راوی سفیری از سوی رزمندگان و شهداست

راوی سفیری از سوی رزمندگان و شهدا است، کسانی که بوده اند و در دوران دفاع مقدس حماسه ای را رقم زده اند، راوی باید اهمیت خود و جایگاهش را بداند.
به گزارش رسیده، احمد علیرضایی رزمنده اصفهانی روایتگر حماسه ایثار مردم اصفهان است که به مناسبت برگزاری جشنواره ملی «حماسه گویان» به گفت و گو با وی پرداختیم تا نظر وی را در خصوص راوی و خصوصیات آن جویا شویم.
علیرضایی متولد سال ۱۳۴۲ در مبارکه است، او سالهای زیادی را در جبهه‌های جنگ حضور داشته است و امروز در جبهه مقاومت فعالیت می کند و یکی از راویان موفق در بیان خاطرات دفاع مقدس است.
*چقدر با جشنواره ملی حماسه گویان آشنایی دارید؟
با این جشنواره که حوزه هنری استان اصفهان برگزار می کند تا حدودی آشنا هستم اما در جریان جزییات آن نیستم.
*راوی از نظر شما کیست؟
نکته ی اول اهمیت کار روایت گری است، راوی سفیری از سوی رزمندگان و شهدا است ، کسانی که بوده اند و در دوران دفاع مقدس حماسه ای را رقم زده اند، راوی باید اهمیت خود و جایگاهش را بداند و بر روی آن تأمل و تفکر کند.
*به نظرتان یک راوی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟
در مرحله ی نخست او باید علل و عواملی که سبب شد هشت سال دفاع مقدس رقم بخورد را بداند، راوی همچنین باید به شرایط آن زمان کشور هم از نظر داخلی و منطقه ای و فرا منطقه ای آگاه باشد و آشنایی داشته باشد، یکی از چیزهای مهم دیگر این است که راوی باید به مناطق جغرافیایی توجیه باشد و مرزها و موقعیت جغرافیایی منطقه ای و دفاعی ایران و مناطق اشغال شده را بداند تا بتواند برای نسل امروز به درستی عملیات ها را بیان کند.
یک راوی حتما باید اصطلاحاتی که در دوران دفاع مقدس به کار می رفته است مانند دژ، دپو، تک و پاتک، شهردار و… کلماتی که حتی در فرهنگ و واژگان مختلف مناطق مثل کردستان ( جاش، چته و …) به کار می رفته است را بداند، دانستن اینها بسیار مهم است.
یک راوی خوب باید حتما وضعیت ارتش عراق در آغاز جنگ و تعداد لشکر، رسته ها و… را بداند و اطلاعات کافی از ارتش ایران و وضعیت روحی نیروها و آمادگی نظامی آنان داشته باشد و اگر این اطلاعات را بداند خیلی راحت می تواند مسائل را تحلیل کند و به سئوالات مخاطبان پاسخ دهد.
یک راوی خوب باید ابعاد نظامی، سیاسی، معنوی، حماسی، جغرافیایی و اقتصادی را در نظر بگیرد، هر کدام از عملیات های ما یک شرایطی داشته است یکی درکوهستان، یکی در آب و دیگری در زمین مسطح بوده است و راوی باید بتواند به خوبی اینها را تشریح کند، اهمیت دفاع مقدس در دانستن همین نکات است.
یک راوی خوب باید به نقش اقشار مختلف در دفاع مقدس اشاره کند مثلا پزشکان، امدادگران، روحانیان، زنان، جوانان، دانش آموزان، کارگران و … و حتی مجاهدان عراقی که در جبهه ما برعلیه صدام می جنگیدند، یک راوی باید اینها را بداند و برای جوانانی که نبوده اند و ندیده اند بگوید.
همچنین یک راوی باید به نقش سازمانهای مختلف در دفاع مقدس بپردازد مثلا نقش سپاه، بسیج، جهادسازندگی، ارتش، نیروی هوایی، هوانیروز و…. همه اینها دریایی است که در موردشان می توان صحبت کرد.
یک راوی در هرجا و موقعیتی که برای مخاطبان سخن می گوید باید بداند که جمهوری اسلامی در یک دهه همزمان در سه جبهه (منافقین، اشرار و دفاع مقدس) می جنگیده است و جنگ هشت ساله تنها یک طرف ماجرا است و ما همزمان با اشرار در پنج استان کشور و با منافقان در داخل می جنگیدیم، منافقینی که ترورهای زیادی را انجام دادند و بسیاری از مقامات را در این ترورها از دست دادیم.
یک راوی باید بیشتر خاطراتی که بار مثبت دارند را مطرح کند و نباید به مسائلی که بر روی آن تسلط ندارد وارد شود.
راوی باید زمان و مکان و ظرفیت مخاطبین را درنظر بگیرد و مکان بسیار مهم است برای مثال صحبت در یک سالن با صحبت در کنار اروند در زیر آفتاب متفاوت است، صحبت برای دانش آموزان با صحبت برای کارگران و خاطره هایی که برای هریک باید روایت شود متفاوت است و خاطره باید متناسب با مخاطب باشد.
راوی بیشتر باید ابتکارات و خلاقیت هایی که در دوران دفاع مقدس وجود داشته است را بیان کند مثل عملیات در شب، عبور از رودخانه، استفاده از کبوتران برای گمراه کردن رادار و …
وقتی از شهدا که انسانهای وارسته ای بوده اند صحبت می کنید نباید خاطره را به گونه ای بیان کنید که مخاطب فکر کند شما قصد مطرح کردن خود را دارید.
*در خصوص شیوایی بیان راوی چه نظری دارید؟
راوی باید خیلی راحت همان اتفاقی که افتاده است را بدون اینکه شاخ و برگ بدهد بیان کند و تجربه نشان داده است راویانی که راحت و با زبان عامیانه واقعیت ها را بیان می کنند گفته شان بیشتر به دل مخاطب می نشیند.
راوی باید رازداری و صداقت و امانت داشته باشد، و اگر خاطره ای را از کسی شنیده و بیان می کند حتما نام منبع را بگوید و به گونه ای خاطره را بیان نکند که انگار خودش آنجا بوده است و این خاطره ی اوست.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *