گفت و گو با بازیگر سریال :طرح به تلویزیون می دهیم؛ می گویند اسپانسر بیاور!

رضا فیاضی:«ایراندخت» یکی از کارهای متفاوت محمدرضا ورزی بود

بانی فیلم- گروه تلویزیون: شرایط موجود در سینما و تلویزیون مدتهاست که باعث دلخوری برخی از بازیگران پیشکسوت شده است. از جمله رضا فیاضی که این روزها بازیگر مجموعه «ایراندخت» است. سریالی که روزهای پایانی پخش را پشت سر می گذارد و یکی از کارهای متفاوت محمدرضا ورزی در زمینه ساخت سریال های تاریخی بود. وی که بشدت از شرایط بازیگری و برخی همکارانش دلخور است و مدتی است که از تهران خارج شده و ساکن جزیره کیش است، در گفت و با بانی فیلم به نکات مهمی در این زمینه اشاره کرد که در ادامه می خوانید:
 در ابتدا از فعالیت های این روزهایتان بگوئید. مشغول بازی در چه کاری هستید؟
– من چند سالی است که ساکن کیش هستم و برای کار در تهران هم در تردد هستم. مثل بازی در سریال «ایراندخت»، سینمایی «نرگس مست» و «کار کثیف». اما در حال حاضر در هیچ کاری بازی نمی کنم.
 چرا کیش را برای سکونت انتخاب کردید؟
– نمی دانم، شاید کیش شدم به این جزیره (با خنده). البته میل شخصی ام نبود، شرایط اینگونه بود که از تهران خارج شوم. به هر حال شرایط کار هم چندان مساعد نبود که من ترجیح دادم از تهران خارج شوم. پیشنهادات بسیار کمرنگ و ناراحت‌کننده شده اند و برای شخص من اتفاق افتاده که حتی به خاطر عدم تحمل بی‌احترامی و برخورد‌های بد قرارداد خود را نیز پاره کرده‌ام، زیرا من نمی‌توانم خیلی از اتفاقات مرسوم در سینمای امروز را تحمل کنم. پس ترجیح می دهم از سینما فاصله گرفته و در شهر کیش به کتابفروشی و تدریس مشغول باشم.
 در آنجا مشغول چه کاری هستید؟ قطعا از فعالیت های هنری تان که فاصله نگرفته اید؟
– همانطور که گفتم، در کیش کتابفروش و در کنار آن یک آموزشگاه بازیگری دارم و با بچه ها در زمینه بازیگری کار می کنم. البته در این مدت فیلم و سریال هم کار کردم. پیشنهادهایی هم داشتم که اصلاً علاقمند به حضور در آن کارها نبودم، چون کارهای خوبی نبودند. در صورتی که به لحاظ مالی اتفاق خوبی برایم می افتاد، اما تن به بازی در هر کاری ندادم. اما مگر چقدر می توان مقاومت کرد!
 و چه اتفاق ناخوشایندی است که برای هنرمندان حرفه ای چنین شرایطی پیش بیاید که ناچار به ترک تهران شوند و یا شرایط کار برایشان مساعد نباشد!
– بله، اتفاقاً خیلی آزرده خاطر هستم و از شرایط خیلی دل آزرده ام. چون من و برخی دوستان در این زمینه تحصیل کرده ایم و سالها تمرین و کار کرده ایم. شاید بهتر بود از همان ابتدا کتابفروشی و تدریس را انتخاب می کردم. چون دلم می خواهد که در تهران باشم و در کارهای خوب بازی کنم. قطعاً برای من اتفاقات خوبی نیفتاد که از تهران خارج شدم. می توانم بگویم به قهر از آنجا آمدم و اینجا ساکن شدم.
 خیلی از دوستان و همکاران شما از این شرایط ناراضی هستند. به نظر شما چه اتفاقی افتاده که بازیگری تا این حد شرایطش تغییر کرده است؟ آیا همه چیز به مشکلات مالی برمی گردد؟
– مردم همواره بازیگران حرفه ای را دوست دارند و از دیدن آنها در تلویزیون لذت می برند. اما شرایط به گونه ای است که اگر بخواهی کار خوب انتخاب کنی، باید سالی یکبار بازی کنی و این اصلاً اتفاق خوبی نیست. متأسفم از شرایط امروز بازیگری. من زندگی ام را با کار کودک گذراندم و در این زمینه طرح های بسیاری به شبکه دارم که پذیرفته نشده اند. آیا به نظر شما این شایسته است؟! من بارها طرح ارائه داده ام، اما گفته اند اسپانسر بیاور. در صورتی که کار من بازیگری است! من و مجید قناد طرح مشترکی داشتیم که ارائه دادیم، اما گفتند اسپانسر بیاور تا کار کنی. این هم از آن اتفاقات ناخوشایند است که باعث دلخوری آدم می شود.
 اتفاقاً همکارانتان از حضور برخی بازیگران جدید در فیلم ها و سریال ها دلخورند. اما خب مردم همواره از دیدن بازیهای خوب لذت می برند و همانطور که شما گفتید دوست دارند بازی های خوب ببینند.
– من با حضور چهره های جدید مخالف نیستم. آنها جای خود را دارند و ما هم جای خودمان را. به هر حال طبیعی است که نسل جدید وارد این حرفه شود. اما باید به پیشکسوتها هم احترام گذاشت و حضور آنها را در کارها مغتنم دانست. اتفاقاً دوستی داشتم که به من پیشنهاد یک سریال که در کیش برای نوروز تولید شد را داد که نشد بازی کنم و اتفاقاً کار خوبی هم نشد. به هر حال از دوستانمان توقع بیشتری داریم که توجه بیشتری به ما داشته باشند و نگاهشان نسبت به ما نگاه درست تر و حرفه ای تر باشد. البته من خوشبختانه به دلیل اینکه می نویسم و رمان و قصه چاپ کرده ام، در این زمینه هم فعالیت می کنم. اما بسیاری از دوستان ما فقط از این طریق امرار معاش می کنند.
 در نمایشگاه امسال هم کتاب داشتید؟
– متأسفانه از رمان دومم ایراداتی گرفتند که به چاپ نرسید و خیلی اذیت شدم.
 درباره حضورتان در سریال «ایراندخت» و همکاری مجدد با محمدرضا ورزی و تجربه سریال تاریخی دیگری که داشتید هم بگوئید؟
– متأسفانه یا خوشبختانه باز نقش یک فرد خارجی را بازی کردم. چون معمولاً پیشنهاد نقش های فرانسوی یا انگلیسی را دارم. این سریال و نقش را دوست داشتم و به نظرم یکی از کارهای متفاوت آقای ورزی بود. قصه خوب عاشقانه ای داشت که بازیگران خوبی هم در آن کار بازی کردند. خود ورزی هم کارگردان خوبی است و نمی توان منکر آن شد. ضمن اینکه خیلی برای بازیگر احترام قائل است و سومین همکاری ام با ایشان هم خیلی تجربه خوبی بود. البته قرار بود من نقش دیگری را بازی کنم و برای آن هم گریم شدم.
 منظورتان نقشی است که مسعود آب پرور بازی کرد؟
– بله، قرار بود آن نقش را بازی کنم که آقای ورزی به دلایلی تشخیص داد که من نقش دیگری را بازی کنم. به نظرم بیننده ها هم سریال را دوست داشتند و از آن استقبال کردند.
 اتفاقاً سوالم همین بود که در کیش چه بازخوردی از مخاطبان سریال گرفتید؟
– خوشبختانه بازتاب خوبی داشت و آنهایی که سریال را دیدند، دوست داشتند. به نظرم مردم خیلی کارهای تاریخی را دوست دارند و هر کار خوبی که از تلویزیون پخش شود را دوست دارند و تماشا می کنند. سریال خوب، قصه جذاب و بازیهای خوب باعث می شود که مردم کمتر ماهواره تماشا کنند و جذب سریال های خودمان شوند. اگر ما درست و منطقی تاریخ را روایت کنیم؛ مردم هم به سریال‌های تاریخی علاقه نشان می‌دهند. درواقع این بیان درست تنها به معنی روایت عینی وقایع نیست و لزومی هم ندارد که این طور عمل کنیم. ما تاریخ را به‌گونه‌ای تعریف می‌کنیم که در آن علاوه بر وجود رگه‌هایی از واقعیت که آنها هم منابع گوناگونی دارند، بنا به نگاه کارگردان شخصیت‌هایی در آن شکل می‌گیرند که خصلت‌های خود را دارند. اما واقعیت تاریخ همان آثاری مثل کارهای آقای ورزی است نه تاریخ مستندی که یک تاریخ‌نویس می‌نویسد.
 گفتید که در زمینه بازیگری در حال حاضر فعالیتی ندارید. در زمینه نویسندگی هم کاری در دست دارید؟
– من قصه و رمان می نویسم و دلبستگی عجیبی به نوشتن دارم. اما متأسفانه ایراداتی می گیرند که سلیقه ای است. در صورتی که به هر حال من سالهاست در سینما، تئاتر و تلویزیون کار می کنم. هم به عنوان بازیگر و هم به عنوان نویسنده، کتاب هم منتشر کرده ام. بنابراین توقع داشتم که اعتماد بیشتری به من کنند و ایرادات سلیقه ای نگیرند.
 در زمینه بازیگری چطور؟
– قرار بود یک تله فیلم در مشهد کار کنیم که نشد و مشکل مالی باعث شد که کار ساخته نشود. به هر حال مشکلات مالی روی همه کارها تأثیر گذاشته است. امیدوارم که شرایط تغییر کند و ما هم بتوانیم در کارهای خوبی بازی کنیم تا مردم هم دوست داشته باشند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *