دیدار جورج کلونی با مرکل در حمایت از پناهندگان

ستاره فیلم «درود بر سزار!» بعد از نمایش جنگجویانه‌اش در کنفرانس خبری فستیوال فیلم برلین، با صدراعظم آلمان ملاقات کرد تا درباره بحران سوریه صحبت کند.
به گزارش بانی فیلم به نقل از گاردین، جورج کلونی در ملاقاتی که با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان داشت، از سیاست درهای بار آلمان نسبت به مهاجرانی که از سوریه فرار می‌کنند و وارد این کشور می‌شوند، حمایت کرد.
کلونی و همسرش امل که وکیل حقوق بشر است، روز جمعه ملاقاتی یک ساعته با مرکل داشتند تا درباره بحران ادامه‌دار خاورمیانه و واکنش سیاسی به آن در اروپا و دیگر کشورها صحبت کنند. مرکل رهبر برخورد باز آلمان نسبت به بزرگترین موج پناهندگی از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال بوده که باعث شده پرجمعیت‌ترین کشور اروپا نزدیک به پنجاه درصد تمام کسانی که سال گذشته درخواست پناهندگی دادند را وارد کشور خود کند. این بازیگر، کارگردان و بشردوستی که قرار بود در برلین با پناهندگان هم ملاقات کند، قبلا به گزارشگران گفته بود: «من کاملا با مرکل موافقم».
دیوید میلیبند،‌ وزیر امور خارجه اسبق بریتانیا که حالا مسئولیت هدایت «کمیته امداد بین‌الملل» واقع در نیویورک را بر عهده دارد هم در این ملاقات کلونی‌ها را همراهی کرد. میلیبند به بی‌بی‌سی گفت در این ملاقات درباره راه‌حل‌هایی برای این «مشکل جهانی» بحث شده و از مرکل به خاطر «نشان دادن رهبری بسیار قدرتمند» در طی این بحران، تجلیل کرد.
کلونی سال گذشته به بی‌بی‌سی گفته بود بعد از ازدواجش با امل دیدی جدید نسبت به بحران سوریه پیدا کرده و قصد دارد بدون اینکه مستقیما وارد جنبه‌های سیاسی آن شود، کارهای بیشتری برای کمک کردن به مردم این منطقه انجام دهد. او که از سال ۲۰۰۸ تا به حال «پیغام‌رسان صلح سازمان ملل» است، از آمریکا درخواست کرده پناهندگان بیشتری بپذیرد. این بازیگر که روز پنج‌شنبه در فستیوال فیلم برلین – که برای تبلیغ فیلم جدید برادران کوئن یعنی «درود بر سزار!» حاضر شده بود –اقرار کرد که صنعت فیلم جهان برای پاسخ‌دادن به بحران‌های انسانی در دنیا بیش از حد وقت صرف می‌کند و اضافه کرد: «من برای پیدا کردن راه‌هایی برای ساختن فیلمی درباره سودان، درباره دارفور، درباره چیزی که خیلی به من نزدیک است و وقت زیادی صرف آن کردم، خیلی تلاش کردم اما نتوانستم فیلمنامه درست را پیدا کنم. فیلمنامه پیدا کردن برای هر فیلمی به اندازه کافی سخت هست و آدم نمی‌خواهد کار را بد انجام دهد، چون اگر این کار را انجام دهید، فقط یک شانس خواهید داشت».
اما این بازیگر واکنش خشمگینی نسبت به سوال یک خبرنگار هم داشت که از او درباره تعهدش نسبت به سوریه پرسید. او گفت: «من وقت زیادی روی این چیزها صرف می‌کنم. خیلی عجیب است که کسی بایستد و بپرسد داری درباره‌اش چه کار می‌کنی؟».
بحران پناهندگی یکی از بحث‌های اصلی برلین بوده است؛ مایکل مولر، شهردار این شهر به حضار این فستیوال گفت که آلمان باید به گذشته‌اش نگاه کند و بعد موضعش را اتخاذ کند. او گفت: «ساختن دیوارهای جدید و سیم خاردار، شلیک کردن به پناهندگان؛ این‌ها پیغام‌هایی هستند که هرگز دیگر نباید از آلمان فرستاده شوند».
آلمان در سال ۲۰۱۵ حدود ۱٫۱ میلیون نفر پناهنده قبول کرد که بسیاری از آن‌ها هم از سوریه فرار کرده بودند. با این حال به نظر می‌رسد موضع این کشور نسبت به پناهندگی اخیرا تغییر کرده باشد و سیاست‌ درهای باز مرکل از رقبای داخلی حزب محافظه‌کار و رقبای خارجی، مورد انتقاد قرار گرفته است. زیگمار گابریل، معاون صدراعظم آلمان ماه گذشته اعلام کرد که این کشور می‌خواهد الجزایر، مراکش و تونس را در لیست «کشورهای مبدا امن» قرار دهد؛ به این معنی که پناهندگان این کشورها شانس خیلی کمی برای ورود به آلمان خواهند داشت. او همچنین گفت بعضی از مهاجران تا دو سال نمی‌توانند خانواده‌های‌شان را با خود به آلمان بیاورند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *