یادداشت اکبر عالمی درباره نمایشگاه آثار ایران درّودی

دختر ایران…!

اکبر عالمی
دختر ایران…! ایران درودی را می گویم، امروز در آستانه هفتاد و چهارسالگی ایستاده است. شاداب و سربلند در کنار آثارش !.. زیراکه برای هنر معاصر ایران تحول آفرید . زیرا در نوجوانی و جوانی از عمرخود به درستی استفاده کرد . برای یاد گرفتن موسیقی، نقاشی کلاسیک، ادبیات ایران و جهان، یادگیری زبان‌های فرانسه و انگلیسی، لحظات عمرش را مدیریت کرد. برای آنکه نویسنده توانایی‌ست که قلمش مرا مفتون و شیدا کرد. حالا او بر قله نقاشی و نویسندگی تکیه‌زده…!
نام او در هنر معاصر ایران و جهان در دایره‌المعارف‌های معتبر جهان ثبت شده است. ایران درودی ماندگار می‌ماند و یک خصلت هنر، همانا دوام است.
(به پایگاه‌های اینترنتی برویم) نقاشی های او به سبک سورئالیسم می‌ماند، ما از روی دست هیچ نقاشی تقلید نکرده، پس او را نقاشی صاحب سبک می‌دانم. چهار سال پیش تابلوهای ایران درودی بر دیوارهای موزه هنرهای معاصر تهران درخشیدند. آنگونه که طاها بهبهانی آنها را تحسین کرد. بسیاری از هنرمندان و هنرشناسان سرشناس آمده بودند تا در ضیافت رنگ‌های بی رنگی آثارش، او را تحسین کنند. ایران درودی شاعر رنگ‌هاست. قلم او در رنگ‌های بیکرانه، در آفرینش نور هستی، آرام و قرار ندارد تا بر بوم نقاشی‌هایش عرفان را در قالب تصویر معنا کند. نور هستی در آثارش جلوه‌گری می‌کند و بوی نیشابور می‌آید. بوی عطار، بوی ایران…!
بوی این خاک عزیز که بوی اجدادمان را می‌آورد. هرگاه که به تابلوهای او نگاه می‌کنم، از ورای غلطیدن نور، از گردش روزگار، نام همیشه جاودان سرزمینم را از راه چشم، حس می‌کنم. کتاب او با نام: در فاصله‌ی دو نقطه،نه‌ تنها برای من،که برای همسران جوان الهام‌بخش است. یاس و نومیدی در دل ایران درودی راهی ندارد.
او پس‌از آنکه در چهار گوشه جهان در گالری‌های مشهور، بارها و بارها خوش درخشید،پس از آنکه پنجاه سال بدون خستگی به خلق آثار تحسین برانگیز پرداخت، مجلات فرانسوی زبان و انگلیسی، در اروپا به نقد آثارش پرداختند و حتی ژان کوکتو، هنرشناس فقید فرانسوی و احمد شاملو او را ستودند، ایران درودی دچار بیماری خانمان براندازی، که تکبر و افاده یا خود گنده‌بینی نامیده می‌شود نشد…!
آثار و نام ایران درودی بدون شک برای هنر معاصر ایران می‌ماند…

عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *