از کسی که حداقل در مظان اتهامات اقتصادی است تعریف و تمجید‌هایی شده بود

سخنگوی قوه‌قضاییه: نامه برخی هنرمندان برای آزادی یک متهم اقتصادی هنرمندانه نبود

سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: نامه موسوم به هنرمندان برای آزادی یک متهم اقتصادی هنرمندانه نبود.
به گزارش تسنیم، اسماعیلی در خصوص نامه برخی از چهره‌های سینمایی در مورد آزادی یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان نیز اظهار کرد: نامه موسوم به نامه برخی هنرمندان و سینماگران، هنرمندانه نبود؛ در این نامه از کسی که حداقل در مظان اتهامات اقتصادی است تعریف و تمجید‌هایی شده بود؛ البته حکم این پرونده هنوز صادر نشده و نمی‌توانم جزییات را اعلام کنم.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: نکته دوم عدم شفافیت در جمع آوری امضا‌ها بود که برخی از افراد گفتند ما اصلا امضا نکردیم یا متن دقیق را نگفته بودند. نکته سوم نیز انتشار این نامه در فضای مجازی بود. اگر یک جمعی نامه‌ای به یکی از مقامات می‌نویسند باید صبر کنند تا در چارچوب ضوابط قانونی و رعایت عدل و انصاف موضوع بررسی شود.
اسماعیلی در پاسخ به سئوالی درباره تفاوت متن نامه‌ای که به قوه قضاییه آمده با متن نامه منتشر شده در فضای مجازی، بیان کرد: دو متن را با هم مقایسه نکردم و متن نامه‌ای که به قوه قضاییه آمده را دیدم. ما به حکم قانون و بر اساس عدل و انصاف در این پرونده و پرونده‌های دیگر تصمیم خواهیم گرفت. این پرونده هنوز منتهی به صدور رأی نشده و در دادسرا است و کار تحقیقات انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: این پرونده بسیار گسترده‌ است که تعدادی از متهمان به دادگاه رفتند و محکوم شدند، اما در خصوص تعداد دیگر از جمله فرد مورد نظر این افراد هنوز رسیدگی کامل قضایی در پرونده انجام نشده است.
اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره محکومان دیه و مهریه در شرایط کرونایی و تحت تاثیر قرار گرفتن درآمد افراد و با توجه به اینکه این افراد از قوه قضاییه و دادگاه‌ها خواستار نگاه همراه با عطوفت بوده‌اند، بیان کرد: حتما این کار انجام می شود و نحوه اجرای محکومیت‌ها منبعث از وضعیت اقتصادی و میزان درآمد محکوم علیه است.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: وقتی به هر دلیل درآمد محکوم علیه کاهش پیدا کند همکاران قضایی این توجه را دارند. در جلسه هفته گذشته که ریاست قوه قضاییه با همه روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان ها داشتند توصیه‌هایی در ارتباط با دادرسی در ایام شیوع ویروس کرونا داشتند از جمله اینکه همکاران در این شرایط را در ارتباط با محکومان مالی خصوصا محکومان غیرعمد مثل دیه و مهریه حتما عنایت لازم را داشته باشند.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که تعدادی از مسئولان قوه قضاییه بخشی از درآمدشان را در ارتباط با کمک به آسیب دیدگان از کرونا اهدا کرده‌اند، بیان کرد: پیشگام این موضوع رهبر معظم انقلاب بودند که در فرمایشات نیمه شعبان در ارتباط با این کمک‌های مهربانانه به نیازمندان صحبت کردند. بخش‌هایی از جامعه و مردم این خواسته را اجابت کردند. مسئولان قوه قضاییه نیز داوطلبانه تصمیم گرفتند بیست درصد از حقوقشان را به مدت سه ماه به نیازمندان آسیب دیده از موضوع کرونا اختصاص دهند و این اقدام انجام شد و بخش های دیگری نیز می توانند به این پویش بپیوندند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *