دوباره یک توضیح کنارش می‌زنیم و او باز تکذیب می‌کند و الی آخر»!. (نقل به مضمون) جالب آنکه سازندگان در قسمت دوشنبه شب گذشته وقتی این دیالوگ‌های مدیرمسوول سریال را ضبط می‌کردند، چنان شیفته شوخی با مطبوعات شده بودند که از انعکاس تصویر بوم صدابرداری روی یکی از قاب‌های عکس روی دیوار به کل غافل شدند!
 سیگنال ضعیف شبکه ورزش سیما
اگر برای تماشای شبکه ورزش سیما این روزها به دشواری برخورده‌اید، چندان نگران نباشید چون این مشکل گویا اخیراً اپیدمی شده است. کاهش کیفیت سیگنال رسانی این شبکه مدتی است چنان آزار دهنده شده که اغلب باید عطای تماشای آنرا به لقایش بخشید. حالا مشخص نیست این کاهش، ربطی به پخش بدون پرداخت کپی رایت برخی رقابت‌های ورزشی بوده یا دلیل دیگری دارد.
 تذکر ولنتاین امیرجلالی
مریم امیرجلالی با انتشار متنی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نسبت به اقبال مردم به روز ولنتاین خرده گرفت. او نوشت: «بیائید به سنت‌های زیبای خودمان احترام بگذاریم».

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *