گفت و گو با سهیل کریمی

رسانه ها با نیاز مخاطب همسو نشده اند!

بانی فیلم، گروه تلویزیون: فعالیت های رسانه ای اش از قلم زدن در مطبوعات آغاز و سال ها بعد وارد عرصه مستندسازی شد. سال ۸۲ به عنوان نخستین مستندساز ایرانی وارد عراق و ۲۰ روز بعد به همراه همکارش توسط آمریکایی ها دستگیر شد و شش ماهی در اخبار رسانه ها نامش تکرار می شد. آغاز فتنه سوریه، آغاز حضورش در این کشور بود. به «پاراچنار» هم رفت تا بعد از شهید آوینی دومین مستند سازی باشد که رسماً به این منطقه شیعه نشین غریب افتاده در پاکستان پرداخته باشد. سفرهایش به کشورهای مختلف و هم نشینی با فرهنگ های متفاوت ما را بر آن داشت تا گپ و گفتی با وی درباره شبکه برون مرزی هیسپان تی وی داشته باشیم:

صدا و سیما به عقیده بسیاری در این سال ها در بخش برون مرزی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. تحلیل شما از این موضوع چیست؟
– کارکرد رسانه در دنیا طبیعتا بر اساس میل مخاطب جلو می رود و میل مخاطب هم دغدغه هایی است که مردم آن جامعه به آن دچار هستند. رسانه و به خصوص رسانه های دیداری تاثیر بیشتری از گونه های دیگر می توانند داشته باشند. من که بعد از سال ها فعالیت روزنامه نگاری وارد عرصه مستندسازی شده ام تفاوت این دو حوزه را کاملا شاهد هستم. سالها قبل که برای ساخت مستند«فتنه شام» به سوریه رفته بودم خیلی ها تماس می گرفتند و از چند و چون ماجرا می پرسیدند، همانجا می گفتم که جنگ نظامی در واقع در سایه جنگ رسانه است و ما اینجا یک به هزار هستیم. حضرت امام(ره)عینیت این حقیقت بود؛ آنجا که یک روحانی در اوج سادگی توانست در بین مردم مستضعف دنیا نفوذ کند.
تحلیل شما از جایگاه رسانه ای ایران در دنیا چیست؟ چقدر به جمهوری اسلامی دراین زمینه اعتماد می شود؟
– به هر حال اعتماد شکل گرفته است، هم جامعه هدف مشخص و هم برنامه مدونی برای اینها داریم اما اینکه بر اساس نیاز مخاطبمان رسانه های ما هم رشد کرده اند به جرات می توان گفت خیر؛ یعنی نیازی که در آن سمت می بینیم متناسب با آن برنامه سازی صورت نگرفته است.
ضعف این ماجرا را در چه می بینید؟
– تمرکز روی شبکه های برون مرزی آنگونه که باید نیست. اگر براساس کمیت بخواهیم پیش برویم همان اتفاقی که در داخل رخ داده است پیش می آید، یعنی مخاطب ما با یکسری برنامه هایی مواجه می شود که به نوعی کپی برنامه های ماهواره ای است، بدون اینکه دنبال فرهنگ سازی باشیم. ما باید سلیقه مخاطبمان را بر اساس آرمانهایمان شکل بدهیم، اگر صرفا به دنبال سرگرم کردن آنها هستیم در این معرکه خواهیم باخت و اینجاست که از رقیبمان که هم امکانات بیشتری دارد و هم محدودیت های ما را در مسائل شرعی ندارد، جا خواهیم ماند.
با توجه به اهداف مشترکی که نظام سلطه در کشورهای آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین و به طور کلی کشورهای اسپانیولی زبان و جمهوری اسلامی دنبال می کند آیا شکل گیری اتحادیه رادیو تلویزیون همسو با اهداف مشترک با توجه به بافت فرهنگی متفاوت در این کشورها منطقی به نظر می رسد؟
– من فکر می کنم این کار خیلی هم ضروری باشد؛ با توجه به اینکه الان فقط در آمریکای جنوبی نزدیک به نیم میلیارد نفر به زبان اسپانیولی صحبت می کنند و حدود ۶۰ الی ۷۰سال سابقه مبارزه با نظام های کاپیتالیسم و امپریالیسم و کشورهای زورمداری مثل امریکا را دارند و همچنین وجود آزادی خواهانی مانند چگوارا و کاسترو که در دنیا به عنوان چریک هایی که دنبال آزادی به نفع مستضعفین بودند را دارا هستند این قرابت را بیشتر می کند. با توجه به اهداف و مواضع مشترک، اینکه بعد از انقلاب ما چقدر به این کشورها نزدیک شدیم هنوز جای بحث است.
با توجه به جنگ رسانه ای که برقرار است شبکه های برون مرزی و به ویژه هیسپان تی وی چه نکاتی را در تولید محتوای برنامه ها باید در نظر بگیرند که بتوانند پا به پای این رسانه ها حرکت کنند ؟
– شناخت باورها و فرهنگ مردم اسپانیولی زبان است که هر چه فرهنگ این کشورها شناخته تر شده باشد، طبیعتا نفوذ به این جامعه بیشتر خواهد شد. اشتراکاتی که بین اهداف جمهوری اسلامی و مردم این مناطق وجود دارد را باید فارغ از سیاست دولتهایمان شناخت. مردم همان مردم هستند اگر از نظر رسانه ای بتوانیم آنان را اقناع کنیم. با وجود اشتراکات مردم ما و آن کشورها و نیازهایی که آن جوامع با توجه به سوابقشان در مبارزه با استکبار و ظلم داشته اند، هیسپان تی وی به عنوان پرچم و بیرق معرف جمهوری اسلامی در کشورهای اسپانیولی زبان می تواند طلایهدار انقلاب اسلامی و معرف مبارزهی نوین با دنیای استکبار باشد آن هم در دورهای که از مبارزات آزادیخواهانهی این کشورها، سالهاست فاصله گرفتهاند. در نقطه مقابل تلاشهای امریکا برای کودتا و جایگزینی دولتهای دست نشانده، معرف نیات آن کشور در نزدیکی به مردم آمریکای جنوبی است که خود مردم هم درک کردند هر دولتی را که امریکا از آن حمایت می کند ضد مردم بوده است. رسانههای دنیای استکبار هم معرف همان نیاتاند از طریق هیسپان تی وی می توانیم مانعی شویم در مقابل رسانه های نظام سلطه و هم اینکه در جامعه هدفی که آنها دارند برای القای اهدافشان نشانه گیری می کنند، جای آنها را بگیریم.
چه چشم اندازی برای آینده هیسپان تی وی متصور هستید؟
– این را بر اساس آنچه ترسیم کردم باید ببینیم. هر چه نقطه تمرکزمان روی این موضوعات بیشتر باشد پیشرفت خوبی می توانیم داشته باشیم و چشم انداز مناسبی می توانیم ببینیم؛ اما اگر بنا بر سلیقه ای عمل کردن و بخشنامه ای عمل کردن باشد، مشخص است پیشرفتی نخواهیم داشت ولی اگر بلند مدت نگاه کنیم، مهندسی شده اقدام کنیم و بازه های چند ساله تعیین کنیم که چه نیازهایی از مخاطبان اسپانیولی زبانمان می خواهیم مرتفع کنیم، موفق خواهیم شد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *