سانجای دات بازیگر هندی از زندان آزاد شد

سانجای دات بازیگر هندی پس از سال‌ها بازداشت و دادگاه و زندان، آزاد شد.
به گزارش بانی فیلم به نقل از گاردین، سانجای دات بازیگر هندی که در سال ۱۹۹۳ برای خرید مهمات از افرادی که مرتبط با عملیات تروریستی که منجر به کشته شدن شماری در بمبئی شد، زندانی بود، از زندان بیرون آمد.
این بازیگر بالیوودی برای خرید غیرقانونی اسلحه از افرادی که به بمب‌گذاری بمبئی در سال ۱۹۹۳ مرتبط بودند، از آن زمان بارها در زندان به سر ‌برد.
فیلم آزاد شدن او از زندان مرکزی یروادا که از زندان‌های با امنیت خیلی بالا محسوب می‌شود، روز پنج‌شنبه به صورت زنده از شماری از شبکه‌های تلویزیونی هندی پوشش داده شد. او به محض آزاد شدن بر زمین بیرون در زندان بوسه زد و بعد با اتومیبل به فرودگاه نزدیک زندان منتقل شد تا به زادگاهش در بمبئی پرواز کند. وی به گزارشگران گفت به خاطر حمایت طرفدارانش توانسته است از زندان بیرون بیاید و راه رفتن آزاد کار ساده‌ای نیست.
این بازیگر ۵۶ ساله در سال ۱۹۹۳ پس از خریدن سه تفنگ مدل بالا از تروریست‌هایی که به حادثه بمب گذاری مرتبط بودند، راهی زندان شد. در این بمب‌گذاری ۲۵۷ نفر کشته و ۷۱۳ نفر مجروح شدند. او در دفاعیاتش گفته بود به اسلحه نیاز داشت تا از خانواده‌اش در تنش‌های بین مسلمانان و هندوها در بمبئی حمایت کند.
این بازیگر که سال ۲۰۱۴ در فیلم پرفروش «پی کی» بازی کرده و بازیگر فیلم «موناباهی ام‌بی‌بی‌اس» در سال ۲۰۰۳ بوده و بعد در سال ۲۰۰۶ در ادامه همین فیلم بازی کرده، در این ۲۳ سال بین زندان و دادگاه در حال رفت و آمد بود . او یک سال ونیم در اوایل دستگیری‌اش را در زندان گذراند و بعد در سال ۲۰۰۷ دوباره به مدت ۶ ماه به همان اتهامات زندانی شد.
سانجی دات پس از رهایی از زندان و بازگشت به سینما تمام فیلم‌های نیمه‌کاره خود را کامل کرد و هر چند تا سال ۲۰۱۳ دیگر زندانی نشد، اما پس از آن از سوی دادگاه عالی هند به زندانی پنج تا ۶ سال محکوم شد و سرانجام پس از این که ۴ سال در زندان ماند، حکم آزادی‌اش برای رفتارخوب صادر شد.
این بازیگر پسر سونیل و نرگس، مردی هندو و زنی مسلمان است که هر دو از بازیگران کهنه‌کار هند محسوب می‌شوند. پدر او سونیل دات از بزرگ‌ترین بازیگران سینمای هند بود که ایفای نقش‌های منفی او همیشه در اذهان دوستدارانش باقی می‌ماند. مادر وی نرگس نیز با عنوان مادر هند مشهور است.
خود دات نیز از بازیگران مشهور بالیوود است و فروش هر یک از فیلم‌هایش میلیون‌ها روپیه بوده است.
وی فعالیت سینمایی‌اش را از سال ۱۹۷۲ آغاز کرد و مانند پدرش بیشتر در نقش‌های اکشن و تا حدودی منفی ظاهر شد. اعتیاد به مواد مخدر در اوایل جوانی، همچنین دستگیری و زندانی شدن او بخاطر بمب گذاری‌های سال ۱۹۹۳ و همچنین از دست دادن همسر اولش به دلیل بیماری سرطان فشار زیادی بر وی وارد کرد، اما همه او را عنوان هنرپیشه‌ای پرکار و پرطرفدار در سینمای هند می‌شناسند.
سانجی دات تنها یک‌بار در سال ۱۹۹۹ به خاطر بازی در فیلم «حقیقی» جایزه بهترین بازیگر سال را از آن خود کرده‌است.
انتظار می‌رود او سال آینده با فیلمی با عنوان «کاپور و پسرانش» راهی سینماهای هند شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *