زنده ماندن با اقتصاد؛ زندگی کردن با فرهنگ!

مسعود داودی
دیروز مجلس ترحیم مرحوم فرج اله سلحشور با حضور چهره های فرهنگی و هنری کشورمان برگزار شد. حضور پررنگ شخصیت ها و اهالی سیاست و سینما در این مراسم، صرف نظر از برخی از موضع گیری ها، نشان از ضرورت اهمیت دادن و حرمت گذاشتن بر هنرمندانی است که دیگر در جمع ما حضور ندارند…
پس از اعلام خبر درگذشت این کارگردان و انتشار آن در رسانه های مختلف، متاسفانه به شکل ناباورانه ای با شکلی از اظهارنظرات توسط افراد مختلف روبرو شدیم که به عجیب ترین صورت ممکن، ارزش های رفتاری و حرمت های انسانی را زیر پا گذاشته و با بیان برخی دیدگاه ها، موضع گیری هایی را علیه مرحوم سلحشور ابراز کردند.
این اظهارات عمدتا منفی وغیرفرهنگی، تنها توسط برخی از کاربران انجام گرفت که در اقلیت قرار داشتند . در کنار این اظهارات منفی، بیشتر اظهار نظرها محترمانه از درگذشت کارگردان «یوسف پیامبر» ابراز تاسف داشتند، اما همان تعداد اندک از پانویس ها و دیدگاه های منفی، زنگ خطر زیر پا گذاشتن حرمت های رفتاری و ارزش های انسانی را به صدا درآورد.
لزوم آسیب شناسی این گونه رفتارها نشان خواهد داد که در تربیت جامعه کجا راه را به خطا رفته ایم و نقاط آسیب پذیرمان کجاست. متاسفانه اصرار برخی از صاحبان دیدگاه های منفی نسبت به اثبات حقانیت شان، آن هم با استفاده از ادبیات دون شان انسانی، نشان می دهد جامعه نیازمند ایجاد تغییرات اساسی در حوزه فرهنگ رفتاری دارد.
این چه شکل از رفتار جامعه مدنی است که معدودی این حق را برای خود قائلند که با توسل به حربه های توهین و اسائه ادب، دیگران را مورد تمشیت و زنهار قرار دهند؟ این ضعف ناشی از پایین بودن آستانه تحمل و رفتارهایی است که اتکایی بر خرد و منطق ندارند.
متاسفانه الگوهای رفتاری در جامعه نتوانسته اند نقش کاربردی و درست خود را داشته باشند و همین نقصان و خلاء ناشی از نداشتن سرمشق فرهنگی، رفتارهای برخی از افراد را در سراشیبی بی اخلاقی قرار داده است.
باید بدانیم که جامعه با «اقتصاد» زنده می ماند، اما با «فرهنگ» است که زندگی می کند؛ رشد نهال رفتارهای غیرانسانی و دور از شئون اخلاقی، سایه ای جز تاریکی و نابودی مبانی اعتقادی نخواهد داشت.
به انسانیت مان احترام بگذاریم و مبادی انسانیت و آداب باشیم…

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *