سفر به پاریس، برای سه تصویرگر برتر آثار مکتوب باستانی پاریزی

تصویرگری آثار مکتوب محمد ابراهیم باستانی پاریزی موضوع نخستین دوره جایزه آینه دار دوران است که دی ماه هم زمان با زاد روز این استاد برگزیدگانش را می شناسد.
به گزارش رسیده، «از پاریز تا پاریس» عنوان این جایزه است و بر اساس اعلام سید عباس دعایی مدیر آن، علاقمندان تا دوشنبه ٢٩ مهرماه فرصت دارند با ارائه آثار خود این رویداد ملی شرکت کنند.
دعایی با بیان این نکته که «تنها اصل آثار، کار دست، پذیرفته می‌شوند» گفت:تکنیک و اندازه آثار آزاد است‎ و هر هنرمند می‌تواند از آثاراستاد باستانی پاریزی یک تا سه اثر تصویرگری را به دفتر آینه دار دوران ارسال کند. آثار برگزیده در کتاب آینه دار دوران ، از انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، به چاپ می‌رسند. همچنین هنرمند برتر امتیاز طراحی جلد کتاب آینه دار دوران را خواهد داشت و سه هنرمند برگزیده، از سوی موزه هنرهای معاصر، جهت سفر پژوهشی، به شهرک بین المللی هنر پاریس (سیته)، معرفی خواهند شد. هنرمندان برگزیده، مهمان سفر به کرمان برای دیدار از میراث فرهنگی و زیبایی های این استان می‌شوند و نیز به هنرمندان برگزیده، پس از نمایش آثار در دانشگاه تهران، لوح تقدیر و گواهی همکاری اهدا می‌ شود.
او خبر داد : آثار برگزیده در شهر پاریس در نمایشگاه «آینه دار دوران» به یاد استاد باستانی پاریزی با محوریت کتاب «از پاریز تا پاریس»، نمایش داده می‌شوند و به هنرمندان شرکت کننده در نمایشگاه پاریس، گواهی شرکت در نمایشگاه اهدا می‌شود.
او در عین حال گفت با هدف راه اندازی یک گنجینه، آثار برگزیده پس از نمایش، برای ماندگاری و ایجاد نمایشگاه تصویرگری دائمی ، برگردانده نمی‌شوند و در این مرکز فرهنگی ، با عنوان هدیه ثبت و ماندگار خواهد شد همچون آثارهنری گروه تصویرگری شرکت کننده در دوره اردیبهشت ۹۵ که در قالب یک کتاب منتشر شد و تعدادی از اصل آثار به باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران اهدا شد.
او یادآور شد: سایت www.aynehdaran.com جهت ثبت نام افراد و آشنایی با آثار آقای باستانی پاریزی راه‌اندازی شده و علاقمندان می توانند اطلاعات تکمیلی آن را در آن بیابند.
مدیر مؤسسه «آینه‌داران دوران» در پایان ابراز امیدواری کرد این روند را سالانه با محوریت آثار یکی از بزرگان و فرهیختگان هنر ایران انجام دهند و آثار مکتوب فاخر عصر معاصر را از این طریق به متن جامعه آورند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *