فاطمه گودرزی دبیر جشنواره فیلم و عکس مادر:

رویا تیموریان: نمی‌دانیم باید در چه فیلمی بازی کنم تا اکران بگیرد؟!

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم و عکس مادر، وی با تاکید بر اینکه این جشنواره به شکل کاملا خصوصی و بدون کمک‌های دولتی برگزار می‌شود‌، درباره تعدد جشنواره‌های هنری در ایران توضیح داد: تمام دنیا جشنواره‌های مختلفی برگزار می‌شود و بعضی کشورها هر روز جشنواره دارند و هیچ کسی هم معترض نیست و تازه خوشحال هستند که هر روز جشنی دارند.
این بازیگر سینما و تلویزیون در پاسخ به این پرسش که چرا جشنواره فیلم «مادر» به عنوان یکی از بخش‌های جشنواره فیلم پروین اعتصامی برگزار نمی‌شود‌، تصریح کرد: اعتقادی به ادغام این دو جشنواره ندارم چون جشنواره پروین اعتصامی جشنواره زنان است و فیلم‌های بلند در آن اکران می‌شود اما جشنواره ما ویژه فیلم‌های کوتاه است.
گودرزی درباره حمایت این جشنواره از آثار برگزیده گفت: باید بگذاریم تا جشنواره تمام شود اما دوست داریم برای فیلم‌های کوتاه اکران بگیریم و هرچند نهایت تلاشمان را می‌کنیم‌، نمی‌دانم چقدر موفق خواهیم شد.
دبیر جشنواره فیلم «مادر» درباره همکاری‌اش با برگزاری این جشنواره افزود: موضوع مادر آنقدر زیبا ‌، ارزشمند و گسترده است که نمی‌توانستند نپذیرند، اما هرگز تصور نمی‌کردند دبیری یک جشنواره این اندازه دشوار باشد. همیشه فکر می‌کردند دبیر جشنواره کسی است که در مراسم اختتامیه از روی یک برگه کاغذ گزارش می‌خواند!
بازیگر فیلم «ازدواج به سبک ایرانی» درباره برگزاری بزرگداشت در این جشنواره گفت: قرار بود برای خانم ژاله علو بزرگداشت بگیریم، اما ایشان دوسال است که نمی‌توانند از منزل بیرون بیاییند با این حال حتما بزرگداشتی خواهیم داشت که بعدا اعلام می‌کنیم.
او با ارائه آماری از آثار شرکت کننده در این جشنواره توضیح داد: جشنواره ما ویژه فیلم‌های کوتاه است و فقط چهار فیلم بلند را انتخاب کردیم،البته جشنواره ما هم مانند جشنواره‌های دیگر محدودیت دارد و به دلیل همین محدودیت‌ها، ناگزیر سلیقه‌ای هم می‌شود.
رویا تیموریان بازیگر سینما و تئاتر و عضو شورای سیاستگذاری اولین جشنواره فیلم «مادر» با بیان اینکه نمی‌دانیم باید در چه فیلمی بازی کنم تا اکران بگیرد، گفت: آیا وقتی فیلم‌های ما اکران نمی‌شود باید به خانه‌های خود برویم!؟ باید بپذیریم که متاسفانه در این سال‌ها افول کرده‌ایم و گاهی یک فیلم متوسط در حد یک اثر برجسته دیده می‌شود. از سوی دیگر هیچ مشخص نیست سیاستگذاری سینما چگونه خواهد بود.
وی در نشست خبری این جشنواره، درباره جشنواره‌زدگی در ایران و برگزاری جشنواره‌های متعددی که هیچ خروجی مشخصی ندارند‌، گفت: من از هر فرصت و روزنه کوچکی برای حرفه خودم استفاده می‌کنم و همچنین معتقدم نتیجه کار هنری ۱۰‌، ۲۰ سال بعد معلوم می‌شود، همچنان که جوانان مستعدی مانند شهرام مکری و مجید برزگر پس از سال‌ها به عنوان چهره‌های با استعداد فیلمسازی معرفی شدند.
تیموریان با اشاره به همکاری بیست و چند ساله‌اش در جشنواره‌های مختلف، یادآور شد: هدف من برای حضور در هر جشنواره‌ای، کشف نیروهای جوان و وارد کردن آنها به حیطه حرفه‌ای است. البته متاسفانه بسیار دیده‌ام که بعد از معرفی جوانان‌، آن جشنواره به تعهدات خود عمل نکرده است. زیرا در سرزمین ما نمی‌توان حتی برای یک هفته آینده هم برنامه‌ریزی کرد. بنابراین چطور می‌توانیم ضمانت بدهیم که جشنواره‌ای مانند فیلم «مادر» سال آینده برگزار می‌شود، با این حال همه ما تلاش خود را می‌کنیم و امیدوار هستیم.
در این نشست که در پردیس سینمایی «چهارسو» برگزار شد، مجید بهرامی مدیر موسسه «نیلافرهنگ» به عنوان برگزار کننده این جشنواره توضیحاتی درباره همکاری این موسسه در برگزاری جشنواره‌های هنری ارائه کرد و گفت: این جشنواره شروع کلید زدن اتفاقات خوبی برای فیلمسازان جوان است که نمی‌توانند در جشنواره‌های دیگر آثار خود را به نمایش بگذارند.
همچنین پویان‌فر مدیر اجرایی این جشنواره نیز توضیحاتی را درباره آثار شرکت کننده در آن ارائه کرد و افزود: سه ماه پیش فراخوان جشنواره منتشر شد که در پی آن حدود ۴۰۰ فیلم و بیش از ۶۰۰ عکس به ما رسید. در نهایت ۲۳ فیلم مستند ، ۳۸ فیلم داستانی‌،۱۲ انیمیشن ‌، ۶ فیلم تجربی‌ برای شرکت در جشنواره انتخاب شدند. ضمن اینکه در کنار این ۸۳ فیلم یک فیلم هم نمایش ویژه خواهد داشت.
وی ادامه داد: در بخش جنبی چهار فیلم بلند «مادر» علی حاتمی، «من ترانه ۱۵ سال دارم» رسول صدرعاملی،«گیلانه» رخشان بنی‌اعتماد و«به همین سادگی» رضا میرکریمی اکران می‌شود که فیلم «به همین سادگی» با تدوین جدید نمایش داده خواهد شد.
به گفته پویانفر، این آثار توسط شورایی مرکب از پوران درخشنده، رویا تیموریان و محمد آفریده داوری می‌شوند. همچنین در بخش عکس نیز ۲۱ اثر توسط شهاب الدین عادل ، گوهر دشتی‌ و فرزاد هاشمی ارزیابی خواهند شد.
در انتهای نشست رویا تیموریان و فاطمه گودرزی این روز را به خبرنگاران حاضر در برنامه تبریک گفتند و تاکید کردند که خبرنگاری کار بسیار دشوار و حساسی است.
جشنواره فیلم و عکس «مادر» ۲۵ تا ۲۹ مرداد ماه در پردیس سینمایی چهارسو برگزار می‌شود و در کنار نمایش فیلم‌ها، چند کارگاه آموزشی نیز در این جشنواره برپا خواهد شد.
در این نشست که همزمان با روز خبرنگار برگزار شد‌، فاطمه گودرزی (دبیر جشنواره)، رویا تیموریان (عضو شورای سیاست گذاری و داوری جشنواره)، میثم پویانفر (دبیر اجرایی)، محمد بهرامی (مدیر موسسه نیلافرهنگ) و سپیده حیدرآبادی (مدیر روابط عمومی) حضور داشتند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *