مسعود فروتن در گفت‌وگو با بانی‌فیلم مطرح کرد:

روایت کارگردان فیلم مراسم ورود امام (ره) به کشور در بهمن ۵۷

مسعود فروتن ۱۲ بهمن ۵۷ هنگام ورود امام خمینی به ایران ، کارگردان فیلم مراسم استقبال ایشان بود. او بعد از گذشت ۳۷ سال ، ۱۲ بهمن ۹۴ به عنوان یکی از هنرمندان شاخص در این روز تجلیل شد.
این کارگردان با سابقه سینما و  تلویزیون با اشاره به روزهای نخست انقلاب اسلامی به بانی‌فیلم گفت: ورود امام خمینی (ره) در روز ۱۲ بهمن ماه سال ۵۷ به کشور سبب نزدیکی دل های مردم با یکدیگر شده بود. همکاران صدا و سیما از مهرماه شروع به اعتصاب کرده بودند تا همراه با سایر اقشار مردم در راهپیمایی ها و تظاهرات شرکت کنند.
وی گفت: هیات موسسی در این زمینه شکل گرفته بود تا این اعتصابات بچه های صدا و سیما را شکل و ساماندهی کند. روزی که قرار شد برای ۱۲ بهمن ماه تیمی از همکاران تلویزیون برای پوشش ورود امام به کشور تشکیل شود؛ هیات موسس تصمیم گرفت افرادی که بیشترین سهم را در اعتصابات داشتند را برای این کار در نظر بگیرد.
وی ادامه داد: ورود امام خمینی (ره) به کشور به عنوان یک لحظه مهم و حساس تاریخی به شمار می رفت و بر همین اساس دوربین های سیار تلویزیونی در فرودگاه نصب شده بودند تا تمامی وقایع را ضبط و پخش کنند.
فروتن یادآور شد: لحظه پیاده شدن امام (ره) به همراه خلبان هواپیما و سپس حضورشان در سالن فرودگاه و اجرای سرود کودکان برای ایشان از جمله تصاویر ارزشمند آن مقطع بود.بنده نیز به عنوان کارگردان مسئولیت به تصویر کشیدن وقایع و استقبال مردمی بودم که امام (ره) در خیابان سوار ماشین بودند.
کارگردان با سابقه تلویزیون کشورمان اظهار داشت: برای همین امر دو دوربین بالای سقف ماشین بود تا تصاویر پشت سر و جلوی خودروی امام (ره) را ضبط و پخش کند.بنده به عنوان کارگردان مسئولیت داشتم تا آن لحظات کم نظیر و استقبال مردمی را به تصویر بکشم و به تاریخ بسپارم.
فروتن در ادامه با اشاره به نقش صدا و سیما در پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: بسیاری از همکارانم در آن زمان دست به اعتصاب زده بودند و فقط بخش پخش صدا و سیما کار می کرد تا مردم در جریان وقایع انقلاب باشند.
وی افزود: صدا و سیما در آن زمان در اختیار دولت و گارد شاهنشاهی بود به گونه ای که برای جلوگیری از حملات احتمالی مردم به سازمان در ورودی های جام جم تانک مستقر کرده بودند. عشق و علاقه مردم به یکدیگر در آن دوران بی نظیر بود و همه به یکیدیگر اعتماد داشته و عشق می ورزیدند.
فروتن با اشاره به اینکه دیگر شاهد چنین صمیمیت هایی در بین مردم نیستیم، اظهار داشت: بسیاری از مردم در آن زمان به یکدیگر کمک می کردند و کمبودهای همدیگر را پوشش می دادند.
وی با اشاره به دلایل ماندگاری آثار تلویزیونی ضبط شده از اوایل انقلاب نیز گفت: در آن تصاویر عشق، علاقه و امید موج می زد و همین امر سبب جاودان شدن این آثار شده است.معتقدم هم اکنون نیز اگر بخواهند فیلم و یا اثری را از دوران های جنگ و انقلاب بسازند باید به این مولفه ها دقت کنند.نباید مستقیما به آن دوران بازگشت بلکه باید با ظرافت به حواشی ها و اعتمادهای مردم به یکدیگر پرداخت.
وی خاطرنشان کرد: پرداختن مستقیم به سوژه های انقلاب و جنگ دیگر کلیشه ای شده و هیچ جذابیتی برای مخاطبان ندارد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *