رونمایی از اسناد و تصاویر تاریخی دیده نشده در «آخرین دیپلمات»

امیر تاجیک مدیر سابق شبکه مستند و مستندساز مستند پرتره اردشیر زاهدی وزیر خارجه ایران (۱۳۴۵-۱۳۵۰) و آخرین سفیر دربار در ایالات متحده آمریکا را با عنوان «آخرین دیپلمات» می سازد.

به گزارش رسیده، تاجیک یک سالی است ساخت این مستند را آغاز کرده و شخصیت فیلم، فرزند فضل الله زاهدی (نخست وزیر منصوب شاه پس از سقوط دولت دکتر مصدق) و داماد محمدرضا پهلوی است که در دوران نخست وزیری هویدا، سکاندار وزارت امور خارجه بود و هنوز هم در مسائل بین المللی با یادداشت ها و مقالاتش درمورد مسائل ایران اظهار نظر می کند.

سازنده «آخرین دیپلمات» پس از مدتها تحقیق در خصوص شخصیت اردشیر زاهدی، تصمیم گرفته فیلمی از او را با هدف روایت شفاف تر از دوران حکومت پهلوی دوم و جزئیات ناگفته اش تولید کند.

این فیلم ۷۰ دقیقه است و تصویربرداری آن در دو نوبت و به فاصله پنج ماه در شهر مونتروی سوئیس، محل سکونت اردشیر زاهدی، انجام شده است.

اسناد جذاب، دیده نشده و یا کمتر دیده شده ای برای تولید این اثر جمع آوری شده و از مهمترین منابع فیلم هم آلبوم ها و اسناد شخصی زاهدی است که تقریبا پیش از این در جایی منتشر نشده است.

تاجیک علاوه بر تهیه و خرید تصاویر آرشیوی از موسسات داخلی و خارجی، به آرشیوهای شخصی افراد در داخل و خارج از کشور دسترسی پیدا کرده به نحوی که می توان گفت وجود این اسناد و تصاویر تاریخی، روایت سومی از تاریخ را در فیلم به نمایش خواهد گذاشت.

«آخرین دیپلمات» با استناد به اسناد، برخی روایات تاریخی را برای اولین بار در فیلم بازگو می کند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *