در برنامه «شب شعر» شبکه چهار سیما مطرح شد:

زرویی نصرآباد می گفت جملاتی با غلط املایی روی سنگ قبرم بنویسید که مردم را بخنداند!

ناصر فیض و سعید بیابانکی با حضور در برنامه «شب شعر» شبکه چهار سیما که با اجرای محمود اکرامی فر شب گذشته (دوشنبه ۱۲ آذر) پخش شد، یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد نویسنده و طنزپرداز فقید را گرامی داشتند.
به گزارش رسیده، محمود اکرامی فر شاعر و مجری برنامه «شب شعر» در ابتدای این برنامه که شب گذشته(دوشنبه ۱۲ آذر) به نکوداشت زنده یاد زرویی نصرآباد اختصاص داشت، درباره کارنامه حرفه ای و ویژگی های اخلاقی او صحبت کردند.
در ادامه ناصر فیض مدیر دفتر طنز حوزه هنری با اشاره به جایگاه حرفه ای مرحوم زرویی نصرآباد عنوان کرد: او با استفاده از فرهنگ عامه ، بیشتر خودش را به مردم نزدیک می کرد. نصرآباد به همه ظرافت های انتقال معنا در شعر و نثرش توجه داشت. او مدام نگران این بود که مبادا برای شعر طنز کاری نکرده باشد.
وی در پاسخ به این سوال اکرامی فر که فکر می کنید زرویی چه مطلبی را برای سنگ مزارش انتخاب می کرد، افزود: به دلیل روحیه طنازانه او می گویم حتما می گفت جملاتی با غلط املایی روی آن بنویسید که مردم را بخنداند و شاد کند!
سعید بیابانکی نیز در ادامه گفت: در طنز نیاز به تناقض و تضاد احساس می شود. شاید تعریف حکیمانه «امر به معروف و نهی از منکر » که سال ها پیش در لباس هنر خود را نمایان کرد، در آثار شاعرانی چون سلمان هراتی و عبدالملکیان که ظاهر شهری با اصالت روستایی را تلفیق می کرد، برجسته باشد و در قرن هشتم نیز حافظ نمونه های بارزی از به کارگیری این تلفیق را ارائه کرده است. شعر زرویی نصرآباد نیز در دوران معاصر ما سرشار از این تضادها و تناقض هاست و به خوبی آن را برجسته می کند.
وی ادامه داد: زرویی نصرآباد به میزانی بر شعر تسلط داشت و به شگردی از طنز رسیده بود که برای عامه مردم و خواص در ادبیات جذابیت داشت و این اصول را هیچ گاه رها نکرد. شعر زرویی نصرآباد و ویژگی های اخلاقی و حرفه ای اش برجسته است. از این منظر زمانی او را با مرحوم قیصر امین پور مقایسه می کردم که هم در شعر جدی، شعر نو و طنز و موضوعات مختلف شهری و اجتماعی قلم زده است. زرویی نصرآباد نیز از این نظر شبیه به اوست.
بیابانکی نیز در پاسخ به این سوال اکرامی فر فکر می کنید زرویی چه مطلبی را برای سنگ مزارش انتخاب می کرد، ابتدا شعری خواند و عنوان کرد: «سنگ قبر پدرم مشکل املایی داشت…چند سالی است به گور پدرم می خندند». به نظرم این بیت زرویی نصرآباد انتخاب خوبی بود که می گوید: «یه چیز میگم ایشالا دلخور نشین…قربون اون دلای تک سرنشین».
در ادامه برنامه علی زراندوز از طنز پردازان و کارشناسان ادبی که مدتی با مرحوم زرویی در مجله «گل آقا» همکاری کرده است، بیان کرد: آقای زرویی نصرآباد مدتی بعد از آمدن من به نشریه «گل آقا» از این مجله رفتند. اما ارتباط ما حفظ شد. او را همه دوست داشتند و گل آقا همچنان خانه اول شان در سال های بعد کاری نیز محسوب می شد. مرحوم کیومرث صابری فردی رک گو بود و بی دلیل از کسی تعریف نمی کرد؛ زمانی که او زرویی نصرآباد را عبید روزگار کنونی دانست، پی به توانمندی اش برده بود.
وی همچنین خاطر نشان کرد: جوانان این حوزه با دلیل ارتباط خوب شان با آقای زرویی و نزدیک بودن به ایشان حرف هایشان را به بزرگترها منتقل می کردند. ایشان به کار جوانان بسیار بها می داد. وقت می گذاشت و آثارشان را می خواند و نقش معلمی را بسیار خوب ایفا می کرد.
پخش پلی بک هایی از زندگی نامه و شعرخوانی های مرحوم زرویی نصرآباد و همچنین مراسم تشیع این هنرمند از دیگر بخش های این برنامه بود.
مجله ادبی «شب شعر» به تهیه کنندگی کوروش انصاری، هر دوشنبه شب در حوزه ادبیات، ساعت ۲۳ روی آنتن شبکه چهار می رود.

 

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *