سریال «ریشه‏ ها» در شبکه نمایش

سریال «ریشه ها» که خواندن داستانش توسط مقام معظم رهبری توصیه شده بود، به زودی از شبکه نمایش پخش خواهد شد .

به گزارش بانی فیلم؛ این سریال محصول سال ۱۹۷۷ و  بر اساس رمان آلکس هالی ساخته شده است. آلکس هالی که سابقه ای طولانی در مبارزه با نژاد پرستی و برده داری دارد، نخستین بار با نوشتن زندگینامه مالکوم ایکس مطرح شد. اما کتاب «ریشه ها» نقطه اوج فعالیت هالی در نویسندگی بود که بازگو کننده حقایق بسیاری از جنایات قرون گذشته آمریکا در حق نیاکان او و مردم سیاه پوست آفریقا بود.

سریال با داستان زندگی کونتا کینته، در یکی از دهکده های آفریقا آغاز می شود که در کنار خانواده اش زندگی آرام و شادی دارد. اما با ورود بازرگانان برده و ربودن او زندگی تراژیک وی آغاز می شود.

رهبر انقلاب به زیبایی داستان این جنایت آمریکایی را توصیف کرده بودند. ایشان در دیدار عمومی در ۲۹ آبان سال ۹۲ می فرمایند: «غارت منابع حیاتی ملّت ها برایشان آسان است. ربودن و اسیر کردن سیاهان، یکی از ماجراهای گریه‌آور تاریخ [است‌] که نظام سلطه‌ی آمریکا و امثال آن دوست ندارند این داستان احیا بشود، [که یک نمونه‌اش‌] همین مسئله‌ی غلام و کنیز گرفتن مردم آفریقا است؛ کشتی‌ها را از اقیانوس اطلس می‌آوردند، در سواحل کشورهای غرب آفریقا مثل گامبیا و امثال اینها نگه می داشتند، بعد می رفتند با تفنگ و سلاح هایی که دست مردمِ آن روز از این سلاح ها خالی بود، صدها و هزارها پیر و جوان و مرد و زن را می گرفتند، با شرایط بسیار سختی با این کشتی‌ها برای بردگی به آمریکا می‌بردند. انسان آزاد را که در خانه‌ی خودش زندگی می‌کرد، در شهر خودش زندگی می کرد، به اسارت می گرفتند؛ الان سیاهانی که در آمریکا هستند، از نسل آنهایند. چند قرن آمریکایی‌ها این فشار عجیب را آوردند که [در این زمینه] کتاب ها نوشته‌اند که این کتاب «ریشه‌ها» کتاب مغتنمی است برای نشان دادن گوشه‌ای از این فجایع. انسانِ امروز چطور می تواند اینها را فراموش کند؟ با همه‌ی این حرفها هنوز هم در آمریکا بین سیاه و سفید تبعیض هست.»

گفتنی است سریال «ریشه ها» در قالب چهار فیلم سینمایی ۹۰ دقیقه ای از امشب به صورت هــــر شب ساعت ۲۱ به روی آنتن شبکه نمایش می رود. تکرار این سریال روز بعد ساعت ۵ بامداد و ۱۱ صبح پخش می شود.

اشتراک گذاری در:

نظرات 11
 1. برده داری خیلی وقته در امریکا ممنوع شده ولی در کشور ما به نام نیروی شرکتی باب شده شما بهتره یه سری به کارگرای شرکتی و بخش خصوصی بزنی بعد اگه وجدان بیدار داشته باشی نیاز به دیدن سریال ریشه ها نداری چون تاریخ داره تکرار میشه در کشوری که دم از اسلام و حقوق بشر میزنه و میخاد حق مظلومان جهان را از ظالمین بگیره جنایتی در حال انجامه که هزاران هزار رمان بهتر از ریشه ها میشه نوشت……

 2. چه دیدگاه کوته فکرانه ای داری دوست عزیز نیروی شرکتی برده نیست درسته شاید شرایط کاری سختی داشته باشند البته بعضیاشون ولی زندگیشون دست خودشونه فکر میکنم بهتر باشه شما داستان برده داری رو با دقت بیشتری دنبال کنید و با اندک فشاری در زندگیتون همه چیزو زیر سوال نبرید خدارو شکر با همه نواقص موجود باز هم وضعیت از خیلی کشورها بهتره مخصوصا امنیت که مادر همه کارهاست

 3. سلام. واقعا اگر این آقای احمد، معنای ظلم اساسی سفیدپوستان غاصب امریکایی به بردگان را فهمیده بود؛ اینچنین هر چه می خواست نمی نوشت. انصاف هم چیز خوبی است.

 4. تبعیض نژادی اونها به دلیل رنگ پوست بوده و بسیار بد است که مقام معظم رهبری هم به آن اشاره کردند . با اینکه آمریکایی ها از برابری سیاه و سفید می گویند ولی هنوز و در عمل و در تفکرشان باز هم سفید را برتر از سیاه می دانند که بسیار بی رحمانه و بی انصافی است

 5. واقعا که سفید پوستها خیلی زی رحم هستن.و چه ظلمی به سیاها میشده…خدارو هزاران مرتبه شکر میکنم.خدا خیلی نعمتها بهمون داده…ولی کیه که قدرشو بدونه…درود خداوند بر مقام معظم رهبری و خمینی…من از صمیم قلب دوستشون دارم و عاشقشونم که در مقابل امریکا ایستادن.????????

 6. سلام
  در واقع در ایران هم مثل چند کشور دیگه ی جهان سومی برده داری و تبعیض نژادی هم چنان ادامه داره ،شما میگی رهبر معظم ایران اونا رو محکوم کرده و چون بخاطر رنگ پوستشون اونا رو پست میدونن یعنی تبعیض نژادی ،پس مهاجرین افغانستانی که حالا بهردلیلی یا زندگی بهتر یا بخاطر امنیت به ایران پناه اوردند چی ،البته قابل ذکر هست که اینجا با کسانی رفتارهای ناشایستتری میکنن که چهره و نژاد متفاوتی دارند (چشم بادومی ها)اینجا هم خیلی نمیگذره که افغانهایی رو صرف بخاطر افغان بودن زیر بار کتک کشتند ،بعد از سالها کار سخت کردن در ایران باز سهم بچه ی متولد شده ی توی ایران شد یه کلمه اونم افغانی ،افغان بودن جرم نیست ،پست بودن نیست ،همونطور که ایرانی بودن برتری نیست ،ایرانی در طول تاریخ خودشون.رو همیشه نژاد برتر میدونن .همین الان جوونای افغان متولد ایران هنوز حقی برای مالکیت ندارن . حتی کوچکترین مالکیت و همینطور حق رای ،مگر قانون کشور های دموکرات و قانون حقوق بشر این نیست که کودکی که در خاکی متولد میشه و بیش از ده سال اونجا زندگی میکنه فرزند همون خاک محسوب میشه ؟ کو ؟ کجایت حق انسانیت ؟ کجاست قانون ؟ اونوقت شما ایرانی های از همه جا بی خبر و نشسته توی رفاه دور همی میگیرید و از خوبیهاتون حرف میزنید و سر خودتون و بقیه شیره میمالید . ایران فقط ادعاست فقط ادعای انسانیت داره وگرنه هیچ بویی نبرده .

 7. من با نظر پریسا موافقم… در ایران تبعیض نژادی فاحشی بین ایرانی و افغانی وجود داره و من خودم بارها در اجتماع دیدم که به دیده حقارت به اونها نگاه میشه و حتی در فضای مجازی هم به کررات دیدم که تا فهمیدن صاحب پستی افغانی هست سعی کردن با فحاشی و زدن حرفهای زشت به طرف بفهمونن که حق زندگی نداری.. واقعا دلیل اینهمه تبعیض و کینه رو نمیفهمم اونهم در کشوری مسلمان

 8. دوستان، تبعیض نژادی چنانچه با اون شکلی که گفتید در مورد عزیزان افغانی وجود داشته باشه، با برده داری متفاوته.
  بحث بر سر این نیست که ما همه چیزمون خوبه و آمریکا به نمایندگی از غرب همه چیزش بده. بحث بر سر تمدنیه که با ظلم های فراوان به رنگین پوستها شکل گرفته و داعیه حقوق بشر داره. کشوری که با کشتار و به عبارت بهتر نسل کشی سرخ پوستها پایه گذاشته شده و تاریخ نه چندان طولانیش سرشار از جنگ و ظلم و خونریزی و تجاوز به دیگر کشورها و تبعیض شدید نژادی شکل گرفته، امروزه به دروغ حامیه حقوق بشره. همین الان با یه سرچ معمولی میتونید ببینید در سال ۲۰۱۸ و در قرن ۲۱ چقدر تبعیض نژادی بر علیه سیاه پوستها وجود داره. بیش از ۴۵ میلیون نفر که عمدتا سیاه پوست هستن در فقر مطلق زندگی میکنن. شاید بگید مضحکه و باور نکنید، ولی توصیه واژهPoverty statistics in
  america
  را سرچ کنید تا آمارهای سازمان های مختلف از جمله سازملن ملل در خود آمریکا را ببینید در این خصوص. حالا شاید یکی بگه تو خود ایران هم فقر زیاده، بر منمرش لعنت، اما در کشوری مثل آمریکا که سمبل رفاه و قدرته، این آمار یعنی فاجعه.
  بهرحال ظلم و تبعیض در هرجایی باشه بده، اما ما باید افتخار کنیم که تاریخ و تمدن کشورمون علی الرغم همه مشکلاتی که داریم، عاری از تبعیض نژادی و برده داری و اینجور چیزاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *