رونمایی از کتاب «راز ساز در ساختار تار»

آیین رونمایی از کتاب «راز ساز در ساختار تار» نوشته مازیار حیدری عصر جمعه ۱۴ اسفند همزمان با سالگرد درگذشت یحیی تار ساز با حضور اساتید و اهالی موسیقی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، پیمان شکیبایی پور استاد موسیقی و پژوهشگر در ابتدای مراسم پیرامون این کتاب گفت: «راز ساز در ساختار تار» سال ها تلاش خنیاگران را به تصویر کشیده و راه را برای آیندگان هموار ساخته، به پاس آنهایی که آموختند و یاری دادند تا گوشه هایی از فرهنگ موسیقی ایران را ثبت کنند. این کتاب همچنین مورد تایید سازمان یونسکو قرار گرفته و اثر بسیار ارزشمندی است. کتابی است که مرجعی برای شناخت و فراگیری ساخت تار، زیباترین ساز ایرانی به حساب می آید
استاد کزازی نیز در سخنانی پیرامون خنیاگری و رابطه آن با موسیقی اصیل ایرانی گفت: خنیاگری از گستردگی و سابقه کهنی در ایران برخوردار است و می توان گفت همراه و هم طراز با ساز با آواز پیوند خورده. پیشینه خنیاگری نشان می دهد که این هنر در شهرهای مختلف ایران رواج داشته و صنعت گرایان در هنگام انجام کار به شیوه ای آواز می خواندند که همین پیشینه پیوند تنگانگی میان خنیاگری و ساز ایجاد کرده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *