گفت و گو با جمشید مشایخی رئیس انجمن بازیگران سینما و تلویزیون

سریال های ماهواره ای بی اخلاقی را رواج می دهد

بانی فیلم – گروه تلویزیون، فاطمه رستمی: جمشید مشایخی، بازیگر پیشکسوتی که از او آثار ماندگاری مثل«کمال الملک»، «روز واقعه»، «سوته دلان»، «شازده احتجاب» و… به جا مانده است، این روزها همچنان در کنار جوانان دنیای بازیگری در حال فعالیت است. به بهانه مسائل مختلفی که پیرامون بازیگرها و دنیای بازیگری وجود دارد و به هم خوردن روابط و ضوابط ورود به این حرفه، با او که رئیس انجمن بازیگران سینما و تلویزیون است، گفت و گویی داشته ایم تا از چند و چون این مشکلات و راه کارهایی که انجمن برای آن در نظر گرفته است باخبر شویم. مشایخی درباره این موضوع به بانی فیلم گفت: «همه ما می دانیم در حال حاضر کانال هایی وجود دارد که سریال های ترکیه ای و… را پخش می کنند.
این سریال ها نه تنها مبتذل هستند که بنیان های خانوادگی را در نظر گرفته اند و ما شاهد روابط نادرست افراد در این مجموعه ها هستیم. یک روز آقایی به من گفت که در همین شبکه ها فردی اعلام کرده است که هدف ما تغییر فرهنگ ایرانی است و ما می خواهیم شخصیت و هویت ایرانی ها را تغییر دهیم و آنچه خودمان می خواهیم را ترویج دهیم. از نظر من این فیلم ها رذالت و بی ناموسی را رواج می دهند و می توانند تاثیر مستقیمی روی جوان ها و نوجوان ها داشته باشند». مشایخی در ادامه گفت:«به عنوان یک ایرانی که اجدادم در این خاک به دنیا آمده و خاک شده اند، غصه می خورم و فکر می کنم چطور به خودشان اجازه می دهند در رابطه با تغییر فرهنگ ایران به همین راحتی صحبت کنند؟!
آیا هنرمندان ما از شنیدن این حرف ها ناراحت نمی شوند؟! ما بازیگرهای جوان و پیشکسوت زیادی داریم و وقتی از وجود این افراد بهره نمی بریم، چطور می توانیم توقع داشته باشیم شرایط درست شود؟! من در سریال«هزار دستان» سه دوره تاریخی را زندگی کردم و با گریم های مختلف در سنین مختلف ظاهر می شدم. در آن زمان همه می پذیرفتند و این سیر تاریخی را درک می کردند. امروز یک خانمی در یک سریال تاریخی نقشی را بازی می کند که از دوران دبیرستان و جوانی این شخصیت تا میان سالی او را مشاهده می کنیم و واقعا نمی توان با کاراکتر همراه شد و این سیر تاریخی را باور کرد. چرا باید چنین کارهایی ساخته شود؟! ما مگر ناصر تقوایی ها و بهمن فرمان آراهایی نداشته ایم که شاهکارهای بی نظیری ساخته اند؟! این بزرگان چرا امروز کاری نمی کنند و عده ای دیگر به خاطر برخی روابط و ضوابط شخصی روی کار هستند».
بازیگر فیلم سینمایی«سیزده۵۹» در ادامه گفت:«بازیگر برای آفرینش یک شخصیت تئاتری، تلویزیونی یا سینمایی باید رنج بکشد تا بتواند به درستی به این کاراکتر نزدیک شود. افراد همین طور جلوی دوربین نمی روند تا نقشی را بازی کنند. جوان تر ها باید آگاه باشند که درگیر این روابط غلط نشوند و از افراد کار بلد در کارهای خود استفاده کنند. ما بزرگانی در هنر و ادب داشته ایم که امروز باید از وجود آنها بهره مند شویم. ما مولانا، حکیم طوس و حافظ و عطار داشته ایم، ما امروز شفیعی کدکنی داریم و ما مجله بخارا داریم که سرشار از متون ادبی ارزشمند است». مشایخی ادامه داد:«ما حرف هایمان را می زنیم و همه هم صنف های ما هم این سوال را دارند که مثلا این آقا کیست که در همه پروژه ها حضور دارد و با گروه خودش در کارهای مختلف حاضر می شود! همکاران ما امروز نباید سکوت کنند و باید روشن شود که چرا ورود به این حرفه و کارکردن مشمول برخی روابط نابجا شده است؟!
اگر به من بگویند که جمشید مشایخی از فردا حق کار کردن در دنیای بازیگری را نداری! من هیچ نگران و ناراحت نمی شوم. امروز من در هر مغازه ای بروم و دنبال کار باشم به خاطر اعتبار گذشته ام کار پیدا خواهم کرد، اما مسئله فقط کار کردن نیست. مشکل نوع و روش برگزار کردن است. سینمای ما باید درست حرکت کند و در راستای فرهنگ ما باشد. من آنقدر به این فرهنگ و هنر اهمیت می دهم که دوست دارم در کارهایی حاضر شوم که این نکات را مورد توجه قرار می دهند. وقتی نقش مثبتی را بازی می کنم، بیش ترین تلاشم این است که واقعا تمام وجوه را رعایت کنم. بچه های امروز این مملکت باهوش و با استعداد هستند و نمی توانیم با هر اثری آنها را راضی کنیم. من دلم برای آینده این بچه می سوزد، چراکه می دانم درصد زیادی از آنان با استعداد هستند و زحمت زیادی کشیده اند. اگر این جوانان در کاری حاضر شوند که ارزش زیادی ندارد، نمی توانیم به آنها خرده بگیریم چراکه در این شرایط آنها مجبور هستند برای دیده شدن برخی از آثار را بپذیرند که ممکن است در راستای اعتقاداتشان هم نباشد. ما در انجمن بازیگران سینما و تلویزیون طرح مسئله می کنیم و به تمام این مشکلات واقف هستیم. تنها نباید چند نفر این مشکلات را با صدای بلند بیان کنند؟
اگرهمه دست به دست هم دهند، زودتر به نتیجه می رسیم. مولانا می فرماید: «از بهاران کی شود سرسبز سنگ، خاک شو تا گل نمایی رنگ رنگ». در تئاتر و سینما همکاری و کارگروهی اهمیت زیادی دارد و من دیگر هیچ معنایی ندارد. هنرمنداز واقعیت انسان ها را به حقیقت می رساند و اگر واقعیت را نگوییم چگونه مخاطب را به حقیقت برسانیم؟!».
جمشید مشایخی در پایان گفت‌وگوی خود گفت: «انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون از افرادی که حداقل ۲ قرارداد بازی در تلویزیون یا سینما داشته‌اند عضوگیری می‌کند. این انجمن زیر نظر جمشید مشایخی در خیابان قائم مقام فراهانی، بالاتر از میدان شعاع، کوچه مگنولیا پ ۳۰ واحد ۴ قرار دارد».

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *