افسانه پاکرو در گفت و گو با بانی فیلم بیان کرد:

روابط خانوادگی وارد سینما و تلویزیون شده!

بانی فیلم، گروه تلویزیون: افسانه پاکرو را هنوز هم خیلی از مخاطبان سریال های تلویزیونی با نقش هایی که در سریال های «در مسیر زاینده رود» و «رسم عاشقی» ایفا کرده بود، به خاطر دارند. بازیگری که با وجود همکاری با کارگردانان خوبی که در طول این سالها داشت، مدتی است کم کارتر شده است. آخرین سریالی که پاکرو در آن حضور داشت، سریال «تکیه بر باد» به کارگردانی محمود معظمی بود که سال ۹۱ پخش شد. البته او مدتی هم سفری به خارج از ایران داشت و یکی از دلایل کم کاری اش همین نکته بود. ضمن اینکه او درباره همکاری با کیارستمی هم گفت. با این حال او در گفت و گو با بانی فیلم به نکات مهمی در این زمینه اشاره کرد که در ادامه می خوانید:
 در این مدت که به ایران بازگشتید، هنوز مشغول بازی در کاری نشده اید؟
– من یک هفته ای است که به ایران بازگشتم و به همین دلیل هنوز درگیر کاری نشدم. البته پیشنهاد بازی در یک سریال نمایش خانگی دارم که هنوز در حد صحبت است.
 گویا درگیر کارگردانی شده بودید؟
– بله در این مدت مشغول ساخت فیلم های خودم به همراهی خواهرم خارج از ایران بودم که در فستیوال های بسیاری هم این فیلم ها راه پیدا کرد و جوایزی هم دریافت کردم.
البته در دو سال گذشته تصمیم نداشتم که در هیچ کاری حضور داشته باشم. چون درگیر کارهای خودم بودم. اما در حال حاضر پیشنهاد خوبی داشته باشم می پذیرم. البته در آن مدت هم پیشنهادهای خیلی خوبی داشتم، اما به دلایلی قبول نمی کردم.
 از روندی که در پیش گرفتید و برخی پیشنهادها را نپذیرفتید، پشیمان نیستید؟
– نه از اینکه برخی پیشنهادها را نپذیرفتم، پشیمان نیستم. چون من در همین مدت همواره با بهترین ها کار کردم. ضمن اینکه تجربه همکاری با آقای کیارستمی برای من بسیار تجربه شیرین و خوبی بود.
 به این دلیل این سوال را پرسیدم چون معمولا دوری از فضای سینما و تلویزیون باعث می شود که از جانب دوستان تهیه کننده و کارگردان فراموش شوید و این اتفاق می تواند در روند حرفه ای تان تاثیرگذار باشد؟
– برای من بیشتر از دوستان کارگردان و تهیه کننده، مردم هستند که مهمند. ضمن اینکه اصلا کارگردان و تهیه کننده کستینگ نمی کنند! برخی دستیار کارگردانان هستند که این کار را انجام می دهند که البته دستیاران سابق نیستند. الان اگر دقت کنید متوجه می شوید که همه چیز خانوادگی شده است! شاید در گذشته با خجالت این اتفاق می افتاد. اما الان بدون هیچ توضیحی شما می بینید که اغلب پشت دوربین و مقابل دوربین با هم خانواده و دوست و فامیل هستند! البته اصل قضیه اشکالی ندارد. به هر حال اگر کسی مستعد این کار است، خوب است که وارد آن شود. اما اینکه خیلی پیش از حد شاهد چنین اتفاقاتی باشیم، ایراد دارد. بنابراین اگر قرار باشد که از طرف این آدمها فراموش شوم، اصلا برایم مهم نیست. همانطور که گفتم برای من مردم مهم هستند. چون با وجود اینکه مدتی است کار نکرده ام، اما فراموشم نکردند. ضمن اینکه مگر چند کار ماندگار و خوب و پرمخاطب ساخته می شود؟ متاسفانه سالهاست که کار ماندگار تولید نمی شود. من خوشحالم که در چند کار ماندگار و خوب بازی کردم که هنوز هم پس از سالها در یاد مردم مانده است. در ضمن من هیچ وقت بازیگر پرکاری نبودم. چون شروع خوبی داشتم، سعی کردم از همان ابتدا نه گفتن را یاد بگیرم و در هر کاری بازی نکنم. خیلی هم اهل جنجال و صحبت کردن و اینکه بگویم فلان کار به من پیشنهاد شده نیستم. شاید لازمه کار ما چنین نکاتی هم باشد، اما با روحیات من سازگار نیست.
 آخرین سریالی که با بازی شما از تلویزیون پخش شد، سریال «تکیه بر باد» بود. در سینما چطور؟ همچنان فیلم در نوبت اکران هم دارید؟
– آخرین فیلمی که کار کردم، همکاری با آقای کیارستمی بود. اما دو سه فیلم هم دارم که در نوبت اکران است و نمی دانم چه سرنوشتی پیدا کرده اند!
 کم کار بودن شما در عرصه بازیگری به گزیده کار بودنتان از ابتدا برمی گردد؟
– بله چون دوست دارم همیشه مردم من را به واسطه کارهای خوب در ذهن به خاطر داشته باشند. در ضمن در این چند سال هم که کارهای خوب زیادی تولید نشده اند. البته منظورم آمار واقعی است، نه آماری که از برخی فیلم ها منتشر می شود که پرفروش هستند. چون متاسفانه همه چیز فیک شده است!
 از همکاری با آقای کیارستمی در فیلم «عشق در هانجو» بگویید؟
– همکاری با آقای کیارستمی بسیار تجربه خوبی برای من بود. اتفاقا چون این فیلم در یک کشور دیگری ساخته شده بود، خیلی اخبار غلطی درباره آن منتشر شد. این اولین بار است که در این زمینه صحبت می کنم. چون در آن زمان ترجیح می دادم که سکوت کنم. اما می شنیدم که می گفتند این فیلم ساخته نشد و…
در صورتی که هیچ کسی نمی تواند به جز من در این زمینه اظهار نظر کند. چون من تنها فرد ایرانی بودم که در آن کار حضور داشتم. خیلی چیزها درباره این فیلم شنیده می شد که باعث شد من سکوت کنم. افرادی درباره این فیلم اظهار نظر می کردند که اصلا در آن کار نبودند و در جریان روند کار هم نبودند.
 این هم از دستاوردهای فضای مجازی است که افراد بدون اطلاع دقیق از یک خبر آن را به یکدیگر منتقل می کنند!
– البته برخی خودخواسته وارد این بازی شده اند. من به هر حال به حالت رسمیتی آقای کیارستمی وصیتی به من سپرده اند که زمانش برسد، حتما انجام می دهم و سکوت من هم بی دلیل نیست. من در این سکوت تجربه کسب کردم و آدم های مختلف را شناختم. من در این مدت چیزهایی دیدم و شنیدم که برایم هم عجیب بود و هم خنده دار. برایم عجیب بود که آدمها چطور می توانند از رفتن یک نفر سوء استفاده کنند و به نفع خودشان بهره برداری کنند!

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *