گزارش بانی فیلم درباره چشم انداز سینمای ایران در سال آینده ـ بخش دوم

روند رو به رشد سینمای ایران در سال ۹۵

بانی فیلم – گروه سینمای ایران – شقایق فرشته: تنوع فیلم های جشنواره سی و چهارم و استقبالی که مخاطبان از این فیلم ها به عمل آوردند نویدبخش شرایط اقتصادی مناسب برای سینمای ایران در سال ۹۵ است.
اگر شرایط و اوضاع اقتصادی سینمای ایران را در یک وضعیت مناسبی فرض کنیم، بسترسازی و توجه به زیرساخت های این هنر صنعت می تواند فرضیه ها را به واقعیت مبدل سازد.
آسیب شناسی نقاط ضعف سینما و بازشناسی وجوه قوت این هنر، برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های این عرصه را با واقعیت ها مطابقت می دهد.
امروز دیدگاه سه تن از تهیه کننده های سینمای ایران را درباره چشم انداز این هنر در سال آینده جویا شدیم.

مرتضی شایسته:
فیلم های ایرانی استانداردهای جهانی را دارند
مرتضی شایسته یکی از تهیه کنندگان به نام سینمای ایران است که در حال حاضر تهیه فیلم «تیتانیوم» به کارگردانی مصطفی شایسته را در دست تولید دارد. وی یکی از موسسان شرکت فیلم سازی «هدایت فیلم» است. وی درخصوص چشم انداز سینمای ایران در سال آتی عنوان کرد: به دلیل اینکه امسال فیلم های جشنواره فجر بسیار با کیفیت و خوب بودند و از نظر جذب مخاطب، این آثار در سال آینده موفق خواهند بود. ضمن اینکه فیلم هایی هم که در جشنواره فیلم فجر شرکت نکرده اند هم فیلم های موفقی هستند.
مرتضی شایسته در ادامه افزود: در مجموع به نظر من فیلم های موفق و جذاب سینمای ما، نسبت به سال ۱۳۹۴ به مراتب بیشتر خواهد بود و این باعث خواهد شد که تماشاگر بیشتری جذب سینماها شود.
این تهیه کننده اقتصاد گیشه سال ۱۳۹۵ سینمای ایران را پر بار دانست و خاطر نشان کرد: ما برای سال آینده رقم حدود صد یا صد و ده میلیارد تومان برای سینمای ایران پیش بینی کرده ایم که امیدوارم به این رقم برسیم.
شایسته در پایان درباره موقعیت فیلم های ایرانی در جشنواره های خارجی گفت: به نظر من، فیلم های شرکت کننده ایرانی در جشنواره های خارجی موفق خواهند بود زیرا آثار تولیدی سینمای ایران از نظر هنری و فرهنگی از استانداردهای لازم جهانی برخوردار شده اند. امیدوارم در جشنواره های مختلف دنیا نیز موفق باشند.
جمال ساداتیان:
اگر سالن نمایش نداشته باشیم، اقتصاد سینما دچار بحران خواهد شد
جمال ساداتیان از تهیه کنندگان سینمای ایران است که آثاری چون «جامه دران»، «سایه روشن»، «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»، «انتهای خیابان هشتم»، «برف روی کاج‌ها»، «هفت دقیقه تا پاییز» و … را در چند سال گذشته در کارنامه کاری خود دارد. او چشم انداز سینمای ایران را امیدوار کننده اعلام کرد و گفت: امسال در جشنواره فیلم فجر شاهد جهشی بوده ایم که در بچه های نسل جوان به وجود آمده است و فیلم های نسل جوان سینمای ایران کمی سر و شکل بهتری به خود گرفته و آثار پیشکسوتان سینما نیز شرایط خوبی داشته است.
این تهیه کننده گیشه سینمای ایران در سال آینده را موفق عنوان کرد و ادامه داد: به نظرم در مجموع سال آینده به لحاظ گیشه شرایط بهتری نسبت به سالی که در آن هستیم خواهیم داشت. اگر همین شیب سال ۹۴ را بتوانیم در سال آتی هم در تولیداتمان به لحاظ کیفی، حفظ کنیم سال ۹۵ می تواند با یک ضریبی شرایط فیلم ها بهتر باشد.
وی عنوان کرد: به نظرم اگر به لحاظ کیفیت و محتوا بتوانیم شرایطی در سینما مهیا کنیم و اعتمادسازی شود، در جذب مخاطب بهتر عمل خواهیم کرد.
ساداتیان افزود: در صورتی که تمام این پکیج انجام بشود و در کنارش بتوانیم سالن های نمایش را توسعه دهیم چرخش اقتصادی سینما را از بحران نجات خواهیم داد. اما اگر افزایش کیفیت و تولیدات خوب صورت بگیرد زمانیکه سالن نمایش نداشته باشیم اقتصاد سینما دچار بحران خواهد شد و به تولیدات لطمه خواهد زد.
او ارزیابی خود را از موقعیت فیلم های ایرانی در جشنواره های خارجی را اینگونه عنوان کرد: سیاست جشنواره کمی در حال تغییر است. این تغیبرات هم به شرایط استراتژی جشنواره ها و هم به روابط سیاسی ما با دیگر کشورها بستگی دارد.
جمال ساداتیان در پایان گفت: تا چندی پیش روابطمان با غرب شرایط حسنه ای نداشت و آن ها رویکرد خوبی نسبت به فیلم های ایرانی نشان نمی دادند. به نظرم اگر شرایط سیاسی عادی تر شود، فیلم ها در جشنواره ها بهتر دیده خواهند شد.
محمدرضا صابری:
جای ژانر کمدی در جشنواره خالی بود!
محمدرضا صابری مدیر عامل موسسه نورتابان و تهیه کننده سینما که در حاضر فیلم «محمد رسول الله» به تهیه کنندگی او در سینماهای کشور در حال اکران است، در ارتباط با چشم انداز سینمای ایران در سال آینده گفت: از منظر سالن داری و نظر مخاطب فیلم هایی که در ایام جشنواره شاهد آن بوده ایم، فیلم های نسبتا خوبی بود. در تحقیق و بررسی صورت گرفته، تولیداتی هم که به جشنواره فیلم فجر راه پیدا نکرد و آثاری که اکنون در حال تولید است، مثل «دراکولا» رضا عطاران ، «خوب، بد، جلف» پیمان قاسم خانی، «استراحت مطلق» عبدالرضا کاهانی و چند فیلم دیگر، بدون شک با استقبال عموم رو به رو خواهد شد.
وی در ادامه افزود: خوشبختانه در مجموع با توجه به استقبال بسیار خوب مردم، که در جشنواره سی و چهارم شاهد آن بوده‌ایم و رضایت نسبی که تماشاگران از فیلم ها داشته اند، پیش بینی من این است که سال آینده سال خوب و پر برکتی برای سینمای ایران خواهد بود.
تهیه کننده فیلم «محمد رسوال الله» گیشه سال آتی سینمای ایران را هم پر رونق دانست و عنوان کرد: با بررسی ها و تحقیقات انجام شده و حضور فیلم هایی چون «بادیگارد» ابراهیم حاتمی کیا، «بارکد» مصطفی کیایی و «نفس» نرگس آبیار و … سینما شاهد گیشه پر رونقی خواهدبود.
او ادامه داد: یکی از اتفاقات خوب جشنواره فیلم و تولیدات امسال این بود که در ژانرهای مختلف آثار خیلی خوبی حضور داشتند، جای ژانر کمدی در جشنواره خالی بود، اما خارج از جشنواره فیلم های کمدی هم داشته ایم. سازمان سینمایی توانسته است امسال در ژانرهای مختلف فیلم های خوبی تولید کند.
مدیر عامل موسسه نورتابان موقعیت فیلم های ایرانی در جشنواره های خارجی را این گونه توصیف کرد: اگر آثار تولیدی سینمای ایران از استانداردهای روز دنیا پیروی کنند، همانند اتفاقی که برای فیلم «محمد رسول الله» شاهد آن بودیم، مورد استقبال کمپانی های جهانی و جشنواره های خارجی قرار خواهد گرفت.
او در پایان گفت: سینمای ایران، سینمای نجیبی است اما باید برای آن هزینه شود تا آثار با کیفیتی تولید شود. اگر فیلم ها از ساختار درستی برخوردار باشند، جای امیدواری است که بتوانند خارج از کشور هم بازتاب خوبی داشته باشد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *