سرطان، موسیقی و یک رُنسانس

«درخشش خورشید در اشک ماه چهارم» عنوان یک پروژه‌ی موسیقایی است که با آهنگسازی رهی کریمی و سپهر بحرایی تولید شده است.
این اثر، راوی قصه‌ی یک انسان است که برای اولین‌بار با بیماری سرطان مواجه می‌شود و باید مراحلی را تا سازگاری با بیماری‌اش طی کند. این آلبوم شامل همنشینی موسیقی، علم پزشکی و روان‌شناسی است که پا به پای هم در این پروژه پیش رفته‌اند.
گیلدا رجبی دماوندی که کارشناس رشته روان‌شناسی در این آلبوم موسیقی است، درباره‌ی تولید این اثر به ایسنا، گفت: کار ما از اینجا شروع شد که چند جوان با استعداد در عرصه‌ی موسیقی به مرکز طبی کودکان می‌آمدند و با بچه‌ها موسیقی کار می‌کردند. به هر حال، بعضی از این بچه‌ها برای طی کردن روند بیماری‌شان گاهی مدت زیادی در بیمارستان می‌مانند و گاهی آن‌قدر شرایط همراه با درد دارند که در خلق و خوی‌شان تاثیر می‌گذارد. مثلا ممکن است، مضطرب یا افسرده شوند.
او ادامه داد: این دو هنرمند که در بخش خون و سرطان با کودکان، موسیقی کار می‌کردند، گفتند که ایده‌ای برای ساخت موسیقی برای کسانی دارند که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کنند. دکتر نیما رضایی هم که اکنون معاون امور بین‌الملل دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران و مشاور پزشکی این آلبوم است،‌ من را به عنوان مشاور روان‌شناسی این پروژه معرفی کرد.
وی افزود: این پروژه هیجان‌های فردی را که با سرطان مواجه می‌شود، به زبان موسیقایی بیان می‌کند. فرد هنگام متوجه شدن بیماری‌اش، دچار بهت و شوک می‌شود و حتی ممکن است، بیماری‌اش را انکار کند. گاهی هم خشگین می‌شود. همین‌ها موضوع قطعات این آلبوم هستند. خشم، انکار، غم سفر به درون و … روندی است که یک بیمار طی می‌کند.
رجبی دماوندی در پاسخ به این پرسش که مخاطبان این آلبوم چه طیفی از مردم هستند، توضیح داد: طیف مخاطبان این آلبوم در واقع شامل همه‌ی افراد جامعه است. کسانی هم که مبتلا شده‌اند، از سایر آدم‌ها جدا نیستند. سرطان یک بیماری مزمن است که خیلی‌ها درگیر آن شده‌اند. اگر هم فردی خودش درگیر نشده باشد، اطرافیان و یا نزدیکانش را دیده است که مبتلا هستند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *