درباره ویرجینیا وولف به مناسبت سالروز تولدش

زندگی با مرگ

یاسمن خلیلی فرد:  ویرجینیا وولف (استیون) بیست و پنجم ژانویه سال ۱۸۸۲ میلادی در لندن متولد شد. وولف، فرزند خانواده ای متمول در عین حال پرمشکل بود. پدر ویرجینیا، لزلی استیون، از روشنفکران زمان خود بود که نقش پررنگی در تعلیم و آموزش فرزندانش داشت. او از همان سال های کودکی ویرجینیا و خواهر و برادرهای دیگرش را به کتابخوانی عادت داده بود و در خانه  آنها همواره بحث های فرهنگی به راه بود.
مادر ویرجینیا وقتی که او تنها ۱۳ سال داشت و در ۳۹ سالگی درگذشت و این مسئله ویرجینیا را با مشکلات بسیاری مواجه گرداند. ویرجینیا در همان دوران از هر دو برادر خود آزار دید و از آن زمان اختلالات روانی اش آغاز شد.
در زمان وولف، زنان انگلستان از بسیاری از حقوق خود محروم بودند. مثلاً به ندرت پیش می آمد زنی فرصت رفتن به دانشگاه های خوش اسم و رسم را پیدا کند. پدر وولف سال ۱۹۰۴ درگذشت و برادران ناتنی او بر وی و خواهرش ونسا تسلط زیادی پیدا کردند. ویرجینیا همواره برای احیای حقوق خود وخواهر محبوبش جنگید و سرانجام توانست خود را از سلطه برادرانش رها کند. ویرجینیا، تلاش بسیاری کرد تا برای تحصیل در رشته  ادبیات انگلیسی به دانشگاه آکسفورد راه پیدا کند، اما دانشگاه به سبب جنسیتش او را نپذیرفت (یکی از دلایل گرایش ویرجینیا به فمینیسم همین ناکامی ها بود). ویرجینیا در دانشکده  زنان کالج سلطنتی لندن دوره هایی گذراند و توانست با چند زبان مهم دنیا آشنا شود. او در این دانشگاه با بسیاری از دوستان خود آشنا شد که بعدها حلقه  ادبی تشکیل دادند و به فعالیت های ادبی و روشنفکرانه پرداختند.
سال ۱۹۱۲، ویرجینیا با یکی از دوستان خانوادگی شان به نام لئوناردو ازدواج کرد و از آن پس نام خانوادگی اش به وولف تغییر پیدا کرد. ویرجینیا و همسرش با کمک هم انتشاراتی دایر کردند که همین مسئله موجب آشنایی او با بسیاری از بزرگان عرصه ادبیات انگلستان از جمله تی. اس. الیوت و کاترین منسفیلد شد.
ویرجینیا جسور بود و این جسارت و بی پروایی در قلمش هم پدیدار بود. نظریات فمینیستی او در برخی نشریات زمان خود به چاپ می رسیدند و او طرفداران بسیاری پیدا کرده بود. وولف به همراه چند تن دیگر از نویسندگان مشهور آن زمان از مروجین سبک ادبی جریان سیان ذهن بودند، سبکی دشوار و در عین حال مدرن.
ازدواج با لئوناردو، موقعیت خوبی را برای وولف پدید آورد تا آزادانه آثار ادبی خود را منتشر کند. اولین رمان او «سفر به بیرون» در سال ۱۹۱۵ منتشر شد، اما اثری که نام او را به عنوان رمان نویس مطرح کرد، «اتاق جیکوب» بود و «مادام دالاوی» را شاید بتوان شاهکار کارنامه  ادبی او دانست؛ رمانی که خیلی ها شخصیت اصلی اش یعنی کلاریسا دالاوی را خود ویرجینیا می دانند و دغدغه هایی که او در آستانه میانسالی دچارشان شده بود. حتی دست و پا زدن شخصیت اصلی میان تصمیم برای انتخاب مرگ یا زندگی دغدغه ای بود که خیلی ها می دانستند خود ویرجینیا هم با آن دست و پنجه نرم می کند با این تفاوت که «کلاریسا» در رمان زندگی را انتخاب می کند و ویرجینیا چند سال بعد به راهِ سپتیموس می رود و دست به خودکشی می زند.
«به سوی فانوس دریایی» و «امواج» از دیگر کارهای مشهور وولف بودند که او را به نویسنده ای بسیار مشهور و پرطرفدار بدل کردند.
ویرجینیا مقالات بسیاری هم در باب فمینیسم و دیگر مسایل هستی شاناسانه نوشت که این روزها در بسیاری از دانشگاه های دنیا تدریس می شوند. او همچنین از بانیان نثر مدرن است، نثری که تا پیش از او و برخی دیگر از هم قطارانش از جمله جیمز جویس چندان مرسوم و رایج نبود.
وولف، از بیماری های روانی متعددی رنج می برد و البته پشت سر گذاشتن دو جنگ جهانی نیز او را خسته و فرسوده ساخته بود.در سال های پایانی جنگ، مشکلات روحی وولف به قدری شدت گرفتند که روانشناسش زندگی در شهر شلوغ و پر رفت و آمدی مثل لندن را برایش ممنوع کرد .این گونه شد که وولف به همراه همسرش و خدمه شان به ساسکس نقل مکان کرد. زندگی در ساسکس نه تنها به آرامش ویرجینیا منجر نشد، بلکه او را به انزوا کشانید و افسرده ترش کرد. وولف از اختلالاتی همچون «دو قطبی» ، «افسردگی» و «اضطراب» رنج می برد. او به سبب مشکلات روانی اش هرگز مادر نشد و همواره از این مسئله رنج بسیار برد. همسرش، او را عاشقانه دوست داشت، اما زندگی احترام برانگیز آنها برای ویرجینیا لذت و شوقی در پی نداشت، زیرا او هرگز نتوانست گرایشات همجنسگرایانه را در وجود خویش سرکوب کند و از این بابت خود را گناهکار می دانست.
ویرجینیا سرانجام بیست و هشتم مارس سال ۱۹۴۱، پس از نگارش نامه خداحافظی که آن را خطاب به همسرش نوشته بود، خود را در رودخانه  اوز غرق کرد.
زندگی پر فراز و نشیب او بارها دستمایه  ساخت فیلم ها و نگارش کتاب های مختلفی قرار گرفته است که شاید مشهورترین شان رمان «ساعت ها» نوشته  مایکل کانینگهام باشد. رمانی که بر اساس زندگی واقعی وولف و البته آمیزش آن با داستان «مادام دالاوی» نوشته شد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. بر اساس این رمان، سال ۲۰۰۳ نیز فیلمی ساخته شد که نیکول کیدمن نقش وولف را بازی کرد و مریل استریپ و جولیان مور نیز نقش دو زن دیگر داستان یعنی کلاریسا وان (دالاوی) و لارا براون را. زندگینامه  ویرجینیا به قلم خواهرزاده اش نوشته شده است، خواهرزاده ای که از سال های کودکی شیفته  او بود و  ویرجینیا را به چشم یک الگو می دید و تمام سعی خود را بر آن داشته که در این زندگینامه، به وجهه  وولف خدشه ای وارد نشود و او زنی احترام برانگیز و نیمه اشرافی تلقی شود.
کتاب های وولف، هنوز هم جزو پرمخاطب ترین و پرفروش ترین کتاب های دنیا هستند و به زبان های بسیاری ترجمه شده اند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *